Tradycja drogi krzyżowej rozpowszechniła się w średniowieczu za sprawą Franciszkanów, którzy przenieśli ją do Europy Zachodniej dla wiernych, którzy nie mogli odwiedzić Ziemi Świętej - grobu Chrystusa. Droga krzyżowa jaką znanym w obecnej formie - składająca się z 14 stacji - ma swoje korzenie w XVIII wieku. Po raz pierwszy 14 stacji wprowadzono w 1741 roku i zrobił to św. Leonard z Porto Maurizio, który założył drogę krzyżową w rzymskim Koloseum.
Jest to wyjątkowe nabożeństwo, które na Podhalu łączy zarówno młodych, jak i starszych wiernych. Odbywa się ona w wielu kościołach, jest organizowana także w terenie. W tym roku wierni z Zakopanego i okolic przeszli modląc się w wyjątkowej scenerii.
W niedzielę 30 marca w Dolinie Kościeliskiej odbyła się droga krzyżowa zorganizowana przez Zofię Kubiniec, kierowniczkę Zespołu Regionalnego im. Klimka Bachledy z Zakopanego. Jej uczestnikami w dużej mierze była to młodzież z regionalnych zespołów, ale także wielu innych mieszkańców Podhala.
Nabożeństwo prowadził ks. Władysław Zązel - kapelan Zarządu Głównego Związku Podhalan im. Świętego Jana Pawła II, a także ks. Dariusz Guziak - proboszcz parafii w Poroninie. W drodze krzyżowej uczestniczyły także siostry zakonne gromadzenia Sióstr Michalitek z Poronina. Wśród uczestników byli też przedstawiciele Związku Podhalan. Wierni przeszli całą dolinę - aż do schroniska na Hali Ornak.
