Małopolskie nagrody architektoniczne
I nagrodę w kategorii architektura użyteczności publicznej otrzymało Centrum Obsługi Odwiedzających Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau. Obiekt – według jury – jest odpowiedzią przestrzenną na trudny i wymagający kontekst znaczeniowy i funkcjonalny, właściwy dobór środków wyrazu i materiałów oraz wysoką jakość rozwiązań projektowych zwieńczoną dopracowanym detalem architektonicznym.


II nagrodę za spójność kompozycyjną oraz wpisanie obiektu w kontekst, który tworzy nową jakość przestrzenną otrzymało THE OFFICE – inwestycja Zakładów Drobiarskich Cedrob. S.A. w Niepołomicach. "Inwestycja zachwyca układem, adekwatnością i dbałością o szczegóły. Dobre dyspozycje przestrzenne kreują przyjazne środowisko pracy, wzbogacają miejsce i integrują obiekt z otoczeniem" - czytamy w uzasadnieniu.

III Nagroda w tej kategorii przyznana została za próbę wpisania obiektu w wymagający kontekst krajobrazowy Tatrzańskiemu Archiwum Planety Ziemia. "Stwarza dobre ramy dla działalności edukacyjnej wprowadzając w tajniki geologicznej historii miejsca".

Architektura mieszkaniowa: laureat z Krakowa
W kategorii architektura mieszkaniowa wyróżnienie "za umiejętne wykorzystanie trudnej, wąskiej działki w otoczeniu zwartej zabudowy" otrzymał Dom na Emaus w Krakowie. "Projekt wyróżnia się dbałością o potrzeby użytkowników, oferuje funkcjonalne, dwupoziomowe mieszkanie oraz niezależną przestrzeń parterową dla seniora. Takie podejście tworzy przykład architektury nie tylko estetycznej, ale także odpowiedzialnej społecznie".

Nagroda w kategorii przestrzeńpubliczna po raz kolejny przypadła miastu Stary Sącz, które zrealizowało inwestycję pn. Przestrzeń Park&Ride wraz ze szlakiem kulturowym prowadzącym do Rynku w Starym Sączu. Sąd konkursowy docenił wrażliwe wkomponowanie w krajobraz oraz nadanie atrakcyjnej oprawy przestrzennej obiektom infrastruktury komunikacyjnej. Obiekt charakteryzuje właściwa skala, adekwatne rozwiązania materiałowe, co w efekcie przekłada się na poprawę jakości tzw. krajobrazu codziennego.


Wystawa nagrodzonych projektów w Cogiteonie
Do 12. edycji konkursu zostało zgłoszonych 15 realizacji architektonicznych: 5 w kategorii „Architektura mieszkaniowa”, 8 w kategorii „Architektura użyteczności publicznej”, 2 w kategorii „Przestrzeń publiczna”.
Zwycięskie projekty zobaczyć można na wystawie fotograficznej w Małopolskim Centrum Nauki Cogiteon do dnia 27 lutego br.
