Naukowcy mają pewność, że kobiety aktywne fizycznie rzadziej chorują na raka piersi. Wciąż jednak nie wiadomo, jaki poziom aktywności jest konieczny, by znacząco zmniejszyć ryzyko wystąpienia najczęstszego wśród Polek nowotworu.
– Obecnie nie jesteśmy w stanie stwierdzić, co powinna robić i jak intensywnie ćwiczyć kobieta, żeby obniżyć ryzyko wystąpienia raka piersi – tłumaczy prof. Grażyna Jasieńska, kierownik Zakładu Zdrowia i Środowiska w Collegium Medicum UJ.
Warunków dopuszczenia do udziału w badaniach jest kilka – trzeba mieć 20-35 lat, mieszkać w Krakowie (lub w takim miejscu, by nie było problemu z dojazdem do stolicy Małopolski), nie przyjmować środków antykoncepcyjnych, nie być w ciąży, nie karmić piersią.
Uczestniczki programu będą brały w nim udział przez trzy pełne cykle menstruacyjne. Dwukrotnie, na początku i końcu badań, pojawią się w Instytucie Zdrowia Publicznego, gdzie naukowcy przeprowadzą z nimi wywiady i wykonają pomiary parametrów ciała. Już samodzielnie, w domach, codziennie będą musiały pobrać próbki śliny do badań poziomu hormonów płciowych. Dostaną też krokomierze, monitorowana będzie ich aktywność fizyczna.
Podczas drugiego i trzeciego cyklu menstruacyjnego będą zobowiązane pójść – co najmniej na 3 godziny w tygodniu – na zajęcia fitness. Karnety do klubów jednej z ogólnopolskich sieci – łącznie na 4 miesiące – dostaną za darmo. Podczas całego projektu dwukrotnie od ich uczestniczek pobrana zostanie krew. Pozwoli to na zmierzenie poziomów wskaźników odzwierciedlających stan ich układu odpornościowego.
Jak podkreśla członek zespołu dr Andrzej Galbarczyk, badania pomogą ustalić m.in., dlaczego na niektóre kobiety aktywność fizyczna wywiera lepszy wpływ niż na inne. Efektem będzie opracowanie strategii zapobiegania rakowi piersi.
To nie pierwsza inicjatywa Instytutu. Pisaliśmy już o efektach badań wpływu macierzyństwa na zdrowie kobiet. Okazało się, że urodzenie syna jest dla ich organizmu bardziej obciążające niż urodzenie córki. Na prośbę Uniwersytetu Harvarda naukowcy brali też udział w badaniach dowodzących, że człowiek nauczył się śpiewać, gdy zdał sobie sprawę, że to dobry sposób na uspokojenie dzieci.
Jak się zgłosić?
Jeżeli jesteś zainteresowana wzięciem udziału w badaniu skontaktuj się z nami mailowo: [email protected] lub telefonicznie pod numerem: 795 545 732
Szczegóły: http://zdrowoaktywne.pl
POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:
FLESZ: Chory pracownik - co może, a czego nie?