Spis treści
Na spacer po woj. małopolskim
We współpracy z Traseo wybraliśmy dla Was 10 tras spacerowych w woj. małopolskim, które inni już sprawdzili. Wybierz najlepszą dla siebie.
Zanim wyruszysz, sprawdź, jaka będzie pogoda. W sobotę 24 maja w woj. małopolskim ma być od 9°C do 16°C. Nie powinno padać. W niedzielę 25 maja w woj. małopolskim ma być od 6°C do 19°C. Nie powinno padać.
🌳 Trasa spacerowa: Oravice
- Początek trasy: Zakopane
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 12,28 km
- Czas trwania spaceru: 4 godz. i 6 min.
- Przewyższenia: 258 m
- Suma podejść: 336 m
- Suma zejść: 318 m
Mar.fle poleca tę trasę
Wycieczka idealna na wczesną jesień, szczególnie jeśli chcemy wybrać na słowackie baseny termalne. Jedziemy na Orawę. Zostawiamy samochód na parkingu przy basenach (jeszcze z nich skorzystamy) w Oravicach i ruszamy asfaltem przed siebie. Po około jednym kilometrze asfalt się kończy i ścieżka magicznie zaczyna oddalać się od cywilizacji (czerwony szlak). Na początek mały zagajnik z mostkiem nad terenem podmokłym. Jeśli zaczniemy wycieczkę odpowiednio wcześnie to zobaczymy fantastyczne mgiełki na małymi bajorami wokół rzeczki, którą przekraczamy. Wychodzimy na rozległą polanę oddzielona już zagajnikiem i rzeką od ostatnich zabudowań i asfaltowej drogi. Dochodzimy do ściany lasu i wkraczamy na ścieżkę, która wprowadzi nas do wąwozu. Droga jest niezwykle kręta i co zakręt wyłaniają się wspaniałe widoki na ściany wąwozu. Droga cały czas lekko wznosi się w górę. Na pewnym odcinku mamy nawet łańcuchy i mostki, które przeprowadzą nas przez prawy brzeg wąwozu. Krótkie podejście zaprowadzi nas do końca Juranovej Doliny. Teraz już tylko godzinny powrót niebieskim szlakiem do parkingu. Zasłużyliśmy sobie na przyjemny relaks na basenach termalnych. Baseny są czynne cały rok!
Warto na wycieczkę zabrać coraz popularniejsze kijki, które pozwalają łatwiej pokonywać bardziej strome odcinki wąwozu i pozwolą na szybsze pokonanie drogi powrotnej na parking. Całość trasy pokonamy w około trzy godziny, na część basenową powinniśmy zarezerwować sobie minimum dwie godziny. Koszt basenu to około 40 zł (możemy płacić w złotówkach)
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🌳 Trasa spacerowa: Przemasy na butach - Z Jaworzyny do Krynicy
- Początek trasy: Krynica-Zdrój
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 12,89 km
- Czas trwania spaceru: 4 godz. i 28 min.
- Przewyższenia: 523 m
- Suma podejść: 286 m
- Suma zejść: 808 m
Przemas74 poleca tę trasę
Łatwa i przyjemna trasa prowadząca z Jaworzyny do centrum Krynicy.
Przez większość czasu prowadzi w dół więc nie trzeba się wspinać.
Praktycznie większość trasy przebiega przez las.
Startujemy ze szczytu Jaworzyny Krynickiej na który można wyjechać kolejką gondolową (można też oczywiście wyjść na nią piechotę - jednak wybraliśmy dzisiaj tą pierwszą opcję). Idziemy szlakiem czerwonym, aż do skrzyżowania z niebieskim - na który skręcamy (w prawo). Po dłuższym marszu docieramy do szlaku żółtego. Tym razem skręcamy na niego dla odmiany znów w prawo. Na kolejnym skrzyżowaniu szlaków wchodzimy na szlak zielony ( w lewo) i idziemy nim aż do Krynicy.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🌳 Trasa spacerowa: Pieszy Szlak Orlich Gniazd - oficjalny przebieg szlaku
- Początek trasy: Kraków
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 158,95 km
- Czas trwania spaceru: 52 godz. i 59 min.
- Przewyższenia: 271 m
- Suma podejść: 3 046 m
- Suma zejść: 3 026 m
Traseo_Official poleca tę trasę
Wybierając cele wycieczek szukamy zawsze atrakcyjnych miejsc. Chcemy jeździć tam, gdzie można podziwiać piękno przyrody, niezwykłe krajobrazy, zwiedzać zabytki kultury materialnej – miasta, muzea, pałace, zamki. Najlepiej jeśli znajdziemy takie miejsce, które zachwyci nas zarówno niepowtarzalną przyrodą, jak i mnogością zabytków. Taka jest właśnie Jura Krakowsko-Częstochowska, nie bez powodu uznawana za jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce.
<br>Przez najatrakcyjniejsze krajobrazowo tereny Jury Krakowsko-Częstochowskiej prowadzi trasa turystyczna zwana Szlakiem Orlich Gniazd. Pierwszy szlak jurajski wytyczono w latach trzydziestych XX wieku. Został poprowadzony w formie pętli z Krakowa przez Wyżynę Ojcowską i Garb Tenczyński, jednak nieutrzymywany zanikł. Inicjatorem obecnego Szlaku był Kazimierz Sosnowski, krajoznawca, jeden z najwybitniejszych polskich propagatorów turystyki pieszej. Szlak został wyznaczony w 1950 roku, później wielokrotnie korygowany i zmieniany, by ostatecznie przybrać dzisiejszy przebieg.
<br>
<h2>Ile zajmuje przejście Szlaku Orlich Gniazd? </h2>
<br>Pieszy szlak turystyczny ma długość 163 km i oznaczony jest kolorem czerwonym. Przejśćie tego szlaku zajmie więc około tygodnia. Podobną trasą biegnie Jurajski Szlak Rowerowy Orlich Gniazd, który liczy 184 km. Trasa prowadzi z Częstochowy do Krakowa, łącząc najważniejsze atrakcje Jury i pozwalając odkrywać najciekawsze zakątki tego niezwykłego regionu. Przebiega przez malownicze pagórki Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, pośród wapiennych ostańców z okresu jurajskiego i łączy „orle gniazda” – gotyckie zamki warowne i grody obronne powstałe w okresie państwa piastowskiego.
<br>
<h2>Jakie zamki znajdują się na Szlaku Orlich Gniazd? </h2>
<br>Na mapie Szlaku Orlich Gniazd znajdziemy przede wszystkim średniowieczne zamki. Warownie obronne powstawały z polecenia Kazimierza Wielkiego, by strzec dróg handlowych i granic Królestwa Polskiego, a budowle wznoszone były na trudno dostępnych wapiennych skałach. Większość tych obiektów udostępniono do zwiedzania. Podążając szlakiem z północy na południe mijamy kolejno ruiny zamków w Olsztynie, „Ostrężnik” w Janowie, Mirowie, Morsku, „Ogrodzieniec” w Podzamczu, Smoleniu, Bydlinie, Rabsztynie i Ojcowie. Odbudowane zostały zamki w Pieskowej Skale i Bobolicach. Na szlaku napotkamy także pałace w Złotym Potoku i Pilicy. O wielkich walorach Szlaku Orlich Gniazd świadczy także atrakcyjność przyrodnicza Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Trasa przebiega przez liczne rezerwaty przyrody – Zielona Góra i Sokole Góry w okolicach Olsztyna koło Częstochowy, Rezerwat Parkowe, Ostrężnik, Góra Zborów i Smoleń na Jurze Północnej oraz Ojcowski Park Narodowy na północ od Krakowa.
<br>
<h2>Co można zobaczyć na szlaku Orlich Gniazd? </h2>
<br>Do największych atrakcji Szlaku Orlich Gniazd z całą pewnością możemy zaliczyć zamek „Ogrodzieniec” w Podzamczu. Jest to najbardziej okazała warownia Jury Krakowsko-Częstochowskiej, a także jeden z najpiękniejszych zamków w Polsce. Zamek „Ogrodzieniec” był planem filmowym m. in. dla serialu „Janosik” i filmu „Zemsta” Andrzeja Wajdy. Na uwagę zasługuje również, mniej znany, ale równie piękny, zamek w Olsztynie pod Częstochową. Ciekawie wkomponowany w teren, osadzony na skale, z charakterystycznymi dwoma wieżami, okrągłą i kwadratową. Nieopodal Olsztyna znajduje się jeden z największych rezerwatów Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej - Sokole Góry. Na terenie rezerwatu, wśród skalisto-lesistych wzniesień znajduje się kilkanaście jaskiń. Pozostałe rezerwaty Jury Północnej – Smoleń i Góra Zborów, są atrakcyjne ze względu na bogactwo rzeźby terenu. Występują tu licznie jurajskie wapienie w formie skałek, ostańców, murów skalnych, jaskiń. Wśród atrakcji przyrodniczych Szlaku Orlich Gniazd nie można pominąć Ojcowskiego Parku Narodowego wraz ze słynną Maczugą Herkulesa, ruinami zamku w Ojcowie, Grotą Łokietka i pięknym, odrestaurowanym zamkiem Pieskowa Skała.
<br>
<h2>Rowerowy Szlak Orlich Gniazd?</h2>
<br>Jurajski Rowerowy Szlak Orlich Gniazd na większości odcinków pokrywa się ze szlakiem pieszym. Posiada własne oznaczenia, mapy i tabliczki z podaną odległością do najbliższych miejscowości i atrakcji turystycznych. Szlak rowerowy w przeciwieństwie do szlaku pieszego nie biegnie przez Ojcowski Park Narodowy i Dolinę Prądnika. Z Olkusza prowadzi na zachód w stronę Parku Krajobrazowego Dolinek Krakowskich. Do Krakowa dochodzi przez Dolinę Eliaszówki i Garb Zabierzowski, mijając po drodze ruiny zamku „Tenczyn” w Rudnie.
<br>Szlak Orlich Gniazd może być celem kilku, a nawet kilkunastu wycieczek. Każde miejsce na szlaku jest warte by zatrzymać się tam na dłużej. Niektóre wygodniej odwiedzić w formie wycieczki pieszej, ale znaczna część stanowi znakomity cel na wycieczki rowerowe. Odkrywanie Jury Krakowsko-Częstochowskiej z pewnością może być ciekawym sposobem na spędzenie wakacji albo aktywne weekendowe wycieczki wiosną i jesienią.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🌳 Trasa spacerowa: Z Huty Szklanej na św. Krzyż
- Początek trasy: Szczucin
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 2,35 km
- Czas trwania spaceru: 47 min.
- Przewyższenia: 97 m
- Suma podejść: 97 m
- Suma zejść: 2 m
Spacerowiczom trasę poleca Mirekblagier

Turystyka
Miły bardzo łatwy spacerek. Podejście znakowane na 1,1 h swobodnie przechodzi się dużo szybciej. Zwłaszcza, że cały czas idzie się chodnikiem. Leniwi mogą wyjechać kolejką lub dorożką. Startujemy z parkingu w Hucie Szklanej. Parking ma zaplecze gastronomiczno-pamiątkarstkie oraz ładny plac zabaw dla dzieci. Droga prowadzi przez puszczę. Szybko wchodzimy na Łysiec zwany Łysą Górą, czy to tu czarownice zlatywały na swych miotłach, aby odbyć swe magiczne obrzędy? Ale sabat pod bokiem zakonników, coś tu nie pasuje. W każdym razie żadna ze spotkanych pań miotły nie miała. Na szczycie główną atrakcją jest klasztor z relikwią krzyża świętego i muzeum przyrodnicze. Warto zwiedzić klasztor, muzeum misyjne, kryptę Jeremiego Wiśniowieckiego, oraz polecam muzeum przyrodniczo leśne znajdujące się w dawnym więzieniu, które jeszcze wcześniej było klasztorem Benedyktynów. Po zwiedzaniu można się posilić, i odpocząć. W Hucie Szklanej warto zwiedzić osadę słowiańską. Spotka się tam kowala, zielarkę i innych rzemieślników opowiadających o swej pracy.
Przydatne linki
Przykładowe ceny na dzień 23 września 2012:
Parking 5zł
Muzeum misyjne wolne datki
Krypta Jeremiego Wiśniowieckiego 2zł ulgowy 1zł
Muzeum przyrodniczo leśne
Wystawa przyrodnicza 8zł ulgowy 6zł
Wystawa więzienie 2zł ulgowy 1zł
Osada Słowian 10zł ulgowy 8zł rodzinny 2+2 30zł
Dziękuję za uwagę i pozdrawiam.
Nawiguj
🌳 Trasa spacerowa: Szlakiem Wielickich Zabytków. SpacerowM!K
- Początek trasy: Świątniki Górne
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 3,91 km
- Czas trwania spaceru: 1 godz. i 18 min.
- Przewyższenia: 45 m
- Suma podejść: 49 m
- Suma zejść: 56 m
Spacerowiczom trasę poleca Szlaki_Malopolski
Trasa stworzona w ramach projektu "Pierścień św. Kingi".
Poznaj średniowieczny rodowód Bochni, Starego Sącza, Krościenka n. Dunajcem, Dębna i Wieliczki. Zwiedzaj zabytki i pomniki przeszłości, posłuchaj legend i opowieści związanych nie tylko z osobą św. Kingi. Jeśli interesujesz się historią – zajrzyj do Vademecum średniowiecznego.
Postać księżnej Kingi to symbol średniowiecznego rozkwitu Małopolski, reform i przedsięwzięć, które do dziś są widoczne w Małopolsce (np. odkrycie złóż soli kamiennej, lokacja wielu małopolskich miast). W ramach projektu odbiorcy mieli okazję wziąć udział w szeregu wydarzeń inspirowanych średniowieczem: interaktywnych grach terenowych, pokazach, warsztatach i wycieczkach.
Zapraszamy na spacer szlakiem zabytków architektury wielickiej. Naszą wędrówkę rozpoczynamy na ulicy Zamkowej, gdzie znajduje się dawny Zamek Żupny.
Czas spaceru: 120 min
Autorką trasy jest Marta Guściora.
MATERIAŁ POCHODZI Z SERWISU SZLAKI MAŁOPOLSKI (szlakimalopolski.pl)
Nawiguj
🌳 Trasa spacerowa: Stara Nowa Huta
- Początek trasy: Kraków
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 8,23 km
- Czas trwania spaceru: 2 godz. i 2 min.
- Przewyższenia: 59 m
- Suma podejść: 513 m
- Suma zejść: 487 m
Trasę spacerową mieszkańcom poleca Filip
Trasa spacerowa prowadząca przez warte zobaczenia zakątki starej Nowej Huty
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🌳 Trasa spacerowa: Opatów
- Początek trasy: Szczucin
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 3,08 km
- Czas trwania spaceru: 1 godz. i 2 min.
- Przewyższenia: 18 m
- Suma podejść: 76 m
- Suma zejść: 77 m
Max_c74 poleca tę trasę na spacer
Wycieczka piesza do Opatowa. Atrakcją wycieczki była podziemna trasa turystyczna, którą polecam uwadze.
Podziemia Opatowskie to bardzo ciekawy pod względem przestrzennym układ wyrobisk różnego przeznaczenia, połączonych na różnych poziomach pochylniami schodowymi, fragmentami dawnych rodzajów obudowy i odsłoniętej calizny górotworu bez obudowy. Podziemia są urozmaicone architektonicznie, oblicowane obecnie kamieniem i cegłą.
Nawiguj
🌳 Trasa spacerowa: Przez Świętokrzyski Park Narodowy
- Początek trasy: Szczucin
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 23,15 km
- Czas trwania spaceru: 10 godz. i 37 min.
- Przewyższenia: 364 m
- Suma podejść: 850 m
- Suma zejść: 755 m
Venietvide poleca tę trasę
Trasa przez Świętokrzyski Park Narodowy do Świętej Katarzyny przez Chełmową Górę i Nową Słupię czarnym a następnie czerwonym szlakiem. Wymaga podwiezienia samochodem do punktu startu, ale warto przejść przez puszczę z wielkimi modrzewiami na Chełmowej Górze.
Nawiguj
🌳 Trasa spacerowa: Spacer na Górę Parkową w Krynicy
- Początek trasy: Krynica-Zdrój
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 5,72 km
- Czas trwania spaceru: 1 godz. i 58 min.
- Przewyższenia: 167 m
- Suma podejść: 282 m
- Suma zejść: 274 m
Spacerowiczom trasę poleca Witek1964
Spacer po alejkach Góry Parkowej zakończony wizytą w pijalni wód.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🌳 Trasa spacerowa: Poręba - Kudłacze - Chełm
- Początek trasy: Świątniki Górne
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 30,67 km
- Czas trwania spaceru: 3 godz. i 17 min.
- Przewyższenia: 604 m
- Suma podejść: 1 204 m
- Suma zejść: 1 196 m
Trasę dla spacerowiczów poleca Trasy_dla_ambitnych_i_aktywnych
Trasa zarówno dla biegaczy, jak i dla szukających wrażeń rowerzystów.
Dzieki ciekawej budowie Beskidu Wyspowego możemy zrobić tutaj całkiem dużo przewyższenia - na tej trasie ponad 1000 m.
Trasa poprowadzona jest głównie szlakami turystycznymi i szlakami rowerowymi, które są dobrze oznaczone.
Informacja dla biegaczy: nie mijamy na trasie źródełek, więc trudno uzupełnić bidony (warto wziąć ze sobą całość wody, jakiej potrzebujemy).
Jedynym momentem, który musimy pokonać po asfalcie, jest odcinek ok. 2 km w Porębie, gdzie zbiegamy z jednego pasma górskiego i wybiegamy na kolejne.
Nawiguj
Traseo.pl to portal oraz darmowa aplikacja mobilna na urządzenia z systemami android lub iOS. Znajdziesz tu ponad 200 000 tras! Możesz nagrywać własne ślady podczas wycieczek lub podążać trasami pozostałych użytkowników. Szukaj inspiracji wycieczkowych.
Rób zdjęcia, dodawaj opisy, a później wyślij zapisaną trasę na Traseo.pl. Będziesz mieć możliwość dodatkowej edycji danej trasy. Możesz również podzielić się nią z innymi użytkownikami Traseo lub zachować jako prywatną tylko dla siebie. Sprawdź wszystkie możliwości Traseo, zainstaluj aplikację i ruszaj na szlak!
Lubisz spacery ale nie lubisz przepłacać za artykuły do trekkingu? Sprawdź kody rabatowe EMPIK oraz promocje i zniżki w innych sklepach online!
Chodzenie na spacery - czy warto?
Spacerowanie przynosi wiele korzyści dla ciała i umysłu. Podczas wszelkich aktywności uwalniają się hormony szczęścia, czyli endorfiny i serotonina. Dlatego ruch pomaga w zwalczaniu stresu i napięcia. Takie korzyści dostarczy Ci nie tylko siłowania, bieganie, czy inny sport, ale również regularne spacerowanie.
Chodzenie na spacery może pomóc w walce ze zbędnymi kilogramami. Podczas chodzenia angażujemy wiele mięśni, które pracują i spalają kalorie. Dlatego regularne spacerowanie może pomóc Ci w zgubieniu zbędnych kilogramów. Im więcej ruchu, tym większe zapotrzebowanie kaloryczne. Dlatego osoby, które dużo się ruszają i uprawiają sport, mogą więcej jeść bez efektu tycia. Jeśli chcesz poznać swoje zapotrzebowanie kaloryczne, w Internecie znajdziesz wiele kalkulatorów, które pomagają je wyliczyć.
WHO podaje, że dzienna ilość kroków dla osoby dorosłej i zdrowej powinna wynosić pomiędzy 6 000 a 8 000 kroków. Natomiast u osób z przewlekłymi chorobami dawka wynosi od 3 500 do 5 500 kroków dziennie.
Spacerowanie obniża ciśnienie krwi i zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych. Regularne spacery mają zbawienny wpływ na układ krążenia. Zmniejsza się ryzyko wystąpienia żylaków czy pajączków.
Jak widzisz spacerowanie przynosi wiele korzyści zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Jeśli jesteś ciekaw, ile kroków dziennie robisz, możesz zaopatrzyć się w zegarek z funkcją liczenia kroków.
Aktywny relaks w Małopolsce – co warto tam zwiedzić?
Małopolska – jeden z najpiękniejszych i najbardziej cenionych przez turystów regionów Polski. Swoją popularnością województwo cieszy się jednak zupełnie zasłużenie, bowiem to właśnie tam znajduje się historyczna stolica Polski – Kraków, oraz najwyższe krajowe góry – Tatry, pełne malowniczych szlaków i zapierających dech w piersiach dolin.
Część woj. małopolskiego położona jest na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, przez którą przebiega pełen zabytkowych zamków Szlak Orlich Gniazd.
Podczas wypoczynku w Małopolsce nie można też zapomnieć o wizycie w ważnym miejscu pamięci, czyli byłym nazistowskim obozie, obecnie Muzeum Auschwitz-Birkenau, wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W planie wycieczki powinien znaleźć się również czas na wizytę w Wieliczce i Bochni (mieszczą się tam wyjątkowe kopalnie soli) oraz miejscu o dużym znaczeniu religijnym – Kalwarii Zebrzydowskiej. Zobacz ciekawostki o małopolsce.