W niedzielę mieszkańców Kijowa przygotowywali na „przywitanie wroga z bronią w ręku” weterani walk w Donbasie z pułku „Azow”. Ćwiczenia zorganizowano pod hasłem „Nie panikuj, przygotuj się”. Wzięło w nich udział pół tysiąca osób, głównie mężczyzn przed 30-stką, ale były też kobiety i starsze osoby. Ćwiczono m.in. scenariusze ewakuacji rannych pod ostrzałem wroga, zatrzymanie i przeszukanie pojazdu przeciwnika przy punkcie kontrolnym oraz zadania bojowe z transporterem opancerzonym. Uczestnicy wyposażeni byli w drewniane kałasznikowy.
Celem ćwiczeń jest nauczenie cywilów tego, jak przeżyć w warunkach wojny. Weterani pułku „Azow” prowadzą podobne szkolenia już od kilku lat w kilkunastu miastach na terenie całej Ukrainy.
Ukraińcy się zbroją
Ukraińcy masowo kupują broń do samoobrony i udziału w obronie terytorialnej. Według MSW liczba jednostek legalnego uzbrojenia w obiegu sięga 1,3 mln. W styczniu zakupy broni na własny użytek mocno się zwiększyły. Właściciel jednego z centrów szkoleniowych w dziedzinie bezpieczeństwa na przedmieściach Kijowa Roman Zembicki mówi tygodnikowi „NW”, że w ciągu ostatnich kilku tygodni w jego ośrodku powstało dziesięć nowych ośmioosobowych grup, które uczą się posługiwania bronią. Na miejscu prowadzone są kursy z podstaw posługiwania się bronią, jak i z taktycznego wykorzystania broni - w różnych warunkach, np. w samochodzie, w pomieszczeniu.
Wiele osób jest zmotywowanych utworzeniem Obrony Terytorialnej, do której można dołączyć z własną bronią. Radio Swoboda wskazuje, że Ukraińcy którzy wstępują do tej formacji, swoją broń myśliwską i amunicję mogą wykorzystywać podczas wykonywania zadań.
Terytorialsi ukraińscy
W styczniu 2022 r. prezydent Wołodymyr Zełeński zatwierdził „Doktrynę obrony terytorialnej". Nowa koncepcja obrony terytorialnej (i szerzej powszechnego ruchu oporu) związana jest bezpośrednio z przygotowaniem sił zbrojnych i społeczeństwa do odparcia ewentualnej rosyjskiej interwencji zbrojnej -- pełnoskalowej lub ograniczonej -- oraz jej ewentualnych skutków (włącznie z okupacją części kraju) – czytamy w Defense24.
Z dniem 1 stycznia 2022 r. Siły Obrony Terytorialnej wyłączono ze składu Wojsk Lądowych, tym samym czyniąc je odrębnym rodzajem sił zbrojnych. W chwili obecnej stała liczebność kadry Sił OT to 10 tys. ludzi – pisze Defense24. W razie pełnej mobilizacji obrona terytorialna zostanie rozwinięta do liczebności ponad 130 tys. ludzi, głównie w 25 brygadach OT i nie licząc lokalnych oddziałów ochotniczych.
