Nową Hutę budowano z zesławickich cegieł
Zakład produkcyjny cegielnia Zesławice powstał w 1952. Wytwarzano tam między innymi materiały budowlane na potrzeby kombinatu metalurgicznego im. W. Lenina i nowo powstających siedli mieszkaniowych Nowej Huty. Dziś na terenie pozostały najbardziej wartościowe obiekty wpisane do gminnej ewidencji zabytków. Jednym z nich jest jedyna na świecie kopuła zbudowana jako forma symetryczna, obrotowa z powłoką samonośną o grubości zaledwie 17 centymetrów i rozpiętości aż 55 metrów.
Handel, koncerty, wesela
Na stronie internetowej ARCHI-VISION Studio Architektury i Wnętrz, firmy projektujące inwestycję można przeczytać, ze "intencją inwestora - firmy „Edmund Leś” - jest stworzenie żywego i barwnego miejsca spotkań dla okolicznych mieszkańców Krakowa jak i przyjezdnych. Obecną halę pod kopułą planujemy wykorzystać na jedyny w swoim rodzaju pasaż handlowy. Wieczorami pod kopułą będą odbywały by się koncerty i wesela. Po wydarzeniach będzie można przejechać się wagonikiem po skośnej rampie na piętro hali tylnej gdzie planuje się urządzić restauracje i bary. Myślimy aby na skośnej rampie zaaranżować kącik muzealny gdzie oprócz fizycznych eksponatów będą przedstawione stare plany Cegielni, zdjęcia archiwalne i inne przedmioty wystawiennicze. Parter hali tylnej kreujemy jako gastronomiczną przestrzeń open space, coś na wzór Hali Koszyki w Warszawie gdzie centralnie położone bary będą obsługiwać gości i wydawać napoje oraz posiłki. Za każdym razem przebywając tam będzie można podziwiać przestrzeń i skalę dawnej Cegielni Zesławice."
Hotel, restauracja, spa
Z kolei do hali tylnej zostaną dobudowane dwa budynki bliźniacze, symetryczne. Obecnie na ich miejscu znajdują się baraki pofabryczne nie prezentujące żadnej wartości estetycznej oraz historycznej.
"Zgodnie z zaleceniami i pozwoleniem konserwatorskim zostaną w przyszłości wyburzone. Wymienione wyżej obiekty będą pełniły funkcję nową, uzupełniająca. W skrzydle lewym znajdzie się hotel czterogwiazdkowy z autonomiczną restauracją, salami konferencyjnymi i małym spa. W skrzydle prawym planuje się na piętrach zaaranżować biura. W obu skrzydłach na parterze znajdą się sklepy oraz usługi. Każdy lokal będzie dysponował własnym wejściem. Dzięki temu zabiegowi historyczne podwórza wewnątrz założenia będą na co dzień tętniły życiem. W prawym skrzydle największy lokal będzie przeznaczony na market spożywczy. Całość wieńczy pod ziemią olbrzymi parking zaprojektowany na prawie 300 samochodów osobowych, dysponujący 3 niezależnymi zjazdami w różnych częściach działki." - czytamy na stronie ARCHI-VISION .
Balon widokowy nad Krakowem. Zobaczcie, jak prezentuje się t...
Polska pierwsza w rankingu CNN
