https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gmach główny krakowskiego Muzeum Archeologicznego powoli zamienia się w nowoczesny budynek

Anna Piątkowska
Trwa remont Muzeum Archeologicznego w Krakowie
Trwa remont Muzeum Archeologicznego w Krakowie Anna Kaczmarz
Muzeum Archeologiczne to dziś wielki plac budowy, do nowych sal ekspozycyjnych zwiedzający będą mogli przyjść – albo wjechać windą, pierwszą w budynku – w 2026 roku. Sprawdziliśmy, jak postępują prace.

Elektryka, roboty konstrukcyjne, prace dotyczące podłogi dziedzińca straceń, wykończenia szybu windowego to m.in. prace wykonane podczas remontu budynku Muzeum Archeologicznego w lutym tego roku.

- Prace trwają, podnoszone są m.in. dachy budynków, żeby winda mogła dotrzeć na najwyższe piętro, gdzie prezentujemy wystawę „Pradzieje i średniowiecze Małopolski”. Na strychu powstaje też infrastruktura klimatyzacji budynku, której dotąd tu nie było – wyjaśnia Marek Golonka, zastępca dyrektora Muzeum Archeologicznego w Krakowie. - Sercem układu komunikacyjnego muzeum będzie tzw. dziedziniec straceń, tędy zwiedzający wejdą do muzeum i to stąd będą się rozchodzić w sposób intuicyjny do kolejnych sal muzealnych.

W trakcie prac dziedziniec straceń został pogłębiony o ok. 6-7 metrów, właśnie z tego poziomu – ok. 7 m poniżej ul. Poselskiej będzie znajdowało się wejście do Muzeum Archeologicznego po zakończeniu obecnych prac związanych z remontem i przebudową. Jesienią ubiegłego roku archeolodzy odkryli tu krypty kościoła pod wezwaniem św. Michała i św. Józefa, który tu funkcjonował od XVII w. Austriacy opróżnili je ze szczątków braci zakonnych, mimo to badacze natrafili na kilkanaście szkieletów, a także zachowaną trumnę z kompletnym szkieletem zakonnika. Relikty świątyni oraz rekonstrukcja portretu zakonnika będą witać w przyszłości zwiedzających.

Przeszklony dach, winda i nowoczesne wystawy

Nad dziedzińcem powstała już kratownica, na której będzie się mieściła przeszklona podłoga. Sam dziedziniec zostanie także pokryty szklanym dachem, a ciąg komunikacyjny biegnący tędy na wyższe piętra pozwoli m.in. podziwiać zdobienia autorstwa Baltazara Fontany.

Prace związane z budową szklanego dachu powinny ruszyć za miesiąc. Będzie to możliwe jedynie dzięki uprzejmości franciszkanów, gdzie miałby stanąć dźwig, który przetransportuje elementy konstrukcji dachu. To jedyna możliwa lokalizacja ustawienia takiego sprzętu.

Muzeum mieści się w zabytkowym budynku, trudnym pod względem przemieszczania się wielokrotnie przebudowywanym, dodatkowo budynek był niedostępny dla osób z niepełnosprawnościami – winda zmieni tę sytuację. W budynku planowana jest także kawiarnia.

Planowane zakończenie prac ma nastąpić w 2026 roku, na przełomie roku 2026 i 2027 zwiedzający będą mogli już podziwiać efekty remontu i pierwsze nowe aranżacje ekspozycji, kolejne będą udostępniane stopniowo. Muzeum Archeologiczne zaprezentuje także skarby, które dotąd spoczywały w muzealnych magazynach. Jest jednak szansa, że muzeum zaprezentuje wszystkie nowe wystawy już w 2027 roku.

- Staramy się o fundusze z programu europejskiego FEnIKS, w najbliższych tygodniach powinniśmy znać wyniki naboru, staramy się także o fundusze z innych źródeł, które umożliwią nam szybsze otwarcie wystaw i stworzenie pracowni konserwacji – wyjaśnia Jacek Górski, dyrektor Muzeum Archeologicznego.

Mowa o kwocie 40 mln zł, za której muzeum planuje także remont infrastruktury w całym budynku poza wystawami.

Prowadzona obecnie na terenie Muzeum Archeologicznego inwestycja o nazwie "Dawny klasztor - byłe więzienie - nowoczesne Muzeum", ma kosztować 13,5 mln zł. Środki pochodzą z funduszy województwa małopolskiego i Społecznego Komitetu Ochrony Zabytków Krakowa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska