https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szerszenie w Krakowie? Ostrzeżenie przy zalewie Bagry. Zarząd Zieleni Miejskiej wyjaśnia

Aleksandra Łabędź
Informacja o gnieździe szerszeni przy zalewie Bagry w Krakowie
Informacja o gnieździe szerszeni przy zalewie Bagry w Krakowie Czytelnik
"Uwaga szerszenie! Prosimy nie zbliżać się do gniazda. Niebezpieczeństwo użądlenia" - tabliczka z takim napisem pojawiła się przy jednym z drzew znajdujących się w pobliżu Zalewy Bagry - obok południego brzegu, który nie jest zagospodarowany rekreacyjnie. Czy to realne zagrożenie dla spacerujących? Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie wyjaśnia.

Zapytaliśmy Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie o to, czy i w jaki sposób gniazdo zostanie usunięte. Jak udało nam się dowiedzieć, to gniazdo znajdowało się we wskazanej wierzbie już w ubiegłym roku, jednak ze względu na lokalizację nie było konieczności jego usunięcia.

- Teraz jest jeszcze trochę zbyt wcześnie na zakładanie nowych gniazd - wyjaśnia nam Aleksandra Mikolaszek, rzecznik prasowy ZZM w Krakowie.

Jak dalej tłumaczy, w miejscach, które nie są blisko placów zabaw lub w miejscach, gdzie szerszenie nie stanowią większego zagrożenia, gniazda po prostu są zostawiane, chociażby ze względu na to, że w gniazdach szerszeni bytują też inne gatunki chronione.

- Co do zasady, z takich miejsc gniazd się ani nie usuwa, ani nie przenosi - dodaje.

Szerszenie atakują, kiedy poczują zagrożenie, lecz nie zawsze ...

- Osy i szerszenie - te owady mają żądło bez haczyków. Nie giną po ataku i mogą użądlić kilkukrotnie. Szerszenie zwykle unikają ludzi, chociaż potrafią też użądlić nieatakowane. Osy nie są agresywne, ale bywają ciekawskie i lubią podlatywać blisko ludzi. Zdarzają się sytuacje, w których osy i szerszenie są groźne. Atakują, kiedy poczują zagrożenie, np. z powodu gwałtownego ruchu. Jeżeli znajdziesz się za blisko gniazda, możesz zostać wyśledzony przez jego strażników i zaatakowany - czytamy na stronie Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia.

Jak zachować się przy kontakcie z owadem:

  • Unikaj przechodzenia w pobliżu gniazda os, bo możesz zostać zinterpretowany przez nie jako zagrożenie i zaatakowany.

  • Gdy zbliża się do Ciebie pszczoła, osa lub szerszeń, unikaj gwałtownych ruchów, nie próbuj ich uderzyć.

  • W razie ataku osłoń głowę rękami lub odzieżą, a z niebezpiecznej okolicy oddalaj się powoli. Przed pszczołami najlepiej schronić się w ciemnym pomieszczeniu – wylecą do światła.

  • Gdy koło Ciebie ktoś został użądlony, oddal się z nim co najmniej na 50 m. Inne owady mogą bowiem przybyć na pomoc atakującemu i użądlić ponownie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska