
Wprowadzenie narodowej kwarantanny w czasie koronawirusa będzie skutkowało dodatkowymi obowiązkami dla policji i służb. Trzeba będzie pilnować przestrzegania zasad przez Polaków.

WŁOCHY
1. Na terytorium całych Włoch została wprowadzona godzina policyjna od 22:00 do 5:00.
2. na terenie całego kraju obowiązuje kategoryczny nakaz noszenia przy sobie maseczek oraz zasłaniania dróg oddechowych
3. wprowadzono ograniczenia w działalności barów, pubów, restauracji, cukierni i lodziarni – mogą być one otwarte w godz. 5.00-18.00. Przy 1 stoliku mogą przebywać, jeśli nie są współdomownikami, jedynie 4 osoby.

CZECHY
Od 22. października na terytorium całego kraju swobodę przemieszczania się ograniczono do miejsc niezbędnych tj. praca, dom, lekarz, zakupy pierwszej potrzeby, wprowadzono powszechny obowiązek noszenia maseczek i zakaz zgromadzeń (powyżej 2 osób). Od 28. października obowiązuje godzina policyjna, co oznacza zakaz wychodzenia z domu od godziny 21.00 do 5.00. Pozostałe obiekty (np. szkoły, restauracje, sklepy inne niż spożywcze i drogerie, miejsca rekreacji) pozostają zamknięte do odwołania.

FRANCJA
1. Od 30 października 2020 r. na terenie całej Francji obwiązują nowe ograniczenia związane z epidemią, obejmujące ograniczenia w opuszczaniu miejsca zamieszkania i podróżowaniu.
2. Sklepy i punkty usługowe podstawowej potrzeby lub niezbędne do wykonywania czynności zawodowych pozostają otwarte. Działają żłobki, przedszkola i szkoły i świetlice. Obowiązkiem noszenia maseczek zostały objęte dzieci od szóstego roku życia.
3. Kościoły i inne miejsca kultu są otwarte dla wiernych. Zakazane są ceremonie religijne z wyjątkiem pogrzebów (do 30 uczestników) i ślubów (do 6 uczestników). Msze święte nie będą się odbywać.
4. Nieprzestrzeganie zakazów jest zagrożone karą pieniężną od 135 Euro