https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Co dalej z cenami samochodów? "Mniejsza dostępność samochodów spowoduje wzrost cen pojazdów zarówno nowych, jak i tych z rynku wtórnego"

Maciej Badowski
Opracowanie:
W 2021 roku najbardziej zauważalny był wzrost cen samochodów używanych w porównaniu do 2020 roku.
W 2021 roku najbardziej zauważalny był wzrost cen samochodów używanych w porównaniu do 2020 roku. Krystian Dobuszyński/ polska Press
- Obecnie podaż nie nadąża za popytem. Mniejsza dostępność samochodów spowoduje wzrost cen pojazdów zarówno nowych, jak i tych z rynku wtórnego- prognozuje ekspert.

Jak wskazuje ekspert, koniec roku kalendarzowego zazwyczaj upływał pod znakiem wyprzedaży samochodów z danego rocznika. Jednak z powodu pandemii koronawirusa, pod koniec 2021 roku ciężko było znaleźć takie promocje. Jest to spowodowane przede wszystkim brakiem półprzewodników. Sytuacja ta mocno wyhamowała europejski przemysł motoryzacyjny. Przestoje w dostawach nowych samochodów wpłynęły również na branżę samochodów używanych.

- Popyt nadal jest duży, konsumenci, którzy nie chcą czekać dodatkowych kilku miesięcy na auta z salonu, zaczynają rozglądać się za modelami używanymi. Coraz częściej można zaobserwować mniejszą liczbę dostępnych ofert – wskazuje Marek Trofimiuk, ekspert autobaza.pl. Według naszych danych w 2021 roku było o prawie 337 tys. mniej ofert z rynku wtórnego niż np. w 2019 roku - dodaje.

Zdaniem eksperta, w najbliższym czasie możemy się również spodziewać spadku ofert samochodów poleasingowych, ponieważ z powodu nowych przepisów, ich wykup będzie mniej opłacalny. ponadto w niedługiej perspektywie oczekiwać można także wzrostu zainteresowania ofertami wynajmu długoterminowego.

W 2021 roku najbardziej zauważalny był wzrost cen samochodów używanych w porównaniu do 2020 roku. Według danych autobaza.pl o ponad jedną trzecią (34 proc.) wzrosła liczba samochodów, za które musieliśmy zapłacić powyżej 100 tys. zł. Natomiast o 22 proc. zwiększyła się liczba ofert aut w przedziale 50 -100 tys. zł.

Nowością będzie możliwość odbywania szkolenia w zakresie uprawnień do kierowania pojazdami w formie kursu rozszerzonego z osobą towarzyszącą.

Zmiany w kursach na prawo jazdy. Nowością szkolenia w formie...

- Obecnie podaż nie nadąża za popytem. Mniejsza dostępność samochodów spowoduje wzrost cen pojazdów zarówno nowych, jak i tych z rynku wtórnego. Ponadto, powstałe dziury w asortymencie używanych samochodów będziemy łatać importem pojazdów z Zachodu – wskazuje ekspert.

Jak wynika z danych autobaza.pl, wśród ofert używanych samochodów najczęściej można było natrafić na markę Volkswagen- dostępnych było 159 414 egzemplarzy. Niemiecki producent był liderem również w 2020 i 2019 roku. Na drugim miejscu uplasował się Opel z wynikiem 157 463. podium zamyka Ford (138 585).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska