- Wielu rodziców nie zajmuje się dziećmi głuchymi. Wstydzą się ich niepełnosprawności. Niektórzy zamykają je w domach na cały dzień, pozwalając im wyjść jedynie w nocy - mówi ksiądz Krzysztof Czermak, dyrektor wydziału misyjnego w tarnowskiej kurii. Miesiąc temu był w Afryce, m.in. w Kamerunie, by dopiąć kwestie związane z budową szkoły. W tym roku powstać mają trzy sale lekcyjne i pomieszczenia sanitarne.
Koszt budowy szkoły to 173 tysiące euro. Pieniądze na ten cel już czekają. Zebrały je dzieci, które na przełomie grudnia i stycznia odwiedzały z kolędą misyjną domy mieszkańców diecezji tarnowskiej. Dziewczęta i chłopcy ucharakteryzowani na swoich rówieśników z Afryki, Azji i Ameryki Południowej prosili o wsparcie projektów realizowanych przez misjonarzy.
Budowa szkoły w Bertoua w Kamerunie to tylko jeden z nich, który uda się urzeczywistnić dzięki wsparciu diecezjan z Tarnowa. W Zambii planowany jest generalny remont szpitala misyjnego na sto łóżek w Katondwe, który nie spełnia wymaganych standardów sanitarnych. Niektóre budynki liczą sobie już 50 lat.
Na wsparcie może liczyć też szpital w Bagandou w Republice Środkowoafrykańskiej, wybudowany od podstaw za pieniądze zgromadzone podczas kolędy misyjnej w 2000 roku. Liczba udzielanych w nim konsultacji waha się od 250 do 300 miesięcznie. W szpitalu może być hospitalizowanych 50 osób - w 2011 roku było ich ponad dwa tysiące. Większość to dzieci do piątego roku życia.
Tegoroczna kolęda w diecezji przyniosła rekordową sumę. Mali kolędnicy zebrali w sumie prawie milion 380 tysięcy złotych, czyli o 170 tysięcy złotych więcej niż przed rokiem. - Spodziewałem się takiego wyniku po tym, jak dużo dzieci i parafii zaangażowało się w to dzieło - mówi ks. Czermak. Kapłan podkreśla zwłaszcza wielką rolę zmarłej w ubiegłym roku siostry Kingi Kozdrój w rozpropagowaniu idei kolędy misyjnej.
Dzięki małym kolędnikom w poprzednich latach udało się wykopać ponad 30 studni głębinowych w Afryce oraz sfinansować zakup ponad 20 cystern gromadzących deszczówkę w Brazylii.
- Nasze dzieci dały tym samym najważniejszy dar swoim rówieśnikom - wodę, niezbędną im do życia - mówi ksiądz Czermak.
Domy odwiedzała armia kolędników
W tegorocznej 19. kolędzie uczestniczyło ok. 20 tysięcy dzieci, głównie uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Kolędnicy odwiedzili 142 tysiące mieszkań w 409 parafiach. W niektórych między Bożym Narodzeniem a świętem Trzech Króli kolędowało ponad 30 grup. Dzięki zaangażowaniu dzieci i ich opiekunów oraz hojności diecezjan uda się zrealizować 16 projektów, zgłoszonych przez tarnowskich misjonarzy. W Brazylii, Peru, Sudanie i Republice Środkowoafrykańskiej powstaną m.in. centra katechetyczne i świetlice środowiskowe, w których dzieci będą dostawać bezpłatne posiłki.
Trwa plebiscyt na Superpsa! Zobacz zgłoszonych kandydatów i oddaj głos!
Wybieramy najpiękniejszy kościół Tarnowa. Sprawdź aktualne wyniki!
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!