Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dostać dom w spadku

Alicja Charzyńska
Postępowanie spadkowe w sądzie trwa kilka miesięcy
Postępowanie spadkowe w sądzie trwa kilka miesięcy materiały promocyjne
W przypadku śmierci właściciela nieruchomości spadkobiercy powinni jak najszybciej wystąpić do sądu o stwierdzenie nabycia spadku. Alternatywą może być skorzystanie z usług notariusza. Korzyścią z wyboru tej drugiej drogi jest skrócenie czasu postępowania spadkowego. W celu ochrony praw spadkobiercy w trakcie toczącego się postępowania można dokonać odpowiedniego wpisu w księdze wieczystej nieruchomości.

Jak chronić prawa spadkobiercy
Spadkobiercy nie muszą spieszyć się z wystąpieniem do sądu z wnioskiem o nabycie spadku, jednak najlepiej zrobić to zaraz po śmierci właściciela nieruchomości. I tak postępowanie trwa przynajmniej kilka miesięcy. Pół roku to minimum, chyba że wszyscy znani spadkobiercy złożą wcześniej oświadczenie o nabyciu lub odrzuceniu spadku. Od października 2008 r. jest jeszcze jedna możliwość - notarialne poświadczenie dziedziczenia.

- Niestety, nie w każdej sytuacji jest to możliwe - ostrzega Michał Wielhorski, partner w firmie prawniczej J. Bieniak, A. Neuman, M. Wojnar i Wspólnicy. - Na przykład, gdy testament ma charakter ustny, nie możemy z takiego rozwiązania skorzystać.

W czasie toczącego się postępowania spadkowego warto natomiast pomyśleć o zabezpieczeniu praw spadkobierców. Wpis w księdze wieczystej uchroni przyszłego właściciela nieruchomości przed jej sprzedażą przed zakończeniem postępowania.

Należy także zwrócić uwagę na możliwość wpisu w księdze wieczystej nieruchomości ostrzeżenia o toczącym się postępowaniu. Zgodnie z przepisem art. 10 ustawy o księgach wieczystych i hipotece, w razie niezgodności między stanem prawnym nieruchomości ujawnionym w księdze wieczystej a rzeczywistym stanem prawnym osoba, której prawo nie jest wpisane w księdze wieczystej, może żądać usunięcia niezgodności. Roszczenie o usunięcie niezgodności może być ujawnione przez ostrzeżenie, które jest szczególnym wpisem zabezpieczającym roszczenie o uzgodnienie treści księgi wieczystej.

Jeśli zależy nam na czasie
Jaką drogę wybrać? Stwierdzenie nabycia spadku przez sąd następuje na wniosek uprawnionej osoby, dlatego pierwszym krokiem jest wystąpienie do sądu o stwierdzenie nabycia spadku. W doktrynie i orzecznictwie przyjmuje się, że uprawniona jest każda osoba, mająca interes prawny w prawidłowym wykazaniu następstwa po spadkodawcy.

Wniosek może zostać zgłoszony w dowolnym terminie, jednakże w celu ochrony interesów spadkobiercy, celowe jest wystąpienie o wszczęcie tego postępowania niezwłocznie po otwarciu spadku, tj. po śmier-ci spadkodawcy. Sądowych rozstrzygnięć wymagają wszystkie sprawy, przy których może dojść do konfliktu pomiędzy osobami uprawnionymi.

Od 2 października 2008 r. zarówno spadkobiercy ustawowi, jak i testamentowi mogą wybrać inną drogę ustalenia swoich praw spadkowych niż droga sądowa. Poświadczenia dzie-dziczenia ustawowego lub testamentowego mogą dokonywać także notariusze w formie aktu notarialnego. Zarejestrowany akt poświadczenia dziedziczenia sporządzany przez notariusza ma skutki prawomocnego stwierdzenia nabycia spadku. Niewątpliwym atutem notarialnego poświadczenia dziedziczenia jest możliwość uzyskania przez spadkobierców praw do spadku w znacznie krótszym terminie niż w przypadku postępowania sądowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska