Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy aby na pewno dbasz o uśmiech swojego dziecka?

materiał partnera
Zabawki, atrakcje, kino i basen, wieczorne czytanie bajek i weekendowe wycieczki. To wszystko wywoła uśmiech na twarzy każdego dziecka. Oczywiście dbasz o jego zdrowe odżywianie, obowiązkowe szczepienia i bilans zdrowia u pediatry. A zęby? To jak uśmiecha się Twoje dziecko dzisiaj, będzie miało wpływ na jego uśmiech w dorosłym życiu.

Częstość występowania wad zgryzu wynosi obecnie około 40-60% populacji

Zatem dane epidemiologiczne nie są optymistyczne. Wady zgryzu są zaburzeniami w obrębie narządu żucia, polegającymi na niewłaściwym ustawieniu zębów oraz wadliwej relacji pomiędzy szczęką i żuchwą. Mogą być wrodzone lub nabyte. Te ostatnie są najczęściej efektem niewłaściwego ustawienia zębów w okresie ich wyrzynania. W późniejszym okresie to utrata zębów, urazy, starcia czy też próchnica, w przypadku niepodjęcia właściwych działań ortodontycznych i protetycznych, wywołują wady zgryzu.

Wpływ wad zgryzu na rozwój dziecka

Zaburzenia w obrębie narządu żucia mogą zakłócać czynności jamy ustnej, między innymi oddychanie, odcinanie kęsów pokarmowych, przeżuwanie, połykanie, jak i sam proces mówienia. Wady zgryzu nie pozostają obojętne w negatywnym wpływie na ogólny stan zdrowia zębów, przyzębia i stawów skroniowo-żuchwowych. Równie istotnym wydaje się wpływ wad zgryzu na ogólny wygląd twarzy dziecka.

Pierwsze badanie zgryzu pomiędzy 3. a 6. rokiem życia…

…wtedy dziecko posiada już wszystkie zęby mleczne. Kolejne badania odpowiednio pomiędzy 7. a 9. oraz 10. a 12. rokiem życia. Ponadto:

- każde odstępstwo od prawidłowego sposobu zwierania się zębów,

- opóźnienia w wyrzynaniu się ząbków u malucha,

- obecność większej liczby zębów lub ich zupełny brak,

- nieprzeciętny kształt, wielkość i ułożenie zębów

to wszystko kwalifikuje do niezwłocznej wizyty u specjalisty z dziedziny ortodoncji.

Kiedy i jaki aparat ortodontyczny dla dziecka?

O konieczności stosowania aparatu ortodontycznego, będącego powszechną metodą leczenia wad zgryzu, decyduje lekarz specjalista. Najczęściej w leczeniu wad zgryzu u dzieci i młodzieży stosuje się aparaty zdejmowane, zbudowane z akrylowej płytki oraz elementów drucianych. Aparaty tego typu nie zakłócają harmonijnego rozwoju twarzo-czaszki dziecka. Są także sprzymierzeńcem w korygowaniu wad wymowy czy też w zwalczaniu złych dziecięcych nawyków, np. ssania palca.

Zadbaj o uśmiech swojego dziecka dzisiaj i w jego dorosłym życiu

Badania zgryzu oraz ewentualne działania ortodontyczne są inwestycją w przyszłość Twojego dziecka. A także gwarancją jego zdrowego uśmiechu. Wybierz profesjonalny gabinet ortodontyczny i pozbądź się obaw. Przecież uśmiech i zdrowie dziecka to pragnienie każdego rodzica.

Jak zadbać o piękny uśmiech swojego dziecka dowiesz się zaglądając na http://www.orto.info.pl/

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska