W Krakowie odbyła się Noc Cracovia Sacra [ZDJĘCIA]
Tegoroczna edycja Nocy Cracovia Sacra odbywa się pod hasłem „Cracovia altera Roma”. W programie, oprócz licznych koncertów o tematyce sakralnej i wystaw, przewidziano zwiedzanie najpiękniejszych świątyń Krakowa i okolic, odkrywanie kościelnych zabytków oraz dzieł sztuki.
Podczas czterech dni i nocy będzie można zwiedzić wiele ciekawych, na co dzień niedostępnych miejsc. Na zainteresowanych czekają nie lada atrakcje, jak oglądanie skarbca klasztornego w Bazylice Bożego Ciała, możliwość obejrzenia najcenniejszych eksponatów ze zbiorów oo. Dominikanów w Krakowie, zwiedzanie wystaw „Kolory prawosławia” oraz „Jerzego Nowosielskiego Ikonostas w Cerkwi Prawosławnej p. w. Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny” znajdujący się w cerkwi przy ul. Szpitalnej.
Tegoroczna inauguracja Nocy Cracovia Sacra zaplanowana została na niedzielę, 24 lipca na godzinę 18. 30 w Bazylice Archikatedralnej św. Stanisława i św. Wacława na Wawelu.
Koncert Inauguracyjny rozpocznie się o godzinie 19. Najpiękniejsze arie sakralne świata, chorały i modlitwy zaśpiewają: Chór Psalmodia Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, Chór Chłopięcy Pueri Cantores Sancti Joseph oraz soliści: Nina Nowak i Rafał Gudyka.
9. edycja Nocy Cracovia Sacra. Podajemy wybrane punkty programu
- Bazylika Archikatedralna św. Stanisława i św. Wacława na Wawelu (24 lipca, godz. 19)
Cracovia Sacra 2016. [PROGRAM WYDARZEŃ]
- Koncert Inauguracyjny
Kościół św. Bernardyna (oo. Bernardyni) (25 lipca, godz. 20)
Koncert „Dom na Skale / La Casa sulla Roccia - Agnieszka Chrzanowska & Marco Lo Russo”. Scenografią koncertu będą fotografie artystyczne Marcina Brzózki i fotografie z Archiwum Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II.
- Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny na Piasku (25 lipca, godz. 14-20)
Zwiedzanie muzeum klasztornego, wystawy i prezentacje: „Karmelici w Polsce”, „Skarby biblioteki klasztornej”, „Ojciec Hilary Januszewski-patron karmelitańskich Dni Młodzieży”, „Graduał karmelitański o. Stanisława z 1644 roku”, wystawa fotograficzna Eugeniusza Mochorewa „Sankt Petersburg oczami Aniołów - Widok z Soboru Św. Izaaka”, przygotowana przez Państwowe Muzeum Katedra św. Izaaka w Sankt Petersburgu
- „Kalejdoskop barw Polski” (25 lipca, godz. 17, Rynek )
Koncert w wykonaniu solistów chóru, baletu i orkiestry Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca Mazowsze im. T. Sygietyńskiego, pod dyrekcją Jacka Bonieckiego. Gościnnie wystąpi również zaprzyjaźniony z Mazowszem Zespół Pieśni i Tańca UJ Słowianki oraz wokalistka Anna Sokołowska.
- „Kiedy Polska była chrzczona”(25 lipca, godz. 21, Rynek Główny)
Spektakl w wykonaniu Baletu Dworskiego Cracovia Danza
- Kościół św. św. Piotra i Pawła (26 lipca, godz. 18.30)
„Joanna D’Arc” - opera sacra na sopran koloraturowy i dźwięk otaczający przygotowana przez Teatr STU. Na scenie zobaczymy znakomitą sopranistkę Marzenę Lubaszkę.
- Opactwo św. Wojciecha Mniszek Benedyktynek w Staniątkach (26 lipca, godz. 10-19)
Zwiedzanie za klauzurą „Korytarza Wielkiego” dormitorium z cyklem obrazów przedstawiających dzieje Kazimierza Odnowiciela , chóru zakonnego, kapitularza, dawnej celi aptecznej z barokową polichromią wykonaną w latach 1677-1688 (odnowioną w 2011 roku) .
- Kościół p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP (27 lipca, godz. 20)
Koncert Domenico Scarlatti „Stabat Mater”, w wykonaniu Capelli Cracoviensis pod kierunkiem Marcina Świątkiewicza. W programie: D.Scarlatti, B.Pękiel
- Synagoga Tempel (27 lipca, godz. 20)
Koncert znanego krakowskiego zespołu Kroke.
Pełny program na www. krakowskienoce.pl