
Wilcza aktywność
Wilki są najbardziej aktywne wieczorem (po zmierzchu) i nad ranem. Zimą najczęściej kończą nocną aktywność (tj. dłuższe wędrówki) ok. 8 rano, chociaż zdarzają się dalekie przejścia również w ciągu dnia. Wilki znakują terytorium moczem, odchodami oraz charakterystycznym (przypominającym ślady grabi) drapaniem ziemi, zwykle na skrzyżowaniach dróg leśnych - informuje Instytut Biologii Ssaków PAN Białowieża.

Jak wilki ze sobą rozmawiają?
Tryb życia wilków jest godny podziwu ze względu na zorganizowanie każdej grupy wilczej. Zwierzęta te komunikują się w grupie za pośrednictwem przybieranej pozy, a także poprzez odgłosy o zróżnicowanej modulacji, tonie i długości. Potrafią planować i organizować działania zespołowe. W stadzie przewodzi najsilniejsza jednostka (tzw. alfa) lub ich para, reszta podporządkowuje się hierarchii, a całe stado opiekuje się młodymi - czytamy na Portalu Tatrzańskim.

Kto szkodzi wilkom i komu szkodzi wilk?
Największym zagrożeniem dla wilka jest człowiek i jego polityka wobec ekosystemów leśnych. Kłusownictwo (w tym nielegalny odstrzał), wypadki drogowe i utrata naturalnych siedlisk to problemy, które zagrażają wilkom każdego dnia. Wilk jest tzw. gatunkiem problemowym. Oznacza to, że może atakować zwierzęta gospodarskie, jak owce, krowy, kozy i (choć rzadziej) konie. Jakkolwiek szkody powodowane przez wilki nie mają istotnego znaczenia gospodarczego w skali kraju, lokalnie mogą być jednak uciążliwe. Za ich sprawą od setek lat powstawał negatywny wizerunek tego drapieżnika i był on bezwzględnie tępiony - tłumaczy WWF Polska.

Czujesz, że jesteś wilkiem?
Czy wiesz, że? Na świecie istnieje pewna grupa ludzi, która cierpli na tak zwaną lykantropię. Otóż polega to na tym, że głęboko wierzą w fakt, że w każdej chwili mogą zamienić się w wilki. (Źródło: Podróż Trwa).