https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Górale walczą z nowym przedmiotem szkolnym. "Demoralizacja dzieci". Rezolucjami w edukację zdrowotną

Marcin Szkodzinski
Mieszkańcy, którzy na sesję przybyli domagając się podjęcia rezolucji.
Mieszkańcy, którzy na sesję przybyli domagając się podjęcia rezolucji. Kadr z transmisji
Edukacja zdrowotna budzi ogromne kontrowersje wśród górali i mieszkańców Podhala. Radni powiatowi z Zakopanego oraz z Gminy Kościelisko przegłosowali już rezolucje, które mają być wysłane do Ministerstwa Edukacji Narodowej. Sprzeciwiają się w nich wprowadzeniu do szkół nowego przedmiotu. Demoralizacją dzieci straszy m.in. Federacja Obrony Podhala. - Niektóre osoby kłuje w oczy nasze katolickie wychowanie dzieci, patriotyzm, dziedzictwo kulturowe i przywiązanie do ojczyzny - mówi Bożena Gąsienica Byrcyn.

Edukacja zdrowotna, która ma wejść do szkół od września 2025 roku budzi wśród górali i mieszkańców Podhala olbrzymie kontrowersje. Część osób o nowym przedmiocie, który nie będzie obowiązkowym, mówi jako sposobie na demoralizację dzieci i namawianie ich do rozwiązłości seksualnej. W taki sposób mieszkańcy Kościeliska, małej gminy obok Zakopanego przedstawili zagrożenia wynikające z poruszanej tematyki podczas nowych zajęć.

- Nasze dzieci, to nie poletko doświadczalne dla zdegenerowanych postkomunistycznych elit. Inne kraje jak USA doznały tych szkodliwych, nienormatywnych postaw i przestrzegają inne kraje przed nimi. Zaprzestały ideologii LGBTQ. Niektóre osoby kłuje w oczy nasze katolickie wychowanie dzieci, patriotyzm, dziedzictwo kulturowe i przywiązanie do ojczyzny - mówiła Bożena Gąsienica Byrcyn z Federacji Obrony Podhala, która podczas wypowiedzi chwaliła się, że Federacja skupia wspomaga wszystkie protestujące osoby.

Górale kontra edukacja zdrowotna

Część mieszkańców Kościeliska oburzona jest tematyką, która będzie poruszana na zajęciach. Obawiają się, że "dzieci i młodzież zostaną pozbawione wartości moralnych, które wpajają im rodzice oraz religia".

W krytykowanie nowego przedmiotu, a także przewodniczącego komisji, która stworzyła do niego program włączył się Sebastian Pitoń, miłośnik skrajnej prawicy i lider Góralskiego Veta, który w trakcie pandemii zasłynął jako antyszczepionkowiec, namawiający do bojkotu obostrzeń narzucanych na przedsiębiorców i obywateli przez władze.

- Ten przedmiot, to przynęta, ładnie zapakowana, a w środku jest haczyk. Powiem wam o człowieku, który jest przewodniczącym komisji, która stworzyła ten przedmiot. To Zbigniew Izdebski, który jest seksuologiem. Pan uważa, że żeby w pełni mieć szczęśliwe życie sesualne trzeba zrezygnować z religii, moralności i miłości. Te rzeczy ograniczają naszą przyjemność, jaką możemy czerpać z seksu - mówił Pitoń. - Ten człowiek stworzył tą ustawę. Intencje tego człowieka są złe. Za tą ustawą pójdzie drastyczna demoralizacja dzieci.

W trakcie przemówień przeciwników nowego przedmiotu, co chwilę pojawiały się brawa ze strony licznie przybyłych na sesję mieszańców wraz z małymi dziećmi. Część z nich przyniosła także transparenty.

- Świadoma zgoda na seks nie jest potrzebna dzieciom, tylko pedofilom - widniał napis na jednym z transparentów.

W Kościelisko nie tylko rezolucja, ale także apel

Radni gminni pomimo podzielonych zdań uszanowali wolę mieszańców i podjęli rezolucję. Postanowili także wystosować apel, co już nie spodobało się przybyłym na sesję mieszkańcom.

- Chcemy dostępu do wiedzy, do edukacji zdrowotnej, a nie seksualnej. Nie bądźmy ludźmi negującymi wszystko. Taki jest nasz apel. Nie bądźcie na nas źli, że poszliśmy dalej niż państwo. Przeczytaliśmy wszystko i wypunktowaliśmy, co nam się nie podoba - tłumaczył radny Władysław Bętkowski.

W Zakopanem temat odsunięto w czasie

Podczas ostatniej sesji Rady Miasta Zakopanego jeden z radnych chciał również podjąć temat nowego przedmiotu i ostrzec przed rzekomymi zagrożeniami. Dyskusji szybko jednak się skończyła.

- Czy czytał pan rozporządzenie w tej sprawie? Poleciłbym, żeby zgłębić treść przedmiotu i dopiero wtedy rozmawiać. Dyskusji by nie było, gdyby nie czas wyborczy - mówił Marek Donatowicz, wiceprzewodniczący Rady Miasta Zakopanego i dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. O. Balzera w Zakopanem. - Edukacja zdrowotna nie jest obowiązkowa. Każdy rodzić na prawo zdecydować, czy jego dziecko będzie uczęszczać na zajęcia, czy nie. Jeżeli rodzicowi treść nie będzie odpowiadać, to rodzic może nie posłać swojego dziecka na zajęcia. Zasadna byłaby dyskusja, gdyby były to zajęcia obowiązkowe. Dlaczego chce pan uszczęśliwiać rodziców, którzy chcą posłać dzieci na takie zajęcia? Informuję pana, że na przedmiot wychowania do życia w rodzinie nikt nie chodzi i nie ma go, bo tak zdecydowali rodzice i uczniowie - dodał wiceprzewodniczący rady.

Temat do Zakopanego ma jednak wrócić, bo radny zapowiedział, że poruszy go na najbliższych komisjach.

Podstawy programowe edukacji zdrowotnej

Minister Edukacji Barbara Nowacka podpisała 6 marca projekty rozporządzeń w sprawie podstawy programowej edukacji zdrowotnej. Przedmiot ten wejdzie do szkół od 1 września 2025 roku. Przedmiot ten będzie nieobowiązkowy i zastąpi wychowanie do życia w rodzinie.

Głównym celem przedmiotu jest kształtowanie kompetencji uczniów związanych z dbałością o zdrowie. W trakcie zajęć poruszane będą tematy:

  • Wartości i postawy

  • Zdrowie fizyczne

  • Aktywność fizyczna

  • Odżywianie

  • Zdrowie psychiczne

  • Zdrowie społeczne

  • Dojrzewanie (tylko w szkołach podstawowych)

  • Zdrowie seksualne

  • Zdrowie środowiskowe

  • Internet i profilaktyka uzależnień

  • System ochrony zdrowia (tylko w szkołach ponadpodstawowych).

Lekcja edukacji zdrowotnej odbywać się będzie raz w tygodniu w wymiarze jednej godziny lekcyjnej. Będą to zajęcia nieobowiązkowe, co oznacza, że będą na nie uczęszczać uczniowie szkół podstawowych i średnich, których rodzice wyrażą na to zgodę.

Treść apelu radnych w Kościelisku

W odpowiedzi na zainteresowanie mieszkańców oraz wagę trwającej ogólnopolskiej dyskusji społecznej, na podstawie § 25 ust. 2 pkt.3 Statutu Gminy Kościelisko, którego tekst jednolity stanowi załącznik do Uchwały Nr V/37/03 Rady Gminy Kościelisko z dnia 25 marca 2003 r., Rada Gminy Kościelisko zdecydowała o wystosowaniu apelu dotyczącego proponowanego nowego przedmiotu Edukacja zdrowotna, zgodnie z Rozporządzeniem Ministerstwa Edukacji Narodowej z dnia 29.10.2024r., który w swej propozycji ma zastąpić Wychowanie do życia w rodzinie.

Szkolnictwo, nabywana wiedza, jakość kształcenia, troska o dzieci i młodzież są priorytetem naszej pracy w Radzie Gminy Kościelisko, o czym świadczą liczne działania i usprawniania podejmowane w związku z funkcjonowaniem szkół na terenie Gminy. W trosce o właściwą relację rodzic – uczeń – szkoła, w przypadku wprowadzania przedmiotu Edukacja zdrowotna widzimy konieczność rozdzielenia kontrowersyjnych dla części osób treści zawartych w działach VII (Dojrzewanie) i VIII (Zdrowie seksualne), które mają być przekazywane przez szkoły, a które budzą wątpliwości wobec autonomii wychowawczej rodziców. W tym miejscu pragniemy podkreślić, że rodzina, jej autonomia i bezpieczeństwo jest dla nas najwyższą wartością, w oparciu o którą kształtowana jest wielopokoleniowa tradycja naszego regionu.

W związku z tym Rada Gminy Kościelisko podtrzymuje stanowisko zatroskanych mieszkańców i rodziców wobec planów wprowadzenia Edukacji zdrowotnej, iż przedmiot ten musi mieć charakter nieobowiązkowy, fakultatywny, zgodnie z art. 48 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, który gwarantuje rodzicom prawo do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami, a wychowanie to powinno uwzględniać stopień dojrzałości dziecka, także wolność sumienia, wyznania oraz przekonania.

Jednocześnie, biorąc pod uwagę treści, które są obecnie przekazywane uczniom od czwartej klasy szkoły podstawowej dotyczące biologicznego rozwoju człowieka i jego seksualności, a także braku właściwego nauczania treści dotyczących współczesnych cyberzagrożeń, zdrowia psychicznego, uzależnień i ich profilaktyki, nie możemy proponowanego przedmiotu w pełni zanegować. W dynamicznie zmieniającym się i coraz bardziej cyfrowym świecie, w którym każde kolejne pokolenie spotyka się z nowymi rodzajami wyzwań, ale też zagrożeń w drodze do dorosłego życia, edukacja szkolna realizowana w duchu troski o zdrowie, rodzinę, dbania o innych oraz wzajemnej tolerancji jest prawem, koniecznością i wartością uniwersalną.

Uważamy, że rodzice i opiekunowie zgodnie z konstytucyjnymi zapisami powinni mieć prawo wyboru treści nauczania swoich dzieci poprzez pozostawienie przedmiotu Wychowanie do życia w rodzinie funkcjonującego od 1999 roku, co do którego większość rodziców z naszej społeczności ma zaufanie, i wprowadzenie przedmiotu Edukacja zdrowotna jako fakultatywnego dla pozostałych osób. Wsłuchując się w głos mieszkańców postulujemy też o możliwość uzupełnienia podstawy programowej przedmiotu Wychowanie do życia w rodzinie, co winno być przeprowadzone w oparciu o dogłębną analizę przekazywanych treści i opinie ekspertów zajmujących się tematyką rodziny i zdrowia. Ważne dla nas jest również zadbanie o wykwalifikowaną i przygotowaną kadrę uprawnioną do nauczania obydwu przedmiotów, dlatego uważamy, że wprowadzenie nowego w bieżącym roku może skutkować brakiem przeszkolonego personelu.

Apelujemy o merytoryczną i rzeczową dyskusję nad proponowanymi zapisami w programie nowego przedmiotu zarówno w kręgach rodzin, grup społecznych, specjalistów jak i wśród polityków najwyższego szczebla. Pamiętajmy, że edukacja była i jest siłą napędową rozwoju indywidualnego i społecznego, a posiadanie wiedzy powszechnej o otaczającym nas świecie w erze cyfryzacji jest ważne jak nigdy wcześniej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska