Cysterski festyn z multimedialnym pokazem fontann.

Materiał informacyjny Gminy Szaflary
Zakon cystersów i jego oddziaływanie w wiekach średnich na Szaflary i całe Territorium Ludemir zostało upamiętnione podczas spektaklu teatralnego i multimedialnego pokazu niezwykłej fontanny laserowej, która powstała w parku historyczno – przyrodniczym w Szaflarach.

Oficjalne otwarcie Parku Historyczno – Przyrodniczego nastąpiło 11 listopada 2023r. z udziałem zaproszonych gości, w tym cystersów. Obiekt przypominający o ich obecność na tym terenie poświęcił o. Wincenty Zakrzewski, przeor klasztoru cystersów w Szczyrzycu. W swojej wypowiedzi podkreślił, że jest to miejsce wyjątkowe, bo natura sprzyja modlitwie i skupieniu. Na koniec skierował do wszystkich, słowa: „Życzę, aby ten park historyczno – przyrodniczy stał się miejscem spotkań i wymiany dobrych myśli, przypominając, że to właśnie na to miejsce kiedyś przybyli „biali mnisi” (cystersi – przyp. red.) przynosząc z sobą błogosławieństwo”. Głos zabrał też wójt Szaflar Rafał Szkaradziński który przywitał zebranych gości oraz w krótkich słowach opowiedział o inwestycji. Podkreślił, że powstały obiekt służyć będzie wszystkim mieszkańcom gminy Szaflary oraz turystom. Zaprosił też na przygotowane w tym dniu atrakcje, oraz zdradził że od sezonu letniego w Parku, zaplanowane jest wiele atrakcji i niespodzianek, w szczególności dla najmłodszych.

Na wydarzenie tłumnie przybyli mieszkańcy gminy Szaflar oraz okolicznych miejscowości zainteresowani całym wydarzeniem oraz spektaklem multimedialnym wypełnionym obrazami, dźwiękiem, a przede wszystkich historią związaną z zakonem cystersów, ale i z samymi Szaflarami.

Uroczystości przyświecał epicki spektakl opowiadający o początkach Zakonu Cystersów na podhalańskiej ziemi przygotowany przez siostrę Renatę Janeczko ze Zgromadzenia Zakonnego Sióstr Imienia Jezus. Kolejne sceny inscenizacji ukazywały przybycie cystersów na tzw. „Teritorium Ludemir”, darowane aktem fundacyjnym przez Teodora Gryfitę w 1234 roku, co dało początek Klasztorowi OO. Cystersów i kolonizacji tego terenu. Poszczególne akty spektaklu ukazywały trud zagospodarowania bezludnej ziemi przez zakonników, początki osadnictwa na tym terenie, rodzący się kult Matki Bożej, który przynieśli ze sobą cystersi. Wyjątkowości przedstawieniu nadawały epokowe archaiczne stroje, autentyczne szaty mnichów wypożyczone na czas spektaklu przez cystersów ze Szczyrzyca oraz przejmująca średniowieczna muzyka.

Najważniejsza atrakcja była jednak po zmroku. To wówczas park wypełnił niesamowity pokaz multimedialny laserowej fontanny. Wokół wirowały różnokolorowe światła, a strumienie wody tańczyły w rytm kolejnych melodii, czy to muzyki do filmu „Janosik”, czy niesamowitych gregoriańskich średniowiecznych chorałów. Prolog spektaklu mówił o wodzie, tak ważnej w charyzmacie zakonu cystersów, bowiem w miejscach bez wody nie zakładali oni, nigdzie klasztorów. Woda była niezbędna w ich kulturze agrarnej. Następne odsłony pokazywały kolejne wydarzenia z życia klasztoru i życia Szaflar, urozmaicone obrazami pojawiającymi się na taflach wody, bijącej wprost z laserowej, multimedialnej fontanny. Dzięki nim publiczność mogła poznać nierozerwalny związek początków Szaflar z cystersami. Finał w postaci monumentalnej kaskady i laserowej iluminacji całego parku historyczno – przyrodniczego został nagrodzony przez publiczność brawami i okrzykami zachwytu.

I tym razem w Szaflarach nie zapomniano o poczęstunku. Stoły uginały się od smakołyków, podanych pięknie i z wielkim artyzmem.

Gmina Szaflary we współpracy z Obec Spišská Teplica realizują transgraniczny projekt pt. „Cystersi pod Tatrami – wspólne korzenie i wspólna przyszłość Szaflar i Spiskiej Teplicy”, współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020.

Cysterski festyn z multimedialnym pokazem fontann.

Zadanie jest dofinansowane w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska – Słowacja 2014 – 2020.
Nr projektu: PLSK.01.01.00-12-0163/17
Tytuł projektu: Cystersi pod Tatrami – wspólne korzenie i wspólna przyszłość Szaflar i Spiskiej Teplicy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska