Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cmentarz Maki Czerwone zostanie zmodernizowany. Będą kolumbaria, ogrodzenie i oświetlenie

Marcin Banasik
Marcin Banasik
Pierwotnie cmentarz służył jako miejsce pochówku członków personelu medycznego na stałe mieszkających na terenie szpitala oraz pacjentów
Pierwotnie cmentarz służył jako miejsce pochówku członków personelu medycznego na stałe mieszkających na terenie szpitala oraz pacjentów ZCK
Dzięki zawarciu umowy z wykonawcą na opracowanie dokumentacji na realizację kompleksowej modernizacji tej nekropolii powstanie dodatkowo kilkaset miejsc pochówkowych oraz kolumbaria. Dodatkowo teren zostanie ogrodzony, zagospodarowany zielenią oraz wyposażony w niezbędną infrastrukturę cmentarną wraz z oświetleniem.

Zapisy na darmowe szczepienie przeciwko wirusowi HPV

od 16 lat

Dodatkowe miejsca pochówku

Zarząd Cmentarzy Komunalnych w Krakowie przystąpił do opracowania dokumentacji projektowej dla przebudowy Cmentarza Maki Czerwone wraz z wielobranżową koncepcją zagospodarowania budynku kaplicy oraz innymi niezbędnymi dokumentami, w tym inwentaryzacją dendrologiczną i geodezyjną zieleni.

Na terenie dzielnicy Podgórze w Krakowie istnieje kilka cmentarzy komunalnych, w tym cmentarz Maki Czerwone znajdujący się przy ulicy Czerwone Maki oraz ul. Piltza w Krakowie. Pomimo stosunkowo niewielkiego obszaru to nekropolia, która obok innych krakowskich cmentarzy komunalnych zapewni mieszkańcom gminy dodatkowe miejsca pochówkowe.

Aleja dębowo-klonowa

Cmentarz dzieli się na dwie części: północną (użytkowaną) i południową przeznaczoną do zagospodarowania (na której usytuowany jest budynek kaplicy). Obie części są ogrodzone i połączone funkcjonalnie oraz użytkowo.

Teren cmentarza wraz z budynkiem dawnej kaplicy cmentarnej, starodrzewiem występującym w jego obrębie, nagrobkami oraz aleją dębowo-klonową, zlokalizowaną poza terenem cmentarza, wpisany został do gminnej ewidencji zabytków.

Natomiast na wniosek Zarządu Cmentarzy Komunalnych w Krakowie budynek kaplicy wpisany został do wojewódzkiego rejestru zabytków, co pozwoli na ubieganie się w przyszłości o dofinansowanie z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa na remont tego obiektu.

Mogiła siostry Józefa Piłsudskiego

Cmentarz Maki Czerwone wraz z budynkiem kaplicy powstał ok. 1917 r. jako część większego założenia urbanistyczno-krajobrazowego, jakim była budowa szpitala dla osób psychicznie chorych. Pierwotnie cmentarz służył jako miejsce pochówku członków personelu medycznego na stałe mieszkających na terenie szpitala oraz pacjentów. Spoczywają tutaj anonimowi pacjenci, lekarze i pielęgniarki tego zakładu. Na cmentarzu znajduje się również zwieńczona pomnikiem wspólna mogiła pacjentów szpitala kobierzyńskiego oraz Żydów z gminy Skawina – ofiar hitlerowskiej egzekucji, dokonanej w 1942 r., która jest grobem wojennym. Natomiast najstarszym datowanym grobem na terenie Cmentarza Maki Czerwone jest mogiła Marii Juchniewiczowej – siostry I marszałka Polski Józefa Piłsudskiego, zmarłej w 1921 r., odnowiona w 80-tą rocznicę jej śmierci. Kaplica cmentarna zachowała się w pierwotnej formie, od wielu lat pozostaje nieużytkowana i wymaga kompleksowego remontu. Budynek stylistycznie nawiązuje do architektury dworkowej, co z początkiem XX wieku charakterystyczne było dla tzw. stylu narodowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska