Gdzie sprawdzić termin nawożenia na stronie IMGW?
Pod adresem agrometeo.imgw.pl w okienko wpisujemy nazwę interesującej nas miejscowości i dostajemy prognozę na najbliższe dni. Są tu wskazania nie tylko temperatury, kierunku wiatru, ciśnienia i zachmurzenia. Dla rolnika szczególnie cenne mogą być takie parametry, jak wysokość opadów czy temperatura gleby na głębokości 6, 18, 54 i 162 cm.
Pojawiło się też kryterium wcześniejszego terminu nawożenia. To tu codziennie sprawdzisz, czy można nawozić.
Nowość dla rolników od IMGW powie, czy można nawozić wcześniej
W serwisie agrometeo.imgw.pl Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej uruchomił 8 lutego 2023 r. nowego narzędzia dla rolników. W zakładce „Kryterium wcześniejszego terminu nawożenia” publikowane są informacje dla powiatów o przekroczeniu kryterium temperaturowego dla rozpoczęcia wcześniejszego nawożenia.
Przejściem przez próg danej temperatury jest termin, w którym każdej doby, przez 5 następujących po sobie dni, średnia dobowa temperatura na 95 proc. powierzchni danego powiatu przekroczyła odpowiednio 3°C lub 5°C, wyjaśnia Instytut na swojej stronie.
Co konkretnie znajdziemy w nowej wersji serwisu? Dostępną są mapy wraz z wykazami powiatów, w których nastąpiło przejście średniej dobowej temperatury powietrza przez próg 3°C i powiatów, w których nastąpiło przejście średniej dobowej temperatury powietrza przez próg 5°C.
Mapy i tabele będą publikowane codziennie, od pierwszego do ostatniego dnia lutego, począwszy od 2023 roku, i przechowywane przez okres kolejnych 4 lat.
IMGW zastrzega, że informuje jedynie o osiągnięciu wskazanych wyżej progów średniej dobowej temperatury.
Instytut nie decyduje o możliwości wcześniejszego stosowania nawozów i nie jest odpowiedzialny za skutki wykorzystania wyżej wymienionych informacji. Przekroczenie średniej dobowej temperatury powietrza przez próg 3°C lub 5°C nie jest jedynym warunkiem wcześniejszego zastosowania nawozów. Warunki rolniczego wykorzystania nawozów określają przepisy powszechnie obowiązującego prawa, w szczególności ustawa z dnia 10 lipca 2007 r. o nawozach i nawożeniu oraz ustawa z dnia 20 lipca 2017 r. – Prawo wodne.
