https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czy zakaz palenia węglem w Krakowie zostanie utrzymany? Zdecyduje o tym Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie

Grzegorz Skowron
Aneta Zurek / Polska Press
We wtorek 12 marca 2019 roku Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie zdecyduje, czy uchwała antysmogowa dla Krakowa, zakazująca palenia węglem i drewnem, zostanie utrzymana. Jej zapisy mają wejść w życie we wrześniu tego roku.

Wyrok NSA będzie albo ostatecznym potwierdzeniem, że zakaz palenia węglem w Krakowie został wprowadzony prawidłowo i nie ma od niego odwrotu, albo – w razie uchylenia uchwały – będzie oznaczał, że nie trzeba likwidować pod Wawelem wszystkich kotłów węglowych i kominków. We wrześniu 2016 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał, że uchwała antysmogowa dla Krakowa jest potrzebna, jej zapisy są zgodne z prawem, a wszystkie argumenty za jej uchwaleniem okazały się mocniejsze niż przeciwników zakazu palenia węglem. Teraz Naczelny Sąd Administracyjny ma ocenić, czy wyrok sprzed 2,5 roku został wydany prawidłowo.

Uchwały antysmogowej dla Krakowa będą bronić w Warszawie przedstawiciele władz województwa, bo to małopolski sejmik ja uchwalił. Pod koniec ubiegłego tygodnia Urząd Miasta poinformował, że skutki likwidacji pieców węglowych już są odczuwalne, bo pierwsze dwa miesiące tego roku charakteryzują się znaczną poprawą jakości powietrza – styczeń i luty 2019 pod względem zanieczyszczeń pyłem PM10 były najlepsze w porównaniu do dwóch poprzednich lat.

Komentarze 15

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

R
Rafał
Od prawie 40 lat ta sama nyska, tradycja dla wielu osób zjedzenia kiełbaski w nocy pod halą, czy będą musieli przejść na grill gazowy?
k
konstytucja
to krakowska dyktatura odebranie ludziom godnosci został tylko MOPS JAK DLA ZEBRAKOW kogo stac na gaz sa inne alternatywy dla POLSKI A DLA KRAKOWA NIE
k
konstytucja
to krakowska dyktatura odebranie ludziom godnosci został tylko MOPS JAK DLA ZEBRAKOW kogo stac na gaz sa inne alternatywy dla POLSKI A DLA KRAKOWA NIE
W
W
jesli grzani nim jest drozsze od gazu, pradu w nocnej taryfie, nie mowiac juz o pompach ciepla.
Do tego trzeba miec duzy zbiornik na olej, bo taniej mozna kupic olej w lecie na caly sezon. Nie ma to zadnego sensu ekonomicznego, chyba, ze ktos do samochodu przy okazji leje ;)

A spalanie tez powinno byc lepsze w kotle niz w siniku diesla (ktory glownie dymi przy mocnym przyspieszaniu, czesc oleju nie zdazy sie spalic przy ilosci tlenu "na styk") W kotle spali sie prawie wszystko (sadza to palny wegiel)
g
gniewko_syn_ryba
No i co z tego, że w kotle na olej opałowy nie można palić śmieci skoro on sam w zupełności wystarczy... Przecież to praktycznie to samo, co olej napędowy, a temperatury w kotłach są znacznie niższe niż w silnikach diesla... ;)
W
W
Z mazutu moze jest, ale tym raczej pali sie sporadycznie, z oleju b. malo, tez raczej rzadko uzywany i w kotle na olej smieci i innego badziewia raczej spalic sie nie da, a w tym glowny problem...
W
W
Mam na wsi kociol gazowy 20kW, w Krk terme lazienkowa o podobnej mocy... dymu z tego nie ma, jak jest zimno to tylko pare wodna nad kominem widac. Z kuchenki gazowej tez u mnie sie nie dymi ;)
a
abc
Nie dalej jak wczoraj czytałem że ekspertyza dotycząca tego jakim paliwem stałym paliło się w danym piecu kosztuje 3000 zł, a maksymalny mandat za palenie śmieciami to 500 zł. A tak wchodzisz do domu, jest piec na paliwo stałe - jest, było palone - było bo jeszcze ciepłe, MANDAT, koniec.
g
gniewko_syn_ryba
(dopuszczone prawnie paliwa ciekłe) nie ma dymu ?... ;)))
g
gość
Jak się pali gazem to z komina też dym leci...
W
W
przy calkowitym zakazie sprawa jest prosta: dymi sie, tzn. ktos pali w piecu => mandat. Jesli dopuscimy palenie, to pozostaje droga: dym, zebranie dowodow, rzeczoznawca, sad... czyli 2-3 lata i ...przedawnienie :(
W
W
Jesli pozwoli sie palic w kominkach, to dlaczego np. nie kotly na drewno (maja znacznie wyzsza sprawnosc itp). W efekcie nic sie nie zmieni. Jesli pozwoli sie na palenie jakimkolwiek paliwem stalym, to cala akcja bedzie kolejna fikcja... Nie da sie nijak wyegzekfowac. przy calkowitym zakazie jakikolwiek dym z komina oznacza mandat!
Z
Zbigniew Rusek
uważam, że powinno być dopuszczalne "czyste" paliwo stale, czyli koks lub błękitny węgiel. przy obecnych granicach administracyjnych miasta Krakowa urzeczywistnienie uchwały jest nierealne. By było realne, miasto musiałoby być "skrócone" na wschodzie o ok. 4 kilometry (by wsie; Wolica, Cło, Wróżenniki, Węgrzynowice, Kantorowice, Kościelniki znalazły się poza Krakowem).
K
KRAK
piece tak - ale likwidacja kominków które używa się raz na tydzień i to przeważnie z dobrej jakości drewna to już chory pomysł
R
Rozum
Nowe piece emitują mniej sadzy, ale podobne ilości PM co stare. Dotyczy to również pieców gazowych. Rzecznicy wymiany zachowują się tak jakby uważali, że nowe piece nie produkują PM wcale. Nowe filtry w Łęgu i warunki atmosferyczne mogły przyczynić się do tego, że styczniu i lutym br notowano mniej PM, ale trzeba danych z kilku co najmniej następnych lat.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska