Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dwa lub więcej kredytów hipotecznych. Kto może zaciągnąć dodatkowe zobowiązania i na jakich warunkach?

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
Banki umożliwiają zaciągnięcie dowolnej ilości kredytów pod warunkiem, że pozwoli na to zdolność kredytowa
Banki umożliwiają zaciągnięcie dowolnej ilości kredytów pod warunkiem, że pozwoli na to zdolność kredytowa weinstock / PixaBay
Zaciągnięcie dwóch lub więcej kredytów hipotecznych jest możliwe, a czasem nawet opłacalne. Wcześniej trzeba jednak spełnić kilka kluczowych warunków, dzięki którym bank wyrazi zgodę na kolejne zobowiązanie. Ile można mieć kredytów i jak zwiększyć szansę na dodatkową pożyczkę?

Spis treści

Czasem środki pozyskane z jednego kredytu okazują się niewystarczające do pokrycia wszystkich kosztów związanych z daną inwestycją. Wtedy warto rozważyć zaciągnięcie kolejnego zobowiązania, oczywiście pod warunkiem posiadania odpowiedniej zdolności kredytowej.

Obecnie nie ma żadnych przepisów lub regulacji, które uniemożliwiłyby zaciągania dodatkowych kredytów. Trzeba jednak liczyć się z tym, że banki dokładnie sprawdzą nasze możliwości finansowe przed podjęciem decyzji. Dlatego też wniosek może zostać odrzucony np. jeśli już podczas spłacania pierwszego kredytu wystąpiły problemy ze spłatą.

Po co brać kilka kredytów?

Zaciągnięcie kredytu hipotecznego najczęściej kojarzy się z zaspokajaniem swoich potrzeb mieszkaniowych. Warto pamiętać, że na takie rozwiązanie decydują się także osoby, które mają już własne lokum.

Kredytobiorcy najczęściej decydują się na kolejne zobowiązanie, ponieważ:

  • chcą zmienić dom lub mieszkanie – niektóre osoby zarabiają znacznie lepiej niż wtedy, gdy zaciągały kredyt po raz pierwszy, dlatego też mogą zdecydować się na kupno nowego mieszkania, mimo spłacania poprzedniego zobowiązania;
  • potrzebują dodatkowych pieniędzy, a mają już nieruchomość – kredyt hipoteczny można zaciągnąć różnych nieruchomości, czyli np. obiektu przemysłowego czy działki rolnej;
  • chcą zainwestować w drugie mieszkanie – zakup mieszkania może być też traktowany jako inwestycja np. pod wynajem, co będzie dodatkowym źródłem przychodów.

Dodatkowy kredyt hipoteczny – jakie warunki trzeba spełnić?

Uzyskanie drugiego lub kolejnego kredytu hipotecznego będzie wymagało spełnienia podobnych warunków, co w przypadku pierwszego. Kluczowa będzie zdolność kredytowa, uwzględniająca też wcześniejsze zobowiązania. To, czy stać nas na kredyt, sprawdzimy za pomocą specjalnych kalkulatorów zdolności lub dowiemy się o tym podczas wizyty w banku.

Każdy kredytobiorca musi mieć też stałe oraz udowodnione dochody, dobrą historię kredytową oraz uzbierany odpowiedni wkład własny. Zazwyczaj jego wysokość wynosi 20 proc., choć czasem może zostać obniżona, co jednak wiąże się z pogorszeniem warunków spłaty.

Raport BIK przed kolejnym kredytem

Zanim wybierzemy się do banku po kolejny kredyt, warto również sprawdzić raport BIK, czyli zestawienie informacji o kredytobiorcy, przydatne zarówno dla instytucji finansowych, jak i konsumentów. Podsumowanie historii kredytowej przyda się w następujących przypadkach:

  • przed zaciągnięciem kredytu - ocenimy czy to odpowiedni moment na kolejne zobowiązanie,
  • po spłacie kredytu - w celu oceny czy wszystkie płatności zostały prawidłowo uregulowane,
  • przy odmowie kredytu - jeśli bank odrzucił nasz wniosek o dodatkowy kredyt, możemy sprawdzić powód odmowy.

W raporcie znajdziemy informacje o wskaźniku BIK (informuje o zaległościach i opóźnieniach), scoringu BIK (ocena punktowa możliwości finansowych) oraz dowiemy się o bieżących kredytach i pozostałych zobowiązaniach.

Czy opłaca się zaciągać kilka kredytów?

Opłacalność dodatkowego kredytu w dużej mierze zależy od tego, jakie dochody będzie generowała nowa nieruchomość lub inwestycja. Wiele przedsiębiorców rozwija w ten sposób swoją działalność, aczkolwiek czasem będzie to wiązało się ze sporym ryzykiem.

Nawet jeśli bank będzie skłonny przyznać nam kolejny kredyt, warto wziąć pod uwagę możliwość zmian stóp procentowych czy zagrożenie utratą pracy lub chorobą. Długoterminowe zobowiązania mogą być zatem sporym wyzwaniem, szczególnie jeśli kredytobiorcy nie mają żadnej poduszki finansowej na czarną godzinę.

Przed zaciągnięciem dodatkowego kredytu warto też dokładnie przejrzeć oferty wszystkich banków, gdyż ta, w której pobieraliśmy pierwsze zobowiązanie, nie musi być tak atrakcyjna, jak w przeszłości. Pomogą w tym internetowe rankingi lub konsultacje z doradcą finansowym.

Kredytu hipoteczne, a kredyt konsolidacyjny

Osoby, które spłacają kilka kredytów, mogą wnioskować o przyznanie kredytu konsolidacyjnego, umożliwiającego zredukowanie comiesięcznych wydatków Warto pamiętać, że konsekwencją tego będzie wydłużenie okresu kredytowania.

Skonsolidowanie zobowiązań może ochronić przed tzw. spiralą zadłużenia, która prowadzi do wpisów w rejestrach dłużników, wszczęciem postępowania windykacyjnego, a w skrajnych przypadkach egzekucją komorniczą. Bank udzieli kredytu konsolidacyjnego pod warunkiem spełnienia określonych wymagań takich jak zdolność i historia kredytowa czy odpowiednia wysokość dochodów. Pod uwagę brane są także warunki pozostałych zobowiązań, a także wiek klienta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dwa lub więcej kredytów hipotecznych. Kto może zaciągnąć dodatkowe zobowiązania i na jakich warunkach? - Strefa Biznesu

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska