Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cracovia: Michał Probierz i jego porządki odc. 2. Czy kolejna mała rewolucja wprowadzi Pasy do górnej ósemki? [PODSUMOWANIE]

Rafał Dziuk
Andrzej Banas / Polska Press
Wiosną nastąpi pełna weryfikacja zespołu prowadzonego przez Michała Probierza. O ile jesienią kiepskie wyniki można było tłumaczyć nie zgraniem zespołu i dużym zmianami w kadrze, to teraz już nie będzie taryfy ulgowej. Cracovia przeszła kolejną rewolucję i w miejsce wielu podstawowych zawodników, sprowadzono nowych o ciekawym CV.

Letnie okienko transferowe zszokowało całe środowisko Ekstraklasy. Na trasie Białystok - Kraków przeprowadzono jeden z ciekawszych transferów w lidze: do Cracovii trafił Michał Probierz. Nie trzeba było długo czekać na pierwsze kontrowersyjne decyzje trenera pochodzącego z Bytomia. Na wniosek nowego opiekuna Cracovii, ekipę spod Wawelu musieli opuścić: Mateusz Cetnarski, Tomasz Brzyski, Piotr Polczak, Hubert Wołąkiewicz i Erik Jendrisek. Na własne życzenie do tego grona dołączył Marcin Budziński, który wybrał dosyć egzotyczny kierunek: Australię. W ich miejsce w Krakowie zameldowali się: Szymon Drewniak, Adam Deja, Javi Hernadez, Michał Helik, Sergei Zenjov czy Matic Fink. To wszystko sprawiło, że Pasy przeszły wielką rewolucję.

Początek sezonu sugerował, że duże zmiany personalne pozytywnie wpłynęły na jakość zespołu. Najpierw był remis z Piastem na własnym stadionie, a tydzień później przekonujące zwycięstwo z Lechią w Gdańsku. Kolejne mecze pokazały, że jednak przeprowadzenie głębokich zmiany w strukturze drużyny, nie jest taką prostą rzeczą , bo przyszła długa seria bez zwycięstwa. Pasy grały źle, często w dziecinny sposób traciła bramki i wiele razy nie potrafiły szanować prowadzenia, tracąc punkty w ostatnich minutach meczów. To wszystko sprawiło, że większą część sezonu ekipa z Krakowa szorowała po dnie tabeli, mimo lepszej gry w drugiej części jesieni.

Niewątpliwie czarę goryczy przelały Derby Krakowa na własnym boisku, gdzie Cracovia skompromitowała się sportowo i kibicowsko. Piłkarze w fatalnym stylu uległy odwiecznemu rywalowi aż 1:4. Na dodatek obraz klęski napiętnowali „kibice”, którzy urządzili sobie racowisko. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby większa liczba rac nie wylądowała w sektorze gości. Dokończenie spotkania wsiało na włosku, gdyż były duże podstawy, by orzec o walkowerze dla Wisły.
Mecz udało się na szczęście dokończyć, choć konsekwencje będą wyciągnięte przez cała rundę wiosenną. Cracovia swoje pierwsze dwa domowe mecze zagra bez publiczności (Śląsk Wrocław, Legia Warszawa). Co więcej, nie będzie możliwości kupna biletu na pojedynczy mecz Pasów. Na stadion wejdą tylko osoby, które wykupią karnet. Zdecydowano również o zamknięciu sprzedaży karnetów na sektor A i D (odpowiednio sektor graniczący z sektorem gości oraz młyn). Co to w praktyce oznacza? Pustki na stadionie i brak dopingu. To wszystko przypomina wydarzenia z Bydgoszczy, gdzie właściciel Zawiszy poszedł na wojnę z kibicami, przez co również nie było zorganizowanego dopingu. Sytuacja jest jednak o tyle inna, że to nie decyzja Janusza Filipiaka, a policji w porozumieniu z wojewodą i władzami Ekstraklasy, którzy uważają, że Cracovia nie potrafi zagwarantować bezpieczeństwa podczas swoich spotkań. Czy to dobre rozwiązanie? Z pewnością wykluczy wszelkie negatywne wydarzenia na stadionie. Jednak to chyba jedyny plus, bo poza tym garstka osób zaangażowana w derbowy ostrzał sektora przyjezdnych w dalszym ciągu jest bezkarna, a za ich błędy zapłacą zwykli kibice. Ponadto klub straci ogromne pieniądze, a stadion będzie pusty.

Janusz Filipiak jednak nie zamierza wracać do przeszłości i skupia się na tym co będzie. Właściciel dał wolną rękę Michałowi Probierzowi w kwestii transferów i przygotowań do sezonu.
Cracovia wyjechała na dwutygodniowy obóz przygotowawczy do Belek. Tam w bardzo dobrych warunkach piłkarze mogli spokojnie przygotowywać się do rundy jesiennej. W Turcji Pasy rozegrały 4 gry kontrolne: z Akademiją Pandev (4:1), ze Spartakiem Subotica (3:2), z Mladostem Lucani (1:1), z Krylją Sowietow Samara (2:0).

Wydawać by się mogło, że po letnich transferach zimą można będzie się spodziewać jedynie kosmetycznych zmian, jednak czas pokazał, że w Krakowie nastąpiło kolejne trzęsienie ziemi. Już podczas ostatnich jesiennych kolejek trener oznajmił, że Grzegorz Sandomierski, Deleu, Sebastian Steblecki, Jakub Wójcicki, Piotr Malarczyk i Mateusz Szczepaniak mogą sobie szukać nowego pracodawcy. W pierwszej rundzie byli to w większości gracze pierwszego garnituru Cracovii, więc wiadome było, że konieczne będzie znalezienie godnych następców. W ich miejsce klub pozyskał Denissa Rakelsa z Lecha Poznań, Antonioniego Culina z Lugano (pomocik), Niko Datkovicia z Universitety Craiova (obrońca), Nicolaia Brocka – Madsena z Birmingham (napastnik). Trwają rozmowy także na temat przyjścia do Cracovii Maciej Gostomskiego, który miałby już zimą dołączyć do ekipy spod Wawelu. Niewątpliwie jednak największymi wzmocnieniami będzie powrót do zdrowia Damina Dąbrowskiego oraz Miroslava Covilo, którzy już nie raz udowodnili, że są ogromną wartością dla zespołu. Czy te zmiany pozytywnie wpłyną na jakość drużyny? Pierwszy sprawdzian już w sobotę o godz. 18:00, kiedy to Cracovia podejmie na własnym stadionie Śląsk Wrocław.

Mecze sparingowe:
Puszcza Niepołomice 2:0 (Siplak, Culina)
Zagłębie Sosnowiec – Cracovia 2:2 (Piątek, Covilo)
Stal Mielec - Cracovia 1:3 (Piątek, Piątek, Piątek)
Siarka Tarnobrzeg - Cracovia 2:1 (Wdowiak)
Cracovia - Akademija Pandev 4:1 (Piątek, Strózik, Strózik, Culina)
Cracovia - Krylja Sowietow Samara 2:0 (Piątek, Brock-Madsen)
Mladost Lucani – Cracovia 1:1 (Strózik)
Sparing: Cracovia - FK Spartak Subotica 3:2 (Wdowiak, Piątek, Zenjov)

Ruchy transferowe:
Przyszli:
Deniss Rakels (P, 1992) <- Lech Poznań,
Antonioni Culina (P, 1992) <- Lugano
Niko Datkovic (O, 1993) <-Universitety Craiova
Nicolai Brock – Madsen (N, 1993) <-Birmingham
Krystian Stępniowski (B, 1992) <- Pogoń Siedlce

Odeszli:
Deleu (O, 1984) ?),
Piotr Malarczyk (O, 1991) -> Korona Kielce
Grzegorz Sandomierski (B, 1989) -> ?
Lennard Sowah (O, 1992) -> ?
Sebastian Steblecki (P, 1992) -> Chojniczanka Chojnice
Mateusz Szczepaniak (P, 1991) - Piast Gliwice
Tomáš Vestenický (N, 1996) -> FC Nitra,
Jakub Wójcicki (O, 1988) - Jagiellonia Białystok

Najlepszy transfer: powrót Damiana Dąbrowskiego

Ma zadatki na bohatera rundy: Deniss Rakels

Potencjalne objawienie: Sebastian Strózik – młody napastnik Cracovii błysnął w sparingach, więc warto mu się uważniej przyglądać

Prognoza na wiosnę: walka o pierwszą ósemkę

EKSTRAKLASA w GOL24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Cracovia: Michał Probierz i jego porządki odc. 2. Czy kolejna mała rewolucja wprowadzi Pasy do górnej ósemki? [PODSUMOWANIE] - Gol24

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska