Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cyrk bez zwierząt i zakaz trzymania psa na łańcuchu. Będzie nowe prawo

PB
Trzymanie psa na łańcuchu będzie niezgodne z prawem
Trzymanie psa na łańcuchu będzie niezgodne z prawem materiały fundacji ex lege
Posłowie Prawa i Sprawiedliwości przygotowali projekt zmian dotyczący ochrony zwierząt. Zostanie wprowadzony m.in. zakaz hodowli zwierząt w celu pozyskiwania z nich futer i wykorzystywania zwierząt w cyrkach. Nie będzie można również trzymać psa na łańcuchu.

Projekt do Biura Legislacyjnego oraz Biura Analiz Sejmowych wniesiono we wtorek. Zakłada m.in. obowiązkowe znakowanie każdego psa, zakaz trzymania psa na łańcuchu, wprowadzenie zakazu chowu i hodowli zwierząt w celu pozyskiwania z nich futer oraz zakaz wykorzystywania zwierząt w cyrkach.

- W XXI wieku społeczeństwo zna już humanitarne i etyczne sposoby bezpiecznego dla otoczenia utrzymywania zwierząt. Zwierzę utrzymywane na uwięzi nie ma zapewnionej ochrony przez niebezpieczeństwami w postaci np. pogryzień przez inne psy - nie może przed nimi uciec. [...] Zakaz utrzymywania zwierząt na uwięzi w sposób znaczący pozwoli na ograniczenie patologii w sposobie utrzymywania psów, jak również w pewnym stopniu ograniczy niekontrolowany rozród zwierząt - czytamy w uzasadnieniu projektu.

Zwierzęta utrzymywane w sposób stały na uwięzi nie mają zapewnionego niezbędnego ruchu, co powoduje u nich zwyrodnienia, przerost pazurów itp. schorzenia. W praktyce przepisy dotyczące utrzymywania psów na uwięzi nijak się mają do realnej sytuacji zwierząt. - Psy często utrzymywane są w karygodnych warunkach, pozbawione dostępu do wody, możliwości schronienia przed działaniem warunków atmosferycznych - czytamy dalej. Posłowie PiS tłumaczą, że nie każdy musi posiadać psa.

W dodatku posłowie wprowadzają minimalną powierzchnię kojca dla psów w zależności od wysokości w kłębie. Psy poniżej 50 cm – potrzebują powierzchnię nie mniejszą niż 9 mkw., pomiędzy 51-65 cm nie mniej niż 12 mkw., a duże psy powyżej 66 cm w kłębie nie mniej niż 15 mkw. Przepisy wejdą w życie 1 sierpnia 2020 r. Jednak do tego czasu psy nie mogą być trzymane na łańcuchu krótszym niż 5 m.

Projekt uderza również w działalność cyrków. - W cyrkach wykorzystywane są głównie zwierzęta, które w naturze występują jako zwierzęta dzikie. Cyrki nie są w stanie zapewnić zwierzętom warunków adekwatnych do ich potrzeb, m.in. kontaktu ze stadem, możliwości izolacji, kiedy tego potrzebują, pełnowymiarowych wybiegów, stymulacji psychiczno-ruchowej, poczucia bezpieczeństwa, możliwości samodzielnego zdobywania pożywienia przez dzikie zwierzęta i dostosowania diety do indywidualnych potrzeb - czytamy dalej w projekcie. Posłowie wskazują, że w cyrkach do przedstawień wykorzystuje się głównie słonie, fretki, lwy, tygrysy, wielbłądy, konie, foki, kozy, lamy czy krokodyle. PiS podkreśla, że całkowity zakaz wykorzystania zwierząt w zoo istnieje już w Grecji, Brazylii, Chinach, Boliwii i na Cyprze.

To jednak nie koniec zmian. W końcu ma zostać zaostrzone prawo dotyczące znęcania się nad zwierzętami. Według danych policji, w 2014 r. odnotowano 26-procentowy wzrost przestępczości względem zwierząt w porównaniu do 2010 r. Proponuje się podniesienie kary za uśmiercenie i znęcanie się nad zwierzętami z 2 do 4 lat więzienia. Za znęcanie ze szczególnym okrucieństwem sprawca może pójść za kraty maksymalnie na 5 lat, ale nie krócej niż trzy miesiące.

- Znęcanie ze szczególnym okrucieństwem często związane jest również z czerpaniem przyjemności przez sprawcę przestępstwa, co uzasadnia twierdzenie, że sprawca popełniający wskazany czyn jest niebezpieczny. Nadto, w powyżej wspomnianym przypadku, występują realne przesłanki do odizolowania tegoż sprawcy od reszty społeczeństwa - dodają posłowie PiS.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Cyrk bez zwierząt i zakaz trzymania psa na łańcuchu. Będzie nowe prawo - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska