Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy środowisko akademickie Krakowa działa jak magnes? Badania naukowców z UEK

(MM)
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie Andrzej Banaś
Zespół naukowców z Katedry Turystyki Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie zbada kapitał intelektualny krakowskiego środowiska akademickiego. Jak informuje UEK, obecnie realizowana jest pilotażowa wersja badań w pięciu uczelniach publicznych o profilu akademickim i w jednej niepublicznej. Badania przeprowadzane są w Uniwersytecie Jagiellońskim, Uniwersytecie Ekonomicznym, Uniwersytecie Rolniczym, Akademii Muzycznej i Akademii Sztuk Pięknych oraz Krakowskiej Akademii.

Projekt badawczy nosi tytuł "Badanie potencjału intelektualnego krakowskiego ośrodka naukowo-akademickiego ze szczególnym uwzględnieniem przyciągania do Krakowa krajowych i międzynarodowych wydarzeń konferencyjno-kongresowych".

- To pionierskie przedsięwzięcie, które pozwoli na ocenę potencjału intelektualnego krakowskich jednostek naukowo-badawczych i wyłonienie liderów intelektualnych mających wpływ na przyciąganie do Krakowa prestiżowych wydarzeń konferencyjno-kongresowych i artystycznych - informują przedstawiciele UEK.

Projekt opracowuje zespół badawczy w składzie: dr hab. Jadwiga Berbeka, prof. UEK, dr hab. Krzysztof Borodako, prof. UEK, dr Michał Rudnicki oraz dr Katarzyna Klimek (kierownik Zespołu badawczego).

Projekt badawczy jest efektem współpracy środowiska naukowego, krakowskiej tzw. branży spotkań oraz Urzędu Miasta Krakowa, który zdecydował się sfinansować pierwsze w Polsce badania dotyczące wykorzystania potencjału liderów intelektualnych do rozwoju branży spotkań.

- Z uwagi na konieczność odbudowania biznesowego ruchu przyjazdowego oraz wzmocnienia marki Krakowa na arenie międzynarodowej, chcielibyśmy w przyszłym roku zaprosić do wzięcia udziału w projekcie kolejne pięć uczelni publicznych oraz chętne podmioty niepubliczne, które jeszcze nie przystąpiły do naszego badania. Wiedząc ilu mamy liderów, będziemy mogli podzielić się tą wiedzą z branżą spotkań, aby przywódcy intelektualni stali się ambasadorami naszego miasta na arenie międzynarodowej i przyczyniali się do coraz większej rozpoznawalności Krakowa - zachęcają członkowie zespołu badawczego projektu z Katedry Turystyki UEK.

Zdaniem specjalistów rozwój segmentu konferencyjno-kongresowego oraz całej szeroko rozumianej branży spotkań stwarza szansę na zmianę modelu rozwoju turystyki w Krakowie. "Dotyczy to przede wszystkim przejścia z hipertroficznego (nadmiernego i nie w pełni kontrolowanego) rozwoju turystyki, który występował w mieście przed pandemią, na model turystyki zrównoważonej, w której możliwy jest konsensus między różnymi grupami interesów oraz ochrona istniejących zasobów przez efektywniejsze gospodarowanie nimi" - tłumaczą przedstawiciele UEK.

Wyższy podatek od nieruchomości od 2023 roku

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska