Zapisy na darmowe szczepienie przeciwko wirusowi HPV

Dodatkowe miejsca pochówku
Zarząd Cmentarzy Komunalnych w Krakowie przystąpił do opracowania dokumentacji projektowej dla przebudowy Cmentarza Maki Czerwone wraz z wielobranżową koncepcją zagospodarowania budynku kaplicy oraz innymi niezbędnymi dokumentami, w tym inwentaryzacją dendrologiczną i geodezyjną zieleni.
Na terenie dzielnicy Podgórze w Krakowie istnieje kilka cmentarzy komunalnych, w tym cmentarz Maki Czerwone znajdujący się przy ulicy Czerwone Maki oraz ul. Piltza w Krakowie. Pomimo stosunkowo niewielkiego obszaru to nekropolia, która obok innych krakowskich cmentarzy komunalnych zapewni mieszkańcom gminy dodatkowe miejsca pochówkowe.
Aleja dębowo-klonowa
Cmentarz dzieli się na dwie części: północną (użytkowaną) i południową przeznaczoną do zagospodarowania (na której usytuowany jest budynek kaplicy). Obie części są ogrodzone i połączone funkcjonalnie oraz użytkowo.
Teren cmentarza wraz z budynkiem dawnej kaplicy cmentarnej, starodrzewiem występującym w jego obrębie, nagrobkami oraz aleją dębowo-klonową, zlokalizowaną poza terenem cmentarza, wpisany został do gminnej ewidencji zabytków.
Natomiast na wniosek Zarządu Cmentarzy Komunalnych w Krakowie budynek kaplicy wpisany został do wojewódzkiego rejestru zabytków, co pozwoli na ubieganie się w przyszłości o dofinansowanie z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa na remont tego obiektu.
Mogiła siostry Józefa Piłsudskiego
Cmentarz Maki Czerwone wraz z budynkiem kaplicy powstał ok. 1917 r. jako część większego założenia urbanistyczno-krajobrazowego, jakim była budowa szpitala dla osób psychicznie chorych. Pierwotnie cmentarz służył jako miejsce pochówku członków personelu medycznego na stałe mieszkających na terenie szpitala oraz pacjentów. Spoczywają tutaj anonimowi pacjenci, lekarze i pielęgniarki tego zakładu. Na cmentarzu znajduje się również zwieńczona pomnikiem wspólna mogiła pacjentów szpitala kobierzyńskiego oraz Żydów z gminy Skawina – ofiar hitlerowskiej egzekucji, dokonanej w 1942 r., która jest grobem wojennym. Natomiast najstarszym datowanym grobem na terenie Cmentarza Maki Czerwone jest mogiła Marii Juchniewiczowej – siostry I marszałka Polski Józefa Piłsudskiego, zmarłej w 1921 r., odnowiona w 80-tą rocznicę jej śmierci. Kaplica cmentarna zachowała się w pierwotnej formie, od wielu lat pozostaje nieużytkowana i wymaga kompleksowego remontu. Budynek stylistycznie nawiązuje do architektury dworkowej, co z początkiem XX wieku charakterystyczne było dla tzw. stylu narodowego.
- Przecież na te zdjęcia można patrzeć bez końca! Kraków z lat 90. to jak inna planeta
- Najlepsze punkty widokowe na Tatry. TOP 10 miejsc, które Cię zachwycą!
- Horoskop na czerwiec 2023 dla wszystkich znaków zodiaku
- W małopolskich lasach już rosną grzyby! Pierwsze okazy robią wrażenie
- Pierwsi plażowicze pojawili się już na Zakrzówku. Można już kąpać się tam legalnie!