https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czy sowieccy wojacy zasługują na tytuł honorowych obywateli Nowego Targu?

Tomasz Mateusiak
Historycznych rozważań ciąg dalszy. Radni z Nowego Targu na czwartkowej sesji rady miasta kolejny raz poruszyli temat trzech radzieckich żołnierzy, którzy krótko po drugiej wojnie światowej zostali włączeni - przez ówczesne władze stolicy Podhala - w poczet honorowych obywateli Nowego Targu. Radni uważają, że sowieccy wojacy to zbrodniarze i poprosili Instytut Pamięci Narodowej o potwierdzenie tej opinii. Odpowiedź od historyków przyszła już do przewodniczącego rady.

- Chcielibyśmy, by w możliwie najkrótszym czasie zebrała się kapituła decydująca o przyznaniu bądź odebraniu tytułu honorowego obywatela Nowego Targu - mówią radni. - Skierujemy do przewodniczącego rady, który jest także przewodniczącym kapituły, odpowiedni wniosek. Będziemy mieli nad czym dyskutować, tym bardziej że swoją opinię na temat trzech Rosjan wydał już krakowski IPN - dodają samorządowcy.

Przewodniczący Michał Glonek uspokaja jednak takie zapędy. - Kapituła zbiera się bowiem tylko raz do roku. Chciałbym więc tak ustawić termin posiedzenia, by był odpowiedni dla wszystkich jego członków, i tak, by w czasie rozmów podjąć jak najwięcej decyzji - mówi przewodniczący Glonek.

Opinia IPN na temat radzieckich żołnierzy dotarła do Urzędu Miasta w Nowym Targu w poprzednim tygodniu. Przewodniczący nie zdradził jednak podczas sesji co zawierała.

Euro 2012 coraz bliżej! Zobacz, co będzie się działo w Krakowie

Nowa lista leków refundowanych**[SPRAWDŹ!] **

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

J
JACK WEIL
Na ziemi Polskiej leży ok. 600 tyś. żołnierzy Radzieckich poległych podczas wyzwolenia naszej ojczyzny .Byli synami swych matek i ojcami swych dzieci .W Rosji zostały po nich sieroty i wdowy ,ale musieli iść i ginać na zachodzie bo tak chciał STALIN ! .Stalin Który był Gruzinem i ma na sumieni 20 miljonów samych rosjan .( Gruzja nigdy nie przeprosiła nikogo na świecie za ofiary ich rodaka- Stalina -ale on jest dla nich bochaterem ) W Katyniu zgnęli polscy oficerowi ,ale za ten mord odpowiada Gruzin Stalin i Ławrenkij Berja -też Gruzin .Tak naprawdę to Gruzini mordowali słowian,i to bez zachamowań ,bo był to mord ideologiczny. Polska dostała się pod wpływy Radzieckie bo tak chciał zachód ,byliśmy dla nich krajem zacofanym technicznie ,pełnym analfabetów i biedaków.Do kogo wiec te pretensje do Rosjan którzy sami żyli w kraju terroru rządzonym przez psychopatę Gruzina? Z powodu Gruzinów mamy już popsute stosunki gospodarcze z Rosją .
l
lolo
Ruscy razem z Polakami walczyli na froncie od wschodu razem, tak jak anglicy i francuzi razem z naszymi szli od zachodu. Tylko świnie nie chcą pamiętać o braterstwie broni zwykłych żołnierzy frontowych i bałamucą młodym w głowach. Inną rzeczą są sprawki Stalina z Katyniem i potem Jałtą-ale też w Jałcie to Zachód nie stanął za nami tylko klaskał Stalinowi i zostalismy pod panowaniem ruskich na 50 lat. A gorole siedzieli za czasów czerwonych jak myszy pod mietłą , a teraz jak się już nie muszą bać to odgrywają chojraków i wadzi im wdzięczność za zasługi tamtych ludzi sprzed lat. Trza było wtedy podskakiwać. Ogniowi chcą pomniki a to był zbój co mordował polaków pod płaszczykiem walki z sowietami rezał i grabił niewinnych-tym się lepiej zajmijcie jaśnie ipeeny.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska