Wycieczka spacerowym krokiem po Nowej Hucie może stać się początkiem nowej przygody. Nowa Huta jest miejscem charakternym i charakterystycznym, zielonym i pełnym przestrzeni.
Mieszkańcy są z niej dumni! Dlaczego? Nowa Huta to miasto dobrze zaplanowane. Dobrze się tu mieszka i jest gdzie wybrać się na wycieczkę. Sprawdź nasze propozycje.
Gdzie na spacer w Nowej Hucie:
- Kopiec Wandy
- Branice
- Mogiła
- Krzesławice
- Łuczanowice
- Łąki Nowohuckie
- Zalew w Zesławicach
- Park Tysiąclecia
- Wiśniowy Sad
- Zalew nowohucki
Lista jest znacznie dłuższa. To tylko niektóre miejsca - może zachęcą Was do samodzielnego odkrywania Nowej Huty?
Kopiec Wandy to najstarszy zabytek na terenie Nowej Huty. Wiemy, że nowohucki kurhan powstał ok. VII – VIII wieku. Zwykle nie ma tam tłumów; jest to spokojne miejsce na miły spacer z psem.
Park Tysiąclecia jest spory: ponad 11 ha! Znajduje się w dzielnicy XV Mistrzejowice, w obrębie alei Bora-Komorowskiego, ulic Miśnieńskiej i Wiślickiej oraz osiedli Oświecenia i Tysiąclecia. Wygląda atrakcyjnie, bo teren jest pagórkowaty. Jest sporo ławek, więc seniorzy mogą odpocząć, a park jest na tyle duży, że rodziny z dziećmi mogą tam czuć się swobodnie. Park Tysiąclecia znajduje się Zajmuje powierzchnię 10,99 ha.
Większość nowohucian mówiąc słowo "zalew" ma na myśli zalew nowohucki przy ul. Bulwarowej. Proponujemy spacer zupełnie gdzie indziej - nad Zalew w Zesławicach. Zbiornik jest zasilany przez rzekę Dłubnię. Zalew Zesławicki znajduje się na skraju miasta, dzięki czemu jest tu mniej ludzi, cisza i spokój.
Wyprawa do Branic będzie odpowiednia nie tylko dla miłośników przyrody, ale i historii. Branice to dawna wieś, która została włączona do Krakowa w 1951 r. Obecnie to część Nowej Huty. Zobaczymy tam uroczy klasycystyczny dwór rodziny Badenich, ale zabytkiem pierwszej klasy jest inna budowla - renesansowy dwór obronny pochodzący z 1603 r., zwany "lamusem". Warto usiąść, zrobić zdjęcia i przespacerować się parkiem.
Wiśniowy Sad to świetne miejsce na popołudniowy spacer. Niedawno był rewitalizowany. Jest parkiem stosunkowo małym i spokojnym, idealnym dla dzieci w każdym wieku.
Krzesławice to cicha i spokojna okolica, ujmująca urokiem dawnej wsi. Mamy na trasie spaceru XVII-wieczny zabytkowy drewniany kościół św. Jana Chrzciciela i Matki Boskiej Szkaplerznej oraz dwustuletni Dworek Jana Matejki. Dworek otacza park, do którego wstęp jest wolny. Przez park prowadzi popularna ścieżka nad Zalew Nowohucki.
Łąki Nowohuckie powstały w miejscu istniejącego kiedyś starorzecza Wisły. Zostały uznane za użytek ekologiczny; mieszkają tu setki ptaków i owadów. Na Łąkach występują dwa niezwykle rzadkie gatunki motyli. Jest to wspaniały teren spacerowy; szum traw, śpiew ptaków, powietrze i przestrzeń pozwalają komfortowo odpocząć od miejskiego zgiełku.
Mogiła to dawna wieś, a obecnie część dzielnicy XVIII Nowa Huta. Według legendy nazwa nawiązuje do Wandy, córki Kraka, która nie chcąc poślubić Niemca, utopiła się w Wiśle. Proponujemy mało popularną trasę wzdłuż dawnej wsi oraz popularne XII-wieczne opactwo cystersów w Mogile wraz z klasztornym ogrodem.
Łuczanowice były kiedyś wsią. Obecnie, wchłonięte przez miasto, są częścią dzielnicy XVII Wzgórza Krzesławickie. Warto tu przyjechać i zobaczyć dwór Mycielskich, park dworski, cmentarz kalwiński z tzw. Wzgórzem Lutrów, a przede wszystkim piękne widoki.
Zalew nowohucki przy ul. Bulwarowej to miejsce, które zna każdy nowohucianin. To zdecydowanie nr 1 pod względem popularności wśród spacerowiczów. W letnie weekendy nie można tu liczyć na samotność. Jest to także znane miejsce sesji zdjęciowych. Niedaleko można zobaczyć Dworek Jana Matejki oraz drewniany kościół św. Jana Chrzciciela.
- 7 mało znanych miejsc w Tatrach na wycieczki bez tłumów. To oazy spokoju
- Jest działka, są wakacje na RODos! Zobacz najlepsze memy o działkowcach
- Miasto Aniołów to małopolska perełka. Idealne miejsce na szybki wypad za miasto
- Gdzie NIE jechać rowerem w majówkę w Krakowie? Miejsca, które szczerze odradzamy!
Kiedy zakaz trzymania psów na łańcuchach?
