Dobry nauczyciel powinien inspirować uczniów

Redakcja
Andrzej Banas
Rozmowa z Jackiem Krupą, marszałkiem województwa małopolskiego.

Jakie cechy charakteru powinien mieć dobry nauczyciel?

Dobry nauczyciel potrafi nie tylko skutecznie przekazać wiedzę ale przede wszystkim posiada umiejętność zaciekawienia tematem a swoją postawą inspiruje uczniów do dalszej nauki oraz samodzielnej pracy. Taki nauczyciel powinien zatem być osobą kontaktową, otwartą, ciekawą świata i nastawioną na własny rozwój. Dla skutecznego procesu uczenia się niezwykle istotna jest nie tylko nowoczesna infrastruktura ale też atmosfera. To nauczyciel jest tą osobą, która wspomaga w trudnościach, pozwala przezwyciężyć trudności a zatem to ktoś, kto powinien być partnerem a zarazem opiekunem i przyjacielem.

Jaka jest rola nauczyciela we współczesnym świecie?

Współczesny świat oferuje łatwy dostęp do informacji, bogactwo narzędzi komunikacyjnych i atrakcyjną formę przekazu. Wydaje się, że rolą nauczyciela jest zatem przede wszystkim bycie przewodnikiem, nawigatorem, który będzie potrafił rozróżnić i wskazać rzetelną informację a także to co wartościowe i istotne. Nauczyciel to także ta osoba, która w następnej kolejności po rodzicach, powinna być autorytetem a zatem stanowić wzór godny naśladowania, który nakreśla formę interakcji z innymi ludźmi i ze światem.

Czy nauczyciel powinien trzymać się programu nauczania czy być kreatywny? Co jest lepsze dla młodych ludzi?

Nauczyciel powinien łączyć w sobie obie te tendencje, wykorzystywać doświadczenie rozwiązań systemowych, wielopokoleniową mądrość ale też uczyć z fantazją i otwartością, stosować te rozwiązania, które oferuje rozwój rynku edukacyjnego oraz instytucje wspomagające proces uczenia się. Program nauczania to podstawa, która powinna zostać przyswojona przez wszystkich uczniów ale ta część uczniów, która ma bardziej rozbudzoną ciekawość i zdolność poznawczą, będzie oczekiwać czegoś więcej. Dlatego dobry nauczyciel będzie potrafił odczytać właściwie zróżnicowanie potrzeb wewnątrz klasy, być kreatywnym i otwartym na stosowanie w swojej pracy coraz to nowych narzędzi i technik.

Wróćmy do czasów kiedy sam Pan był uczniem. Pamięta Pan jakiegoś wyjątkowego nauczyciela, kogoś kto był dla Pana autorytetem? Wpłynął na Pana życie?

Takich wyjątkowych nauczycieli było sporo. Trudno wskazać jedną osobę.

W ostatnim czasie wiele emocji wśród rodziców i dzieci wzbudziła reforma edukacji. Część nauczycieli straciło pracę. Jak to przebiegło w Małopolsce?

Według danych Związku Nauczycielstwa Polskiego w Polsce pracę straciło około 6500 nauczycieli, w samej Małopolsce około 500 osób a system nauczania i struktura zatrudnienia nauczycieli, do tej pory stabilne, uległy pewnej destabilizacji. Obecnie jesteśmy na etapie budowy nowej struktury, czemu w wielu miejscach towarzyszy m. in. brak równowagi pomiędzy tymi nauczycielami, którzy po reformie szukają pracy, a samymi miejscami pracy w szkołach. W wielu też szkołach mamy do czynienia z sytuacją odwrotną, poszukiwani są nowi nauczyciele. Mam nadzieję, że niebawem ta sytuacja ulegnie zmianie a uczniom, rodzicom oraz nauczycielom nowa struktura, tak jak było to w minionych latach, da poczucie bezpieczeństwa i komfortu, co z punktu widzenia skuteczności procesu nauczania wydaje się zasadnicze i niezbędne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska