Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dolina Karpia to raj dla rowerzystów. Kilkaset kilometrów tras prowadzi przez malownicze tereny. Zdjęcia

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Na szlakach rowerowych w Dolinie Karpia pojawia się coraz więcej miłośników jednośladów
Na szlakach rowerowych w Dolinie Karpia pojawia się coraz więcej miłośników jednośladów Archiwum UKS Sokół Zator
Szlaki rowerowe przecinające Dolinę Karpia liczą kilkaset kilometrów. Można na nie wyruszyć z Zatora, Przeciszowa, Brzeźnicy, Tomic, Spytkowic, Osiek czy Polanki Wielkiej. Bardziej wytrawni wkrótce będą mogli tutaj dotrzeć także wprost z Krakowa.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Na trasach w Dolinie Karpia przybywa rowerzystów

Anna Świątek, dyrektor biura Stowarzyszenia Doliny Karpia podkreśla, że miłośników jednośladów odbywających tutaj wycieczki przybywa systematycznie z roku na rok.

- Na naszych trasach nie ma liczników, ale z obserwacji, a także informacji od osób prowadzących usługi dla turystów wynika, że ich popularność szybko rośnie - mówi Anna Świątek.

Jak dodaje, w ślad za tym idą nowe przedsięwzięcia związane z rozwojem tras na terenie siedmiu gmin tworzących Stowarzyszenie Doliny Karpia. - Wytyczane są nowe szlaki, a jednocześnie przy już istniejących rozbudowujemy infrastrukturę w postaci altan rowerowych. Pod koniec ub. roku oddaliśmy 20 takich miejsc - zaznacza Anna Świątek.

W planach są kolejne trasy. Wkrótce do Doliny Karpia będzie można wyruszyć spod samego Wawelu korzystając z Wiślanej Trasy Rowerowej i Kanału Łączańskiego. Brakuje tylko jeszcze jednego odcinka, który ma powstać w gminie Brzeźnica.

Trasy dla wytrawnych rowerzystów i całych rodzin

Szlaki mają różne skale trudności. Każdy może znaleźć tutaj coś dla siebie. Szereg z nich może stanowić trasy dla całych rodzin. Poszczególne mniejsze trakty łączą się lub przebiegają równolegle z czerwonym głównym Rowerowym Szlakiem Doliny Karpia. Jest to pętla licząca 86 km i prowadząca przez najpiękniejsze zakątki. Za umowny początek szlaku uznaje się Osiek i punkt wypoczynkowy dla rowerzystów w pobliżu zabytkowego kościoła pw. św. Andrzeja. W dużej części szlak wije się między stawami i łowiskami, drogami polnymi i leśnymi w stronę Brzeźnicy, która jest najbardziej wysuniętą na wschód gminą w Dolinie Karpia.

- Szlak Doliny Karpia jest wymagający, ale nagrodą za wysiłek są piękne krajobrazy przyrody o naturalnym charakterze, a także możliwość poznania ciekawych zabytków - mówi Krzysztof Zając, rowerzysta z Oświęcimia.

Jak dodaje, dla mnie wytrawnych miłośników jednośladów są łatwiejsze trasy od kilku do kilkunastu kilometrów. Co istotne, rzadko przebiegają głównymi traktami. W większości wytyczone są drogami gruntowymi, a trasy krajowe można napotkać jedynie przy przejeździe z jednego szlaku na inny.

Zator to turystyczno-rozrywkowa perła Małopolski zachodniej

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska