Jeżeli coś Cię denerwuje lub przeszkadza w Twoim mieście, daj nam znać! Dziennikarze "Gazety Krakowskiej" zajmą się problemem! Czekamy też na Twoje opinie, uwagi a także zdjęcia i wideo - pisz e-maila na adres [email protected], dzwoń - tel. 12 6 888 301. Do Twojej dyspozycji jest też profil "Gazety Krakowskiej" na Facebooku.
W Porębie i Zaborzu mówią, że mają już dość igrania z ludzkim życiem i przypominają tragiczne wypadki z ostatnich kilku lat. - Policzyliśmy i wyszło nam statystycznie półtorej ofiary śmiertelnej średnio na rok - mówi Paweł Jezierski, mieszkaniec Zaborza.
Do tego dochodzi masa drobniejszych zdarzeń i kolizji, gdy pojazdy, chcąc uniknąć zderzenia, lądują na pobliskich ogrodzeniach. - Jest to skrzyżowanie niebezpieczne nie tylko dla kierowców, ale przede wszystkim dla dzieci i młodzieży, dojeżdżających na rowerach czy motorowerach do szkoły - zwraca uwagę radna gminy Oświęcim Bernardyna Bryzek.
Włączenie się do ruchu z obu ulic podporządkowanych nawet dla doświadczonych kierowców jest karkołomnym manewrem. Natężenie ruchu na tym odcinku drogi 44 przecinającej Oświęcim jest z roku na rok coraz większe. W tej chwili przekracza ponad 10 tysięcy pojazdów na dobę, w tym tranzytowy ruch tirów, które nie zwracają uwagi na ograniczenia prędkości.
Mieszkańcy Zaborza i Poręby Wielkiej zebrali prawie pół tysiąca podpisów w sprawie skrzyżowania. - Wystarczyło na to zaledwie półtora tygodnia. Nikt nie odmówił, często ktoś zabierał od nas listę i zbierał podpisy na własną rękę. Wszyscy zdają sobie sprawę, jak niebezpieczne jest to miejsce - podkreśla Marcin Łopata z Poręby Wielkiej.
Mieszkańcy mogą liczyć na poparcie radnego powiatowego Waldemara Klisiaka, który mieszka w sąsiedztwie. Przypomina, że obie ulice stanowią odcinki drogi powiatowej z Oświęcimia do Głębowic, która jest systematycznie modernizowana. - Już poprzedni starosta obiecał, że modernizacja obejmie także ulicę Jezioro - mówi radny Klisiak. Jego zdaniem, jest szansa, aby powiat w porozumieniu z zarządcą drogi zastanowił się nad poprawą bezpieczeństwa na skrzyżowaniu.
W opinii mieszkańców sytuację poprawiłaby sygnalizacja świetlna, a najlepiej rondo. Jak odpowiada GDDKiA na razie na takie inwestycje w najbliższych latach nie ma pieniędzy.
Euro 2012 w Krakowie: zdjęcia, wideo, informacje! [SERWIS SPECJALNY]
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!