Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dorabianie do emerytury. Gdzie znaleźć pracę dla emeryta i w jakiej branży? Jakie są limity zarobku oraz czy trzeba płacić składki do ZUS?

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Dorabianie do emerytury. Jak znaleźć pracę dla emeryta i w jakiej branży?
Dorabianie do emerytury. Jak znaleźć pracę dla emeryta i w jakiej branży? Piotr Mizerski
Praca dla emeryta często jest koniecznością, a dorabianie do emerytury staje się coraz popularniejsze. Dla wielu z nich praca w ochronie lub jako dozorca jest sposobem na zabicie nudy oraz dorobienie sobie dodatkowych pieniędzy. Emeryt szukać pracy może m.in. na popularnych portalach z ogłoszeniami. Niestety obowiązują limity dorabiania do emerytury, których nie możemy przekroczyć. W przeciwnym wypadku – obniżone zostanie świadczenie. Na szczęście nie zawsze musimy płacić wszystkie składki do ZUS-u. Kiedy trzeba zapłacić składki ZUS: zdrowotną i składki społeczne? Wyjaśniamy. Pokazujemy też przykładowe oferty pracy. Tak wygląda dorabianie do emerytury.

Spis treści

Praca dla emeryta. Dorabianie do emerytury w tych branżach jest najpopularniejsze

Emeryci często pracują na emeryturze. Niekiedy wynika to z niskiego poziomu emerytur, ale także z chęci spędzania praktycznie i produktywnie wolnego czasu. Niektórzy lubią mieć konkretne zadania – czasami tylko po to, aby zabić nudę.

Pracujących emerytów najczęściej możemy spotkać wśród:

  • ochroniarzy,
  • dozorców,
  • szatniarzy,
  • kierowców,
  • opiekunów do dzieci i osób starszych,
  • gosposi.

W tych zawodach pracodawcy częściej decydują się na zatrudnianie seniorów. W niektórych zawodach bardzo liczy się doświadczenie życiowe i wrażliwość, na co zwracają uwagę zatrudniający emerytów. Wybierając osoby bez doświadczenia nie zawsze mamy pewność, że poradzą sobie z zadaniami, które przed nimi postawimy.

Przykładowo: jako opiekunowie osób starszych i dzieci często sprawdzą się osoby o stabilnej sytuacji życiowej, z doświadczeniem wychowania własnych dzieci lub opieki nad chorymi rodzicami.

Jak znaleźć pracę dla emeryta?

Pracy można szukać po prostu wpisując w internetową wyszukiwarkę hasło „praca dla emeryta”, dodając do tego nazwę miejscowości. Można również odwiedzić strony internetowe konkretnych firm, np. firm ochroniarskich, których nazwy znajdziemy w rankingu największych przedsiębiorstw ochroniarskich w Polsce.

Oferty możemy również znaleźć na popularnych portalach z ogłoszeniami o pracę, jak np.:

  • pracuj.pl,
  • praca.senior.pl,
  • OLX,
  • infopraca.pl,
  • Gratka,
  • oferty.praca.gov.pl
  • w specjalnych grupach dla emerytów na Facebooku.

Działalność gospodarcza na emeryturze? To możliwe

Jednym ze sposobów na aktywność zawodową na emeryturze może być prowadzenie własnej działalności gospodarczej i zajmowanie się w jej ramach tym, na czym się znamy np. haftowanie obrusów lub sprzedaż świątecznych stroików. Jak się okazuje, jeżeli obroty są niewielkie - nie musimy nawet rejestrować działalności.

Kiedy nie trzeba rejestrować działalności gospodarczej?

Aby prowadzić działalność nierejestrowaną należy spełnić kilka wymagań:

  • działalność mogą prowadzić osoby fizyczne,
  • przychody z działalności w miesiącu nie mogą przekraczać połowy minimalnego wynagrodzenia (czyli 1505 zł),
  • działalność nie może być prowadzona w ramach spółki cywilnej,
  • nie może dotyczyć działalności regulowanej.

Przywilej prowadzenia działalności nierejestrowanej przypada osobom, które przez ostatnie 60 miesięcy nie prowadziły działalności gospodarczej.

Limity dorabiania do emerytury i renty. Te stawki warto znać

Limity dorabiania do emerytury obowiązują emerytów i rencistów, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego, a przeszli na tzw. wcześniejszą emeryturę oraz osób, które pobierają dopłatę do minimalnej emerytury. Przychód ich pracy nie może przekroczyć kwoty podwyższenia, w innym wypadku dostaną świadczenie bez dopłaty.

Dorabiających emerytów i rencistów obowiązują limity przychodów. Jest to nie więcej niż 70 proc. przeciętnego, miesięcznego wynagrodzenia. Jeśli zarobki mieszczą się w przedziale 70-130 proc. takiego wynagrodzenia, wówczas świadczenie zostanie zmniejszone, a po przekroczeniu 130 proc. emerytura lub renta nie będzie przez ZUS wypłacana.

Kwota przeciętnego wynagrodzenia jest aktualizowana co 3 miesiące i wówczas zmieniane są również limity dorabiania do emerytury lub renty.

GUS podał, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie w I kwartale 2022 roku osiągnęło poziom 6235,22 zł. Zatem emeryci i renciści w czerwcu, lipcu i sierpniu 2022 roku mogą do swojej emerytury dorobić nie więcej, niż 4364,65 zł miesięcznie. Jeżeli przekroczą ten limit – pobierana emerytura lub renta zostanie zmniejszona.

Składki do ZUS-u i zbieg tytułu ubezpieczeń. Kiedy nie trzeba płacić składek?

Pracując na emeryturze i decydując się na podpisanie umowy nie zawsze trzeba płacić podwójnie składki ubezpieczeniowe (od emerytury i z tytułu pracy). To tzw. zbieg tytułów do ubezpieczeń w ZUS.

Przepisy prawne przewidują wyłączenie z obowiązku wnoszenia niektórych składek przez emerytów, jeżeli tytuły do składki będą się zbiegać. Przykładem może być choćby prowadzenie działalności gospodarczej przez emeryta. W takiej sytuacji emeryt podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu, bez ubezpieczenia emerytalnego i rentowego.

Jeżeli jeszcze pracujemy zawodowo w oparciu o umowę o pracę lub umowę - zlecenie, choć mamy już ustalone prawo do emerytury - ubezpieczenia społeczne z tytułu umowy o pracę są obowiązkowe.

Jeżeli jednak prowadzimy działalność gospodarczą i posiadamy prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy z ZUS – wówczas ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzenia działalności są obowiązkowe aż do momentu ustalenia prawa do emerytury. Wyjątkiem są tutaj osoby pobierające rentę:

  • rodzinną,
  • wojskową,
  • policyjną,
  • rolniczą.

Jeżeli prowadzimy działalność gospodarczą mając już ustalone prawo do emerytury lub do renty innej niż z tytułu niezdolności do pracy - możemy dobrowolnie przystąpić do ubezpieczeń społecznych z tytułu prowadzenia działalności. Podobnie jest w sytuacji prowadzenia innej działalności (np. jako wspólnik jednoosobowej spółki z o.o.).

Szczegóły konkretnych zbiegów znajdziemy w specjalnym poradniku przygotowanym przez ZUS dostępnym po kliknięciu tutaj lub na oficjalnej stronie rządowej.

Przeglądamy się konkretnym ofertom pracy. Ile zarobi emeryt lub rencista?

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dorabianie do emerytury. Gdzie znaleźć pracę dla emeryta i w jakiej branży? Jakie są limity zarobku oraz czy trzeba płacić składki do ZUS? - Strefa Biznesu

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska