Baseny
Idealnym rozwiązanie na deszczowy dzień nie tylko dla rodzin z dziećmi są baseny termalne – znajdziemy tam mnóstwo atrakcji i dla dużych i małych. Zdrowotne działanie składników mineralnych w wodach termalnych z pewnością poprawi humor w ponury deszczowy dzień.
W Zakopanem przy ul. Jagiellońskiej 33 znajduje się Aqua Park z kompleksem basenowym i zjeżdżalniami. Tu każdy znajdzie coś dla siebie, a po atrakcjach wodnych można spędzić czas w kręgielni i zjeść coś w restauracji. Dla młodszych dzieci jest też mini sala zabaw obok.
Zakopiański Aqua Park nie jest jedynym tego typu kompleksem w regionie. Na Podhalu znajdziecie jeszcze pięć basenów termalnych, tak więc do wyboru do koloru - na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.
Baseny w regionie:
- Aqua Park Zakopane, ul. Jagiellońska 33, czynne codziennie 9:00-22:00
- Termy Bania, Białka Tatrzańska, ul. Środkowa 181, czynne codziennie 9:00-22:00
- Termy Bukovina, Bukowina Tatrzańska, ul. Sportowa 22, czynne codziennie 9:00-22:00
- Chochołowskie Termy, Chochołów 400, czynne codziennie 9:00-22:00
- Termy Szaflary, Szaflary, os. Nowe 20, czynne codziennie 8:00-22:00
- Gorący Potok, Szaflary, os. Nowe 45, czynne codziennie 11:00-22:00
Coś o Tatrach pod dachem
Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego to wspaniałe miejsce dla całej rodziny, gdzie nie tylko dzieci, ale i rodzice mogą się świetnie bawić i - przy okazji - czegoś się nauczyć. Uważane jest za najnowocześniejsze miejsce na tym obszarze. Interaktywna ekspozycja sprawia, że zwiedzający mogą poznać bliżej tatrzańską przyrodę. Znajduje się tam największa makieta Tatr, a także trójwymiarowe i niezwykle realistyczne dioramy, które ukazują florę i faunę w pełnej krasie. Wśród atrakcji można także odnaleźć jaskinię. Można tam poznać bogactwo tatrzańskich podziemi. Centrum można odwiedzić całkowicie darmowo. Należy tylko zarezerwować bilety przez stronę Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Jaskinie w Tatrach
Gdy jednak trochę sił jeszcze jest, ale dzieciaki marudzą, że długa wędrówka po szlaku je już nudzi, można spróbować wybrać się do jednej z tatrzańskich jaskiń. Świetna alternatywą dla spragnionych adrenaliny i niecodziennych widoków znajdziemy w jaskiniach, których w Tatrach jest kilka udostępnionych dla turystów. Większość znajduje się w Dolinie Kościeliskiej. Dlatego warto zabrać peleryny i czołówki i ruszyć do jaskiń.
Jaskinie udostępnione dla turystów:
- Smocza Jama w Wąwozie Kraków w Dolinie Kościeliskiej to w zasadzie skalny tunel przebijający ścianę, który pokonuje się z pomocą łańcuchów. Do otworu pieczary wchodzi się po metalowej drabince.
- Jaskinia Obłazkowa znajduje w Dolinie Kościeliskiej w bezpośrednim sąsiedztwie Jaskini Mylnej. Większość turystów wchodzi tylko do głównej groty, bez zapuszczania się w ciasne korytarze.
- Jaskinia Raptawicka posiada najciekawsze dojście ze wszystkich jaskiń w Dolinie Kościeliskiej. Najpierw musimy pokonać stromą ścianę z pomocą łańcuchów, by potem zejść do groty po metalowej drabince.
- Jaskinia Mylna jest największą i najtrudniejszą jaskinią udostępnioną turystom w polskiej części Tatr. Plątaninę korytarzy pokonujemy głównie na czworakach lub wręcz pełzając, dlatego nie jest to miejsce dla osób bojących się ciasnych pomieszczeń i ciemności. Konieczne jest niezawodne źródło światła!
- Dziura w reglowej Dolince ku Dziurze – można do niej dotrzeć z centrum Zakopanego Drogą do Daniela lub Drogą pod Reglami, a następnie czarnym szlakiem. Nie ma tu pobieranych opłat za wejście do TPN.
- Jaskinia Bielska jest najpiękniejszą z tatrzańskich jaskiń udostępnionych dla turystów. Znajduje się w masywie Tatr Bielskich już po słowackiej stronie. Trasa zwiedzania jest dobrze przygotowana i oświetlona. Pod jaskinię dojedziemy autem lub linią autobusową Strama.
Mini zoo
Każde dziecko ucieszy możliwość nakarmienia owcy górskiej lub muflona. Wszystko to w Tatrzańskim Parku Edukacyjnym, który znajduje się zaraz obok Wielkiej Krokwi. To świetny sposób na odpoczynek wśród fauny i flory nie tylko Podhala.
W parku z bliska spotkacie się z jeleniem szlachetnym, danielem zwyczajnym, kozą karpacką, lisem, świstakami alpejskimi, królikami, kurkami, puchaczem, płomykówką, jastrzębiami i innymi dzikimi zwierzętami. Spędzicie niezapomniane chwile w lesie pełnym ptaków i zwierząt.
Czas na magię!
Zupełnie inne emocje przeżyjecie w Iluzja Park. To nowo otwarta atrakcja w kultowym budynku Dworca Tatrzańskiego tuż obok gmachu Muzeum Tatrzańskiego, które w tej chwili jest zamknięte z powodu remontu. W tym parku iluzja przeplata się z nauką. Tak więc możecie wykonać salto pod lecącym śmigłowcem i przeżyć halny wiejący z prędkością 156 km na godzinę.
Na rybkę!
Kiedy już emocje już opadną i poczujecie głód, możecie ruszyć do nietypowej w Zakopanem restauracji, czyli do Naboo. Znajduje się ona na ul. Przewodników Tatrzańskich - przy drodze do Kuźnic. Znajdziecie tam linowy plac zabaw na wolnym powietrzu i łowisko pstrąga górskiego. Tu możecie osobiście złowić rybkę, poczuć emocje związane z wędkarstwem, a potem zjeść swój łup. Pociechy czekając na posiłek wyszaleją się na placu zabaw wśród drzew. Jeśli nie będzie ulewy spokojnie możecie tam odpocząć.
