
Smog
Mgła czy smog? Pierwsze pytanie, które zadaje sobie wielu Krakowian, wychylając rano głowę przez okno. Jednak największe stężenie smogu zwykle jest wieczorem, co ma związek z zatrzymywaniem się zanieczyszczeń w najniższych warstwach atmosfery. Porą roku, podczas której warto zaopatrzyć się w maski antysmogowe jest zima – wtedy jest najwięcej chmur, które są dla smogu dużym wsparciem.

Mało zieleni
Powód ściśle związany z powyższym. Więcej betonu oznacza mniej zieleni, a co za tym idzie mniej miejsc do odpoczynku, spaceru czy po prostu podziwiania. W Krakowie coraz częściej też wycina się drzewa, wystarczy przypomnieć sobie niedawną wycinkę na Wrocławskiej. Jeśli tak dalej pójdzie, za niedługo drzewa będziemy mogli zobaczyć tylko na obrazku.

Zatłoczone tramwaje
W Krakowie mieszka prawie 800 tys. osób, z czego większość porusza się komunikacją miejską. Nie dziwny zatem jest ścisk w autobusie czy tramwaju, za każdym razem, gdy podróżuje się do pracy czy szkoły. Mimo że w Krakowie jeżdzą 172 linie autobusowe i 27 linii tramwajowych, ciągle wydaje się, że nadal jest ich za mało.

Obcokrajowcy
Kraków jest jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów miast w Polsce. Dlatego też w sezonie wakacyjnym na ulicach można usłyszeć wszelakie języki – od angielskiego zaczynając, kończąc na mandaryńskim. Jednak ta wielokulturowość nie przemawia do mieszkańców Krakowa. Może po prostu chcielibyśmy mieć Kraków tylko dla siebie?