W dawnym starostwie w Olkuszu uruchomiona zostanie restauracja
Podziemny Olkusz to największa atrakcja turystyczna Srebrnego Miasta. Co roku podziemne muzeum przyciąga wielu turystów, którzy na miejscu mogą obejrzeć piwnice XIV-wiecznego ratusza oraz Kwartału Królewskiego.
Ze znajdujących się w muzeum eksponatów oraz interaktywnych tablic można dowiedzieć się jak wyglądał rozwój terytorialny miasta oraz poznać najciekawsze wydarzenia historyczne, które miały miejsce w Olkuszu. Nie brakuje także ekspozycji poświęconej wielowiekowej historii olkuskiego górnictwa. Pośród wielu ciekawych materiałów dydaktycznych nie brakuję maszyn używanych w dawnych kopalniach. Można tam zobaczyć między innymi: kierat, płuczkę, kopaczki i wiele innych.

Od otwarcia zrewitalizowanego budynku oprócz muzeum znajdują się w nim pomieszczenia, w których mieszkańcy biorą udział w warsztatach, wernisażach i szkoleniach. W ostatnim czasie władze miasta poinformowały o nowości, którą ma być restauracja.
- Po okresie pandemii, kiedy właściwie wszyscy restauratorzy wstrzymywali się z decyzjami inwestycyjnymi a na całym świecie upadały restauracje zamiast się otwierać wychodzimy z kryzysu gospodarczego i widać to także w Olkuszu. Po okresie pandemii tę restaurację udaje się w końcu otworzyć. Mamy najemcę z bogatym, bo aż 10-letnim doświadczeniem na lokalnym rynku. - mówił w rozmowie z „Gazetą Krakowską” rzecznik prasowy Urzędu Miasta i Gminy Olkusz Michał Latos.

Umowa najmu została zawarta z firmą Nexar, której właścicielem jest prowadzący popularną restaurację „Batorówka” Paweł Nawrot.
- Cieszymy się, że zaufany przedsiębiorca wkracza w mury dawnego starostwa, żeby dalej rozwijać ten obiekt. Obiekt, który właściwie już w całości będzie wykorzystany, ponieważ już wszystkie pomieszczenia są wynajęte. Prowadzona jest tam działalność gospodarcza, ale również społeczna i taka, która ukierunkowana jest do seniorów – podsumował rzecznik prasowy Urzędu Miasta i Gminy Olkusz Michał Latos.
Otwarcie restauracji planowane jest na drugą połowę tego roku. Ekspozycję z kolei już teraz można odwiedzać od wtorku do niedzieli w godzinach od 9 do 18. Bilet ulgowy kosztuje 16 złotych. Przysługuje on młodzieży szkolnej, studentom do 26 roku życia, posiadaczom Karty Dużej Rodziny, posiadaczom Olkuskiej Karty Seniora oraz emerytom i rencistom. Cena biletu normalnego to 21 złotych. W kasie biletowej istnieje możliwość wykupienia audioprzewodnika, który kosztuje 8 złotych.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- TOP 20 najpopularniejszych nazwisk w Olkuszu i powiecie olkuskim. Ranking
- Gdzie zapisać się „na prawko” w powiecie olkuskim?
- Unikatowe znalezisko w Olkuszu. Dokumenty AK z czasów II wojny światowej
- Wybory 2024 w powiecie olkuskim za nami. Zmiany w radach i na stanowiskach szefów
- Ruszył kolejny etap remontu „od ronda do ronda” w Olkuszu
- Na rynku w Olkuszu będzie więcej zieleni. Na razie trwają prace naprawcze