W Polsce w 2017 roku odnotowano 125 892 pożarów, wśród których były 38634 pożary traw na łąkach i nieużytkach rolnych, co stanowiło 32% wszystkich pożarów w Polsce. Spłonęło 13 tys. ha traw, a straty w wyniku tych pożarów oszacowano na 10,4 mln zł. Średnio akcja gaszenia pożaru trwała 47 minut. Zużyta ilość wody odpowiada pojemności 20 basenów olimpijskich.
Wypalanie jest nielegalne, szkodliwe przyrodniczo i ekonomicznie. Wciąż jednak nie brakuje jego zwolenników. Prędkość pożaru trawy to ok. 20 km/h, a biegnącego człowieka 19 km/ha. Serwis PSP www.stoppozaromtraw.pl informuje o 2 ofiarach śmiertelnych ubiegłorocznego wypalania.
Jakie kary grożą wypalającemu trawę?
W Polsce obowiązuje zakaz wypalania traw. Ustawa o ochronie przyrody mówi o tym, że: „Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów” oraz „Kto wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary – podlega karze aresztu albo grzywny”.
Zobacz też: Czym NIE KARMIĆ psa? Pół czekolady może nawet zabić naszego pupila
W Ustawie o lasach przeczytamy z kolei, że „w lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 metrów od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności: rozniecania ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego, korzystania z otwartego płomienia, wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych”.
Za wypalanie grożą konkretne kary. Zgodnie z Kodeksem wykroczeń podkładającemu ogień grozi kara aresztu, nagany lub grzywny, której wysokość może wynosić od 20 do 5000 złotych.
To nie koniec. według Kodeksu karnego: „Kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10”.
Rolnik musi liczyć się ze zmniejszeniem dopłat nawet o 20% lub ich całkowitą utratą
Gospodarze mają zakaz wypalania gruntów rolnych ubiegając się o płatności bezpośrednie oraz płatności obszarowe w ramach PROW 2014 - 2020. Jeśli nie przestrzegają tego zakazu i zostanie im to udowodnione - mogą zostać im zmniejszone o 3% wszystkie płatności: jednolita płatność obszarowa, płatność za zazielenienie, płatność dla młodych rolników, płatność dodatkowa, płatność dobrowolna związana z produkcją, a także z PROW 2014-2020 płatności rolnośrodowiskowe, płatność ekologiczna, płatność ONW oraz pomoc na zalesianie gruntów rolnych.
ARiMR każdy przypadek wypalania traw rozpatruje indywidualnie i może taką karę zwiększyć albo zmniejszyć.
"Zgodnie z zasadami, nałożona przez Agencję sankcja, w zależności od stwierdzonego stopnia winy, może zostać zmniejszona do 1 proc., jak i zwiększona do 5% należnych rolnikowi płatności obszarowych za dany rok. Jeszcze surowszą karę poniesie rolnik w przypadku, gdy świadomie wypala grunty rolne. Wówczas całkowitej kwota należnych mu płatności może być obniżona nawet o 20% , a w zupełnie skrajnych przypadkach, np. stwierdzenia uporczywego wypalania traw, ARiMR może pozbawić rolnika całej kwoty płatności bezpośrednich za dany rok", ostrzega Agencja.
Zobacz też:
____________________________________
wideo" x-news/Dzień Dobry TVN