https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Daninę solidarnościową zapłacą firmy rodzinne

Zbigniew Bartuś
fot. Marek Szawdyn
Kontrowersje. Kto się zrzuci na niepełnosprawnych? Premier obiecywał, że „milionerzy”. Prawda jest jednak smutna dla setek tysięcy polskich firm rodzinnych.

Organizacje gospodarcze coraz silniej oponują przeciwko daninie solidarnościowej. Wedle Mateusza Morawieckiego, nowy 4-procentowy podatek mieli zapłacić tylko ludzie zarabiający ponad 1 mln zł rocznie.

Pracodawcy RP alarmują, że obejmie on przede wszystkim przedsiębiorców prowadzących firmy rodzinne średniej wielkości oraz przedstawicieli wolnych zawodów. W praktyce burzy to system podatku liniowego i ryczałtowych składek ZUS, na którym opiera się pół miliona firm.

Przedsiębiorcy zapłacą dodatkowo ekstrapodatek od wynagrodzeń swoich najlepszych specjalistów. Utrudni im to kumulowanie kapitału i rozwój oraz konkurencję z firmami z Zachodu, gromadzącymi majątek od pokoleń.

Dr Wojciech Nagel, ekspert BCC ds. ubezpieczeń społecznych i pracy, podkreśla, że finansowe wsparcie dla osób niepełnosprawnych jest absolutnie konieczne.

- To najsłabsza grupa społeczna w kraju, bez finansowej pomocy państwa sobie nie poradzi. Ale pieniądze te już są w budżecie lub w Państwowym Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Trzeba jedynie je właściwie rozdzielić i odpowiednio zaadresować - uważa dr Nagel. W jego opinii nie należy w tym celu wprowadzać nowych rozwiązań rozregulowujących obecny system podatkowy, a taka będzie właśnie „danina solidarnościowa”.

Dr Wojciech Warski, wiceprezes BCC, wiceprzewodniczący Rady Dialogu Społecznego, zwraca uwagę, że polski system podatkowy już teraz ma charakter solidarnościowy. - PIT jest dla dużej grupy podatników progresywny: osoby z niskimi dochodami nie płacą tego podatku, a ze średnimi - korzystają z kwoty wolnej od podatku, która dla większości podatników maleje wraz ze wzrostem dochodów - opisuje.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

p
podatnik
Tak zachowywali się , przedsiębiorcy, kupcy, fabrykanci w okresie zaborów, budowli uniwersytety, domy pomocy, szpitale,etc. Dzisiejsi, ci od sprywatyzowania PRL'u budują posiadłości z wysokim murem lub posiadłości na Lazurowym Wybrzeżu? Boję się, że pojęcia "solidaryzm społeczny" nie znają?
g
gość
napisali, objaśnili, ale pisowski faszysta i tak napisze "i bardzo dobrze"
jak zaczną strzelać do ludzi, to pewnie też tak napisze
proponuję wprowadzić gospodarkę planową i tyle - lud smoleński się ucieszy
k
krakow
I bardzo dobrze.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska