Kompleks handlowo-usługowo-eventowy "Stara Cegielnia" w Krakowie
"Obecną halę pod kopułą planujemy wykorzystać na jedyny w swoim rodzaju pasaż handlowy. Wieczorami pod kopułą będą odbywały by się koncerty. Po wydarzeniach będzie można przejechać się wagonikiem po skośnej rampie na piętro hali tylnej gdzie planuje się urządzić restauracje i bary. Myślimy aby na skośnej rampie zaaranżować kącik muzealny gdzie oprócz fizycznych eksponatów będą przedstawione stare plany Cegielni, zdjęcia archiwalne i inne przedmioty wystawiennicze. Parter hali tylnej kreujemy jako gastronomiczną przestrzeń open space, coś na wzór Hali Koszyki w Warszawie gdzie centralnie położone bary będą obsługiwać gości i wydawać napoje oraz posiłki. Za każdym razem przebywając tam będzie można podziwiać przestrzeń i skalę dawnej Cegielni Zesławice" - zapowiada inwestor. Głównym projektantem jest ARCHI-VISION Studio Architektury i Wnętrz sp. z o.o..

Do hali tylnej zostaną dobudowane dwa budynki bliźniacze, symetryczne. Obecnie na ich miejscu znajdują się baraki pofabryczne nie prezentujące żadnej wartości estetycznej oraz historycznej. Zgodnie z zaleceniami i pozwoleniem konserwatorskim zostaną w przyszłości wyburzone.
W skrzydle lewym znajdzie się hotel czterogwiazdkowy z autonomiczną restauracją, salami konferencyjnymi i małym spa. W skrzydle prawym planuje się na piętrach zaaranżować biura. W obu skrzydłach na parterze znajdą się sklepy oraz usługi. Każdy lokal będzie dysponował własnym wejściem.

Całość wieńczy pod ziemią olbrzymi parking zaprojektowany na prawie 300 samochodów osobowych, dysponujący 3 niezależnymi zjazdami w różnych częściach działki.
Wieża ciśnień będzie zaadaptowana na podniebny bar. Dookoła planuje się rozstawienie kilku pawilonów nie związanych z gruntem o funkcji pijalni wody (na terenie inwestycji znajduje się leczniczy zdrój ze studnią głębinową), małych galerii sztuki, barów, sklepików z lokalnymi wyrobami rękodzielniczymi.
Cegielnia Zesławice
Historia Zakładów Cermicznych w Zesławicach mieszczących się pod Krakowem jest tak stara jak historia samej Nowej Huty. W latach 50 zarządzono budowę nowoczesnego kombinatu wraz z socrealistycznym osiedlem robotniczym. Do budowy tego olbrzymiego przedsięwzięcia użyto cegieł wyrabianych właśnie w Zesławickiej Cegielni. Po latach epoki PRL’u zakłady ceramiczne wykupił Wienerberger a następnie w 2015 roku nasz obecny inwestor.
Na terenie pozostały najbardziej wartościowe obiekty wpisane do gminnej ewidencji zabytków. Jednym z nich jest jedyna na świecie kopuła zbudowana jako forma symetryczna, obrotowa z powłoką samonośną o grubości zaledwie 17 centymetrów i rozpiętości aż 55 metrów! W jej trzewiach wylana była równie potężna żelbetowa wanna przeznaczona na magazynowanie wilgotnej gliny pochodzącej z pobliskiej kopalni iłów. Glina z magazynu transportowana była za pomocą podwieszanych wózków na szynach zawieszonych w przestrzeni. Wnętrze doświetlone jest przez charakterystyczną latarnię znajdującą się na szczycie kopuły. Szyny były doczepione do stalowej konstrukcji znajdującej się nad halą oraz w skośnym łączniku prowadzącym do hali wyrobowni/przerobowni. W tejże tylnej hali odbywał się proces podziału gliny i formowania cegły za pomocą zmechanizowanych krajalnic. Do dzisiaj ocalała i ta hala. Na zewnętrz widoczna jest również na niewielkim wzniesieniu stara wieża ciśnień, niegdyś dostarczająca wodę dla całego zakładu i przyzakładowego osiedla robotniczego.

Budowa osiedla w Zesławicach, po sąsiedzku
Strefa Cegielnia powstaje tuż obok powyższej inwestycji. Prowadzona jest przez firmę Atal. To inwestycja w krakowskich Zesławicach zlokalizowana przy ulicy Gustawa Morcinka.
Strefa Cegielnia obejmie dwa budynki jedno- oraz dwusegmentowe. Powstaną w nich lokale 2-, 3-, i 4- pokojowe o powierzchniach od 37 do 92 mkw.

W sąsiedniej Strefie Cegielnia 2 powstaną 134 mieszkania w trzech budynkach jedno- i dwusegmentowych. W ofercie znajdą się zarówno 33-metrowe kawalerki, jak i lokale 4-pokojowe o powierzchni do 102 mkw. W halach garażowych, które powstaną na poziomie -1, zaprojektowano 159 miejsc postojowych.
Były poseł Janusz P. aresztowany w sprawie gigantycznych oszustw
