Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czym się różni osa od szerszenia? Poznaj różnicę między osą a szerszeniem [ZDJĘCIA]

Karina Czernik
Jak rozróżnić osę od szerszenia? Wraz ze zbliżającym się okresem letnim, coraz intensywnej towarzyszyć nam będą owady. Niektóre z nich potrafią bardzo boleśnie użądlić, są więc szczególnie niebezpieczne dla osób uczulonych. Sprawdź zatem czym różni się osa od szerszenia - ta wiedza może okazać się bardzo pożyteczna.

Jak wygląda osa?

Charakterystycznym znakiem os jest ich smukłość – posiadają silnie przewężony odwłok u nasady (stąd też mówi się „talia osy”). Owad ten posiada charakterystyczne ubarwienie w geometryczne żółto-czarne pasy. Robotnica mierzy zazwyczaj od 10 do 14 mm, królowa 16-18 mm, a samiec może osiągnąć długość od 13 do 15 mm. Co ważne, osa nie jest „puchata”. Osy budują gniazda najczęściej w niewielkich ziemnych norach zwierząt, starych dziuplach, otworach w murach czy elementach dachu. Tworzą także cienkościenne gniazda na ścianach, belkach strychów i gałęziach z papieru własnej produkcji – przeżutego drewna wraz ze śliną.

Jak żądli osa?

Żądło osy nie ma haczyków, owad ten zatem może atakować nawet kilkukrotnie. Osa atakuje żądłem, niekiedy także próbuje gryźć żuwaczkami. Zazwyczaj krąży nad osobnikiem, chodzi po ciele, szukając szpar w odzieży, by użądlić. Takie użądlenie bywa bolesne, lecz jest niebezpieczne wyłącznie dla osób uczulonych.

Nieatakowane osy nie są agresywne, choć jeśli osobnik obcego gatunku, np. człowiek zbliży się do gniazda, może zostać potraktowany jako intruz i zaatakowany. Zazwyczaj jednak zbliżają się do człowieka ze względu na ciekawość. Odganianie się od nich oraz wykonywanie gwałtownych ruchów, motywuje je do dalszego ataku.

Osy przywabia również zapach słodkich wydzielin, drażniącego alkoholu oraz perfum.

Jak wygląda szerszeń?

Szerszeń to największy owad z występujących u nas osowatych. Osiąga długość nawet do 35 mm. Forma typowa dla obszaru Polski ma tułów czarny w rude plamy a odwłok żółty w czarne pasy. Głowa szerszenia zaopatrzona jest w silne żuwaczki, z dobrze widocznymi żółtymi plamami. Podobnie do os, szerszenie nie są „puchate". Zakładają gniazda głównie w dziuplach drzew w lasach liściastych. Coraz częściej jednakże decydują się na zamieszkanie w pobliżu człowieka – w murach, pod okapami, dachami czy w norach ziemnych, tworząc gniazda z papieru własnej produkcji. Szerszenie likwidują szkodniki, jednakże niszczą także zbiory owoców oraz drzewa owocowe. Co ciekawe, ich większa ilość może przyczynić się do zniszczenia drewnianych konstrukcji!

Jak żądli szerszeń?

Szerszeń nie jest owadem agresywnym, dużo trudniej go sprowokować do ataku niż osę.

Źle jednakże znosi zmiany w najbliższym otoczeniu. Drażni go nagły ruch, zmiana zapachu oraz hałas.

Szerszeń, podobnie do osy, może żądlić kilkukrotnie, a jego żądło wbija się bardzo głęboko. Żądląc jednakże, nie wstrzykuje dużo jadu. Użądlenie szerszenia powoduje ból dużo większy niż w przypadku innych owadów, jednakże zagrożenie związane z atakiem nie jest większe niż w przypadku osy czy pszczoły. U osób uczulonych, użądlenie przez szerszenia grozi wstrząsem anafilaktycznym.

Czym się różni osa od szerszenia?

  • szerszeń jest przede wszystkim większy od pszczoły,
  • żółte ciało osy pokrywają czarne paski, szerszeń zaś ma czarny tułów w rude plamki,
  • szerszeń ma bardzo duże żądło, osa zaś krótkie, lekko rozszerzane ku dołowi,
  • osa jest agresywniejsza od szerszenia, jednakże do ataku należy ją sprowokować,
  • osa buduje gniazdo najczęściej w ziemnych norach zwierząt, szerszeń zaś w dziuplach drzew,
  • osa żywi się nektarem kwiatów oraz owocami, szerszeń zaś owadami, owocami oraz sokami niektórych drzew.

Jak zachować się po użądleniu? Pierwsza pomoc

Jeżeli dojdzie do użądlenia przez osę lub szerszenia, a także pszczołę czy trzmiela, konieczne jest natychmiastowe usunięcie żądła. Zwykle ból można łagodzić za pomocą zimnych okładów.
W przypadku wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego po użądleniu, trzeba działać szybko. Jeśli jesteś świadkiem nagłej reakcji alergicznej po użądleniu przez szerszenia, pszczołę lub osę wykonaj następujące działania:

  1. Sprawdź stan dróg oddechowych, układu krążenia i świadomości poszkodowanego.
  2. Zadzwoń po pogotowie ratunkowe.
  3. Ułóż poszkodowanego na plecach (jeśli wymiotuje zastosuj pozycję boczną ustaloną).
  4. Podaj poszkodowanemu lek anafilaktyczny, jeśli taki posiada.
  5. Wykonaj resuscytację krążeniowo-oddechową, jeśli to konieczne.
  6. Monitoruj stan poszkodowanego aż do przyjazdu karetki.

FLESZ - Turystyka kosmiczna nie taka kolorowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska