Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Doradcy pomogą rolnikom wypełnić wnioski

Marek Podraza
Marek Podraza
Rolnicy już otrzymują od Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wstępnie wypełnione wnioski o przyznanie płatności. Wnioski zawierają pewne zmiany, w tym dodatkowe załączniki. Wraz z wnioskiem rolnicy otrzymują także instrukcję wypełniania wniosku o przyznanie płatności i materiał graficzny na rok 2015.

Rolnik ubiegający się o przyznanie płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego będzie zobowiązany do złożenia wniosku w biurze powiatowym ARiMR. Podobnie jak i w latach poprzednich powinien to zrobić między 15 marca a 15 maja tego roku. - Już w tej chwili przygotowujemy rolników podczas szkoleń w poszczególnych gminach do właściwego wypełnienia tych wniosków. Najistotniejsze zmiany w systemie płatności bezpośrednich od 2015 dotyczą bowiem rodzajów płatności, o które rolnik będzie mógł się ubiegać oraz wymogów, których spełnienie w gospodarstwie rolnym będzie warunkowało przyznanie rolnikowi poszczególnych płatności. Od 16 marca nasi doradcy, a mamy ich jedenastu, pomogą rolnikom wypełnić właściwie wnioski, które będzie można złożyć w powiatowym biurze ARiMR. Wszyscy będą do dyspozycji rolników - informuje nas Wincenty Kmak, kierownik Terenowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Gorlicach.

Już w następnym tygodniu w czwartek TZDR w Gorlicach organizuje w Bystrej seminarium ekologiczne dotyczące organizowania i promowania gospodarstw ekologicznych. - Zapoznamy na nim rolników między innymi nie tylko ze zmianami, ale i także z programami rolno-środowiskowo-klimatycznymi na lata 2014-2020. Szeroko ten temat przedstawi pan Andrzej Staszyński z biura powiatowego ARiMR w Gorlicach. Będziemy też mówić o zasadach certyfikacji gospodarstw ekologicznych oraz uczestnictwa rolników w systemach jakości żywności. Ciekawym tematem będzie też ekologiczny chów zwierząt jeleniowatych - dodaje Kmak.

Rolnicy będą też mogli składać wnioski drogą internetową Zostanie ona udostępniona 15 marca na portalu ARiMR. Żeby mogła z niej skorzystać jak największa rzesza rolników, ARiMR podpisała porozumienie z Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, które umożliwia wypełnianie e-wniosków przez uprawnionych doradców. Złożenie wniosku o przyznanie wszystkich płatności wraz z wymaganymi załącznikami, w tym z wymaganymi materiałami graficznymi, będzie w tym roku łatwiejsze. Warunkiem dostępu do aplikacji "e-wniosek" jest posiadanie loginu i kodu dostępu, które są nadawane rolnikowi na jego wniosek. Złożenie tych dokumentów jest możliwe także do 9 czerwca, ale wówczas kwota należnych płatności zostanie pomniejszona o jeden procent za każdy dzień zwłoki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska