Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do końca miesiąca Polskie Tatry zmienią właściciela

Tomasz Mateusiak
Ministerstwo Skarbu Państwa do końca października sprzeda prywatnemu inwestorowi udziały w zakopiańskiej spółce hotelowej Polskie Tatry. Stało się tak, bo przyszły właściciel po miesiącach przepychanek osiągnął wreszcie porozumienie z pracownikami spółki. Do końca miesiąca wyjaśni się też, jaka przyszłość czeka kolejne prywatyzowane przedsiębiorstwo z Podhala - Uzdrowisko Rabka.

- W ciągu najbliższych tygodni powinniśmy ogłosić co dalej stanie się z obiema naszymi firmami na Podhalu, które od dłuższego czasu są przeznaczone do sprzedaży - mówią pracownicy biura prasowego Ministerstwa Skarbu Państwa. - W przypadku "Polskich Tatr" niedługo zostanie podpisana umowa ostatecznej sprzedaży należących do nas akcji firmy.

Zakopiańskie obiekty turystyczne, m.in. zakopiański aquapark, to należąca do Uzdrowiska Nałęczów i banku BPS spółka "Uzdrowiska Polskie 1 FIZAN". Jej przedstawiciele na początku sierpnia podpisali z ministerstwem wstępne porozumienie. Wówczas stało się jasne, że gdy Uzdrowiska Polskie uzgodnią z załogą Polskich Tatr warunki socjalne, jakie ci otrzymają po przejęciu firmy, to właśnie ten podmiot ostatecznie kupi hotele.

- Takie porozumienie osiągnęliśmy 25 września - mówi Bronisława Styrczula, przedstawicielka Związku Zawodowego "Solidarność" w Polskich Tatrach. - Rozmowy nie były łatwe, bo przyszły właściciel miał swoją ofertę i nie chciał słyszeć nic o naszych pomysłach. Ostatecznie więc przyjęliśmy to co nam dają. Dzięki temu pewne jest, że przez dwa lata po przejęciu liczba pracowników Polskich Tatr nie ulegnie zmianie.

Z umiarkowanym optymizmem do nowego udziałowca Polskich Tatr podchodzi Janusz Majcher, burmistrz Zakopanego, które posiada 29 procent akcji w "Polskich Tatrach". - Spotkałem się z przyszłym właścicielem - mówi. - Nie chce on odkupić naszych udziałów. Zapewnił mnie jednak, że zamierza inwestować w spółkę. To świetna wiadomość, bo dzięki temu wartość naszych udziałów też wzrośnie.

Dużo większe napięcie towarzyszy decyzji ministerstwa co do przyszłości Uzdrowiska Rabka. Kilka tygodni temu wiążącą ofertę kupna sanatoriów złożyło konsorcjum, w którego skład weszła rodzina Wieczorkowskich, właścicieli UR przed wojną, i firma Thermaleo, właściciel Uzdrowiska Szczawnica.

Jeśli dla urzędników okaże się ona atrakcyjna, Wieczorkowski odzyska dobra i jak obiecuje, zainwestuje w ich rozbudowę. Jeśli oferta zostanie odrzucona, prywatyzacja wróci do punktu wyjścia i wówczas o komunalizację Rabki wystąpi marszałek Małopolski.

Możesz wiedzieć więcej!Kliknij, zarejestruj się i korzystaj już dziś!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska