Spis treści
Kiedy wypada Boże Ciało 2024?
Boże Ciało, choć jest świętem ruchowym, zawsze wypada w czwartek. W tym roku obchodzone będzie 30 maja – 60 dni po Wielkanocy, po oktawie Zesłania Ducha Świętego.
Ten dzień wolny jest od pracy, a osoby, które wezmą dodatkowy dzień 31 maja, mogą liczyć na czterodniowy urlop.
Obchody Bożego Ciała w Polsce
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa co roku obchodzona jest liturgicznie w Kościele katolickim. Tego dnia w całej Polsce odbywają się procesje. W trakcie pochodu z Najświętszym Sakramentem wierni zatrzymują się przy czterech ołtarzach, gdzie czytane są cztery fragmenty Ewangelii.
Boże Ciało przypomina ostatnią wieczerzę i przemianę chleba i wina w ciało i krew Chrystusa. Święto ma radosny charakter, po mszy ulicami miast i wsi przechodzą procesje pełne kolorowych dekoracji, sypanych kwiatów i brzęczących dzwoneczków. W wielu regionach wciąż praktykuje się lokalne zwyczaje.
Gdy tylko czoło procesji Bożego Ciała odejdzie od jednego z czterech ołtarzy, mieszkańcy obrywają brzozowe drzewka, które jeszcze przed chwilą były dekoracją. Dziwny zwyczaj? To tradycja związana z ludowymi wierzeniami. Dawniej wierzono, że zielone gałązki z ołtarzy mają niezwykłą magiczną i dobroczynną moc, pisze Agata Wodzień-Nowak, Strefa Agro.
Czy tego dnia trzeba iść do kościoła? Co z procesją?
Kościół zalicza Boże Ciało do świąt nakazanych. Co to oznacza w praktyce? Wierni tego dnia są zobowiązani do uczestnictwa we mszy świętej. W nieprzewidzianych sytuacjach można wybrać wieczorną mszę poprzedniego dnia (w tym roku - środa 29 maja).
Wielu Polaków zastanawia się, czy procesja zaliczana jest jako uczestnictwo we mszy. Sama procesja nie jest mszą, a więc nie zwalnia z obowiązku pójścia do kościoła. Monstrancja Najświętszego Sakramentu, nawet jeśli kończy się błogosławieństwem wiernych, jest zewnętrzną formą obchodów Bożego Ciała. Wcześniej należy jednak wziąć udział w liturgii.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!
