FLESZ - Znamy nową listę obostrzeń
Głosowanie pod specjalnym nadzorem
Historia denominacji z 1950 r. bardziej przypomina działania grupy przestępczej niż instytucji, która ma się opiekować swoimi obywatelami. 28 października 1950 roku, podczas wieczornej sesji, sejm jednogłośnie przyjął ustawę dotyczącą reformy walutowej. Głosowanie odbyło się późnym wieczorem, a posłom… zabroniono opuszczać budynek sejmu oraz odcięto im dostęp do telefonu.
W ciągu kilku dni Polacy stracili dwie trzecie oszczędności, wymiana gotówki miała przebiegać w relacji 100:1 i 100:3 w przypadku oszczędności bankowych i pensji. Pensje pracownicze oraz ceny sklepowe ustalano w proporcjach 3 „nowe” złote za 100 „starych” złotówek. Podobnie sytuacja wyglądała w przypadku depozytów bankowych, z zastrzeżeniem, iż kurs 3:100 obowiązuje jedynie przy wymianie lokat o wartości do 100 tys. „starych złotych”. Im większe oszczędności zgromadzone w banku, tym bardziej niekorzystny był kurs wymiany. W najgorszej sytuacji znalazły się jednak osoby posiadające jakiekolwiek oszczędności w gotówce. W tym wypadku za 100 „starych” złotych otrzymywali oni zaledwie złotówkę.
Masz banknoty z okresu PRL? Wraca moda na kolekcjonowanie no...
W kraju zapanował chaos
Po ogłoszeniu wymiany waluty w kraju zapanował chaos, większość Polaków usiłowała desperacko pozbyć się gotówki, wszyscy kupowali cokolwiek, co można było tylko dostać, od bydła po meble i wódkę.
Zwłaszcza w niedzielę 29 października wszyscy rzucili się na zakupy i do spłacania długów wobec osób, które jeszcze nie słyszały o mającej się rozpocząć następnego dnia wymianie. W miastach zaczęły się ustawiać długie kolejki do kiosków, kin, sklepów i restauracji. Z kolei właściciele tych lokali starali się nie otwierać i niczego nie sprzedawać, ponieważ otrzymaliby gotówkę, której większość, z powodu denominacji straciliby następnego dnia.
Wiemy, jak będzie wyglądał kolejny banknot kolekcjonerski. N...
Propaganda sukcesu
Komuniści przewidując reakcje społeczeństwa na tak niekorzystną wymianę waluty chcieli pokazać, że cała operacja miała na celu tylko dobro obywateli, dlatego też już dzień po uchwaleniu ustawy przez sejm, rozpoczęła się prawdziwa ofensywa propagandowa w prasie i radiu. W pierwszym rzędzie podnoszono, że wartość nowego polskiego pieniądza […] jest ustalana w złocie, co miało zapewnić stabilności nowej walucie i zahamować szalejącą inflację
Społeczeństwo na długo zapamiętało traumatyczne doświadczenia i z dużą ostrożnością przyjęło wiadomości o planach kolejnych denominacji złotego w 1975 i w 1995 roku.
