Domek Ogrodnika w Radłowie czeka metamorfoza
Odbudowa Domku Ogrodnika do stanu surowego, zamkniętego pochłonie ponad 860 tysięcy złotych. Inwestycja jest możliwa dzięki dofinansowaniu, które Radłów zdobył na ten cel z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Dotacja pokryje połowę kwoty planowanych kosztów odtworzenie pierwotnej bryły budynku, który został wybudowany w drugiej połowie XIX wieku.
W ramach robót planuje się m.in.: zbicie tynków zewnętrznych i wewnętrznych, odkopanie fundamentów, wykonanie izolacji a także konstrukcji dachu wraz z przykryciem dachówką ceramiczną, stropów wewnętrznych, a także stolarki okiennej i drzwiowej zewnętrznej.
Prace mają rozpocząć się niebawem, a ich zakończenie planowane jest na koniec roku.
- To ważne, by ta inwestycja nie zakończyła się po prostu wyremontowaniem tego budynku, ale by pełnił on funkcję użytkową – mówi Mateusz Borowiec, burmistrz Radłowa. Ostateczna decyzja, co do zagospodarowania i wykorzystania budynku jeszcze nie zapadła. – Chcemy umiejscowić tu w przyszłości taką działalność, która będzie oczekiwana i potrzebna mieszkańcom. Mamy jeszcze czas na dyskusje i podjęcie decyzji w tej sprawie – tłumaczy burmistrz.
W przeszłości mówiło się o tym, że w odnowionym budynku mogłaby powstać kawiarenka bądź mini-galeria.
Będą kolejne prace w radłowskim parku
Radłów chce jednocześnie kontynuować rozpoczęte w 2019 roku prace przy zagospodarowaniu Parku Dolańskich. To jedno z zadań, które ma być realizowane w gminie ze środków unijnych przyznanych dla Aglomeracji Tarnowskiej w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.
Alejki parkowe zyskać mają nową utwardzoną nawierzchnię oraz dodatkowe oświetlenie, pojawić się mają także nowe nasadzenia oraz elementy małej architektury. Projekt przewiduje także wykonanie dodatkowej bramy – wejścia do parku, od strony urzędu miasta a także miejsca postojowego dla… gondolki, która ma pływać po stawie.
Park liczy ponad sześć hektarów. Do 2011 roku stanowił integralną część całej rezydencji, w skład której wchodził również wzniesiony ok. 1830 pałac Dolańskich, a pieczę nad nim sprawowało tarnowskie starostwo powiatowe. Pałac wraz z otoczeniem został wyłączony z parku, a kilka lat temu sprzedany prywatnemu właścicielowi. W budynku cały czas trwa remont.
- Piękne dziewczyny z Tarnowa i regionu są już w półfinale konkursu miss
- One wybiły się z Tarnowa i regionu. Znane są w Polsce i nie tylko
- Nowy blok z tanimi mieszkaniami na wynajem pod Tarnowem gotowy. Mamy zdjęcia!
- "Mistrzowie Parkowania" w Tarnowie ciągle w formie
- Byliśmy wtedy o 15 lat młodsi. Znajdziecie się na zdjęciach z tamtych czasów?
- Oto najpopularniejsze nazwiska w Tarnowie! Nosi je najwięcej mieszkańców miasta
