https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Co czwarty nastolatek pali e-papierosy. Organizacje apelują do Sejmu o pilną nowelizację ustawy chroniącej zdrowie dzieci i młodzieży

Gabriela Fedyk
E-papierosy, choć często postrzegane jako mniej szkodliwe od tradycyjnych, stanowią realne zagrożenie dla zdrowia młodzieży.
E-papierosy, choć często postrzegane jako mniej szkodliwe od tradycyjnych, stanowią realne zagrożenie dla zdrowia młodzieży. prostooleh/freepik
E-papierosy szturmem podbiły polskie szkoły i domy. Sięga po nie co czwarta nastolatka i co piąty nastolatek w wieku 13-15 lat. Większość z nich robi to codziennie, często od lat. Choć sprzedawanie tych produktów nieletnim jest nielegalne, młodzi ludzie bez trudu je zdobywają. 24 organizacje apelują: e-papierosy uzależniają, szkodzą zdrowiu i muszą być lepiej uregulowane prawnie.

Spis treści

Młodzież wybiera e-papierosy. Zatrważające dane

Co czwarta dziewczyna i co piąty chłopak – tak często młodzież w Polsce od 13 do 15 roku życia sięga po e-papierosy. W grudniu 2020 roku Rzecznik Praw Dziecka alarmował, że ponad połowa z palących nastolatków robi to codziennie, a powodem jest rozrywka i odstresowanie. Uzależniony czuje się co czwarty nieletni palacz, a tyle samo przyznaje, że pali od przynajmniej dwóch lat. Młodzież pali w domu i szkole, a e-papierosy kupuje sama, co jest niezgodne z prawem.

Niepokojący jest też niski poziom wiedzy młodzieży o papierosach elektronicznych i zagrożeniach związanych z ich używaniem.

– 51 procent młodych ludzi przyznaje, że o e-papierosach wie mało, ale ta wiedza im wystarcza. 20 procent jest przekonanych, że wie już wystarczająco dużo. Tylko 18 procent chciałoby swoją wiedzę uzupełnić – czytamy na stronie internetowej Rzecznika Praw Dziecka.

Dlaczego nastolatki sięgają po e-papierosy? Powodów jest wiele, a wśród nich wymieniają m.in. to, że pachną ładniej niż te tradycyjne, uważają je za smaczniejsze, a także łatwiejsze do ukrycia przed rodzicami. Inne? Moda, niższa cena i bezpieczeństwo dla osób przebywających w otoczeniu e-palacza.

Nowelizacja ustawy potrzebna od zaraz

24 stycznia 2025 roku do Sejmu wpłynął projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (druk nr 983). Obecnie jest notyfikowany w Komisji Europejskiej.

– Nowelizacja ograniczyć ma używanie papierosów elektronicznych przez ludzi młodych oraz wprowadzić zakaz sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych i pojemników zapasowych osobom poniżej 18. roku życia, bez względu na to, czy dany produkt zawiera w swoim składzie nikotynę – czytamy w apelu Fundacji Żyjmy Zdrowo i 23 innych organizacji. – Obejmą też zakaz sprzedaży woreczków z nikotyną i płynów beznikotynowych.

Uzależnienie od nikotyny wciąż jest dużym wyzwaniem dla zdrowia publicznego. Rocznie odpowiada za około 57 tys. zgonów i generuje koszty ekonomiczne przekraczające 57 mld zł.

– Dynamiczny wzrost popularności nowych produktów nikotynowych, szczególnie wśród młodzieży i młodych dorosłych, wskazuje na potrzebę dostosowania polskiej legislacji do szybko zmieniających się warunków rynkowych i nowych zwyczajów konsumenckich – podkreślają apelujący.

„Uchrońmy polskie dzieci i młodzież”. Apel 24 organizacji

Fundacja Żyjmy Zdrowo i 23 inne organizacje prozdrowotne oraz zajmujące się dziećmi i młodzieżą apelują do polskich parlamentarzystów o jak najszybsze przyjęcie nowelizacji.

– W obliczu zagrożeń, którym mają przeciwdziałać planowane przepisy, Fundacja Żyjmy Zdrowo zwraca się do Państwa z apelem o pilne przyjęcie zmian w ustawie o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, które mogą uchronić polskie dzieci i młodzież przed uzależnieniem od nikotyny oraz zapobiec dewastacji ich zdrowia – czytamy w apelu opublikowanym przez Fundację Żyjmy Zdrowo.

Apelujący podkreślają, jak ważne jest, aby nowe regulacje weszły w życie jeszcze przed wakacjami, kiedy to najczęściej dochodzi do inicjacji nikotynowej – również poprzez użycie produktów beznikotynowych, które często są wprowadzeniem do eksperymentowania z nikotyną.

– Brak zdecydowanych działań w zakresie kontroli dostępu do produktów nikotynowych, po które sięgają osoby niepełnoletnie w dłuższej perspektywie doprowadzi do poważnego kryzysu zdrowotnego, w tym jeszcze większego wzrostu liczby zachorowań na nowotwory – ostrzegają organizacje w liście podpisanym przez Iwonę Schymallę, prezes zarządu Fundacji Żyjmy Zdrowo. – Mamy nadzieję, że prace Parlamentu i nowe przepisy przyczynią się do poprawy zdrowia Polaków w nadchodzących latach.

Do apelu Fundacji Żyjmy Zdrowo przyłączyli się (w kolejności alfabetycznej):

  1. Federacja Pacjentów Polskich

  2. Federacja Stowarzyszeń „Amazonki”

  3. Fundacja Bullerbyn

  4. Fundacja Dzieciom „Pomagaj”

  5. Fundacja Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”

  6. Fundacja „I Pójdziesz Dalej”

  7. Fundacja ISKIERKA

  8. Fundacja Koalicja dla Wcześniaka

  9. Fundacja Małgosi Braunek „Bądź”

  10. Fundacja na Rzecz Psychoprofilaktyki Społecznej PRO-FIL

  11. Fundacja „Nie Widać Po Mnie”

  12. Fundacja Serce Dziecka

  13. Fundacja TO SIĘ LECZY

  14. Fundacja Urszuli Smok „Podaruj Życie”

  15. Fundacja Zdrowie i Edukacja Ad Meritum

  16. Fundacja „Pokonaj Raka”

  17. Fundacja „Serce dla Maluszka”

  18. Fundacja „Z Uśmiechem Przez Życie”

  19. Fundusz ZDOLNI

  20. Instytut Matki i Dziecka w Warszawie

  21. Ogólnopolska Federacja Onkologiczna

  22. Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych

  23. Stowarzyszenie Program Stacja

Jakie są skutki palenia e-papierosów?

Choć jest to powtarzane od lat, to podkreślmy to jeszcze raz: żadne wyroby tytoniowe, w tym e-papierosy, nie są bezpieczne. Większość e-papierosów zawiera nikotynę, która silnie uzależnia i stanowi zagrożenie dla zdrowia. W przypadku młodzieży ma m.in. negatywny wpływ na rozwijający się mózg i może prowadzić do trwałych zmian w układzie nerwowym.

Wdychany aerozol z e-papierosów zawiera nie tylko nikotynę, ale także szkodliwe substancje chemiczne, takie jak formaldehyd, akroleina czy metale ciężkie, które mogą uszkadzać płuca i układ krążenia.

Regularne stosowanie e-papierosów zwiększa ryzyko chorób układu oddechowego, sercowo-naczyniowego, a także może prowadzić do problemów z pamięcią i koncentracją.

W ostatnich latach zanotowano również przypadki ostrego uszkodzenia płuc (EVALI), które jest powiązane z używaniem e-papierosów. Choć wiedza na temat długoterminowych skutków jest nadal ograniczona, dostępne dowody wskazują, że e-papierosy nie są obojętne dla zdrowia – zwłaszcza u osób młodych, kobiet w ciąży i rozwijających się płodów.

Źródła:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska