Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dwa pokazy specjalne w krakowskim Kinie Pod Baranami. "Trzy dni w Quiberon" i "Miss Viborg" w najbliższy weekend

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
"Miss Viborg"
"Miss Viborg" Martin Munch
Krakowskie Kino Pod Baranami zaprasza w najbliższy weekend na dwa pokazy specjalne. W piątek 27 maja o godzinie 20.15 w czterdziestą rocznicę śmierci słynnej europejskiej aktorki Romy Schneider zobaczymy dramat "3 dni w Quiberon". Dzień później o 20.45 obejrzymy film "Miss Viborg", wyróżniony Krakowską Nagrodą Filmową Andrzeja Wajdy na festiwalu Mastercard Off Camera 2022.

FLESZ - Ilja Kuksa o szansach na przystąpienie Ukrainy do UE

od 16 lat

"Trzy dni w Quiberon" w reżyserii Emily Atef to fabularna impresja na temat pobytu Romy Schneider w klinice odwykowej na początku lat 80. Właśnie wtedy wielka gwiazda europejskiego kina - znana m.in. z roli cesarzowej Sissi - udzieliła głośnego wywiadu tygodnikowi Stern, który rozpoczynał się od słów: Jestem nieszczęśliwą czterdziestodwulatką, na imię mi Romy Schneider. Rok po opublikowaniu rozmowy aktorka zmarła. 29 maja minie dokładnie 40 lat od jej śmierci.

Film Atef jest intymnym, czarno-białym portretem ikony kina, która otwiera się przed światem opowiadając o dotychczas ukrywanych aspektach swojego życia i osobowości. Francusko-irańska reżyserka wypełnia swoje dzieło refleksją na temat kreowania mitów oraz skomplikowanych losów osób pozbawionych prywatności, od najmłodszych lat otoczonych zainteresowaniem mediów. W Romy Schneider na ekranie wcieliła się znana z filmu "Fałszerze" Marie Bäumer, która wypełniła rolę fascynującą niejednoznacznością.

- Ciekawi mnie człowiek, chcę go poznawać coraz lepiej i lepiej. Moje filmy to też szansa na naukę dla mnie. Lubię patrzeć na bohaterki, kobiety w różnym wieku, w momencie przemiany, pęknięcia, nowego otwarcia. Iść za nimi w bardzo mroczne otchłanie, ale na końcu obowiązkowo znajdować światło. Nawet w przypadku filmu takiego jak ten - mówi reżyserka.

Romy Schneider, niemiecko-francuska gwiazda filmowa, przyjeżdża w 1981 roku do Bretanii, aby poddać się terapii i zebrać siły przed kolejnym filmem. Skazana na ścisłą dietę, całkowitą rezygnację z alkoholu, używek i leków nasennych oraz znudzona monotonią dnia codziennego aktorka zaprasza do kurortu swoją dawną wiedeńską przyjaciółkę.

Za namową znajomego, fotografa Roberta Lebecka, wyraża także zgodę na ekskluzywny wywiad i sesję fotograficzną dla tygodnika Stern. W tym intymnym gronie rozgrywa się akcja filmu, będącego rekonstrukcją czasu, w jakim dziennikarz Michael Jürgs przeprowadził swoją słynną rozmowę z Romy Schneider. Późniejsze tragiczne losy legendarnej odtwórczyni cesarzowej Sissi sprawią, że będzie to jej ostatni wywiad.

Obecność fotografa, który wykonał w ciągu tych trzech dni tysiące czarno-białych portretów gwiazdy, pozwoliła twórcom filmu na odtworzenie klimatu wydarzeń tamtych dni. Podziwiamy nie tylko wspaniałą urodę Romy Schneider, którą po mistrzowsku zagrała, do złudzenia do niej podobna, niemiecka aktorka Marie Bäumer, ale też pieczołowicie zrekonstruowane wnętrza i piękne bretońskie pejzaże.

Film "Miss Viborg" w czasie ostatniej edycji festiwalu Mastercard Off Camera otrzymał główny laur imprezy: Krakowską Nagrodą Filmową Andrzeja Wajdy. Wojciech Smarzowski, przewodniczący jury podkreślił, że nagrodę przyznano za zafundowanie nam niesamowitej emocjonalnej podróży, którą odbywamy razem z główną bohaterką. Oprócz polskiego reżysera, w skład jury weszli też scenografka Anna Pinnock i producent David Parfitt.

Główną bohaterką fabularnego debiutu duńskiej reżyserki Marianne Blicher jest 61-letnia Solvej, mieszkająca na osiedlu socjalnym na obrzeżach prowincjonalnego miasteczka Viborg. Zgorzkniałej kobiecie, która była niegdyś lokalną królową piękności, wyjątkowo trudno pogodzić się z rutyną dnia codziennego i postępującym wiekiem. Każdego dnia przemierza okolicę na swoim skuterze inwalidzkim, nielegalnie sprzedaje leki na receptę, zbierając na wyczekiwany zagraniczny wyjazd, i z nostalgią wspomina minione lata.

Z tego marazmu wyrywa ją nastoletnia sąsiadka Kate, która w dość nieporadny sposób próbuje włamać się do mieszkania bohaterki, mając chrapkę na wspomniane medykamenty. Początkowa nieufność, jaką daje się wyczuć między kobietami, szybko ustępuje przekonaniu o korzyściach, jakie każda z nich może wynieść z tej relacji. Od wspólnych szemranych interesów przez pełne zaangażowania rozmowy po autentyczną troskę o siebie nawzajem.

Bilety na każdy z tcyh seansów: 25, 18 i 17 zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska