Wystarczy wejść na stronę internetową Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu, żeby skorzystać z najnowszej aplikacji. Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to narzędzie, dzięki któremu mieszkańcy mogą dzielić się spostrzeżeniami dotyczącymi wszelkich zagrożeń występujących w ich sąsiedztwie.
- Zanim aplikacja zaczęła funkcjonować, przeprowadziliśmy 66 konsultacji na terenie Nowego Sącza i powiatu nowosądeckiego, w których uczestniczyło ponad 600 osób - przypomina mł. asp. Justyna Basiaga, oficer prasowa Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu. - Dzięki temu informacje, które gromadzone były w policyjnych systemach informatycznych, mogliśmy poszerzyć o te pozyskane od mieszkańców.
Mapa z jednej strony pokazuje sądeczanom skalę (na podstawie statystyki) i rodzaj zidentyfikowanych zagrożeń. Wskazuje miejsca, w których najczęściej dochodzi do przestępstw czy wykroczeń: kradzieży, rozbojów, bójek, włamań, przyjmowania narkotyków, a także oszustw na wnuczka.
- Z drugiej strony mapa umożliwia każdej osobie, która wejdzie na stronę internetową, zgłoszenie miejsca zagrożonego - podkreśla rzeczniczka sądeckiej policji. - Każdy sygnał jest sprawdzany przez policjantów i internauta bardzo szybko powiadamiany jest o sposobie rozwiązania problemu.
Funkcjonariusze mają tydzień na weryfikację zgłoszenia internauty. Jeśli się ono potwierdzi, zostaje jak najszybciej wprowadzone na mapy.
Na terenie Sądecczyzny umieszczono 16 punktów. Mieszkańcy zgłaszają miejsca, gdzie grupuje się młodzież, spożywany jest alkohol, zażywa się środki odurzające czy nieprawidłowo parkuje auta. Weryfikowane są też miejsca, w których doszło do zderzenia samochodu z dziką zwierzyną.
- Mapa pozwoli na podniesienie poziomu bezpieczeństwa mieszkańców - przekonuje Justyna Basiaga. - Trzeba jednak pamiętać, że nie służy ona do zgłaszania pilnych interwencji. W takich przypadkach dzwonimy na 112 lub 997.