Siedziba Cricoteki przy ul. Nadwiślańskiej powstała jako połączenie pierwszej elektrowni, która dostarczała prąd dla miasta Podgórza oraz zainspirowanej pracami Tadeusza Kantora abstrakcyjnej bryły, nawiązującej do ambalaży twórcy Cricot 2. Budynek powstawał przez osiem lat. Jego realizacja została powierzona wyłonionemu w drodze konkursu konsorcjum o nazwie IQ2., w skład którego weszły dwie pracownie: nsMoonStudio (Piotr Nawara i Agnieszka Szultk) i Biuro Architektoniczne Wizja (Stanisław Deńko).
Jeden z najpiękniejszych widoków na panoramę Krakowa
W efekcie rewitalizacji powstał budynek mieszczący przestrzenie wystawiennicze, Archiwum Cricoteki wraz z czytelnią, salę teatralną, sale edukacyjne i księgarnię, a także przestrzenie spotkań i relaksu: kawiarnię usytuowaną na najwyższym piętrze budynku, z jednym z najpiękniejszych widoków na panoramę Krakowa i plac przed budynkiem.
Nowy budynek miał przyczynić się do ożywienia podgórskiej części bulwarów wiślanych. Dziś nie tylko do Cricoteki wiodą szlaki w tej części Podgórza, vis a vis powstały apartamentowce, a w 2006 roku - kiedy zaczęto budowę Cricoteki otwarty został hotel Qubus u wylotu Nadwiślańskiej. W ostatnich latach samo Podgórze cieszy się też coraz większym zainteresowaniem mieszkańców.
- Gdzie są najdroższe, a gdzie najtańsze mieszkania w Krakowie? Ranking dzielnic 2024
- Najpiękniejsze pary z krakowskich studniówek! To one przyciągały wzrok
- Pistacjowe croissanty robią furorę w internecie! Gdzie można je zjeść w Krakowie?
- Zimowe wycieczki w Tatry z dziećmi. Zobaczcie łatwe i przyjemne szlaki w górach
