Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz. Nie ma sądeckich świąt bez „Pastorałki sądeckiej” Jerzego Masiora i Aleksandra Porzucka

Janusz Bobrek
Janusz Bobrek
„Pastorałki sądeckiej” Jerzego Masiora towarzyszy również Sądeckiemu Pokłonowi Trzech Króli
„Pastorałki sądeckiej” Jerzego Masiora towarzyszy również Sądeckiemu Pokłonowi Trzech Króli fot. Janusz Bobrek
„Płynie gwiazda dunajcową wodą. My z kolędą niczym z panną młodą…” Od premiery „Pastorałki sądeckiej” Jerzego Masiora, która weszła w skład programu „Pastorałką, kolędą, walczykiem i smykiem”, jaki doktor stworzył wraz z Aleksandrem Porzuckiem, minęły już prawie 34 lat. Z czasem urokliwy utwór zaczął „żyć swoim własnym życiem” i stał się jedną z najpopularniejszych pastorałek w Nowym Sączu. Śpiewa się go w przedszkolach i szkołach, przy wigilijnym stole i po kolędzie.

FLESZ - Jak nie przytyć w święta? Sprawdź porady dietetyczki

Nim wdzięczna pastorałka trafiła do serc i do tysięcy sądeckich domów, była częścią spektaklu. „Pastorałką, walczykiem, kolędą i smykiem – Sądecki Musical Pastoralny” aktorzy Teatru Robotniczego im. Bolesława Barbackiego zagrali tylko raz, 22 stycznia 1988 roku. Jerzy Masior początkowo napisał jedną pastorałkę, a dopiero później cały cykl, do którego Aleksander Porzucek skomponował muzykę. Możliwe, że „Pastorałka sądecka” była tą pierwszą. Utwór jest o tyle szczególny dla nowosądeczan, że jest mocno zakorzeniony w kontekście sądeckim – w jego treści powtarzają się nazwy własne rzek i dzielnic Nowego Sącza. W refrenie Porzucek sięgnął do ludowej pieśni sądeckiej „W Dunajcu woda dziewczyno”, żeby osadzić pastorałkę w sądeckim regionalizmie. To właśnie on wraz z żoną Barbarą wypromowali pastorałkę, wykonując ją przy okazji różnych programów świątecznych, a tym samym rozsławiali. W 2011 roku nagrali w studio Regionalnej Telewizji Kablowej specjalny świąteczny klip ze znanymi sądeczanami (m.in. Leszek Zegzda, Antoni Malczak, Bogusław Kołcz, Aleksander Rybski, Bożena Jawor, Zbigniew Ślipek, Robert Ślusarek) i młodzieżą z I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Długosza w Nowym Sączu (m.n. Aleksandra i Alicja Chapko, Mateusz Bieryt).

Aleksander Porzucek ze szczególnym sentymentem wspomina komponowanie muzyki do Masiorowych pastorałek.
- Poezja doktora bardzo mnie urzekła i ta muzyka w zasadzie powstawała na bieżąco, spontanicznie. Do przedstawienia muzyka była rozpisywana na kilka instrumentów i grupę śpiewającą. Na początek powstało dwanaście pastorałek, potem ich jeszcze przybyło. Powstały też pastorałki pisane bezpośrednio pod konkretne osoby – zaznacza Porzucek.

Po przedstawieniu początkowo „Pastorałka sądecka” zaczęła być wykonywana w kręgach towarzyskich związanych z Masiorem, ale z czasem żyć swoim własnym życiem.

– Przekonałem się kilka lat temu, kiedy przyszli kolędnicy pod nasze drzwi i zaczęli ją śpiewać. Warto dodać, że powstały już różne wersje, np. gródeccy kolędnicy, kryniccy, a nawet tyscy, bo jedna z sądeczanek wyjechała do Tych, przerobiła tę pastorałkę na tamtejsze realia. Cieszy się również dużym powodzeniem w środowiskach polonijnych – dodaje Aleksander Porzucek.

Skąd ta popularność „Pastorałki”, tłumaczy Bogusław Kołcz, przyjaciel Masiora.

- „Pastorałka sądecka”, spośród pastorałek pisanych dla sądeczan i wykonywanych przez jego podopiecznych, wyróżnia się szczególnym rytmem, związkami z najbardziej sentymentalnymi miejscami w sercach lokalnej społeczności, świetną i skoczną muzyką, odniesieniami do tradycyjnej wiary i religijności. Gatunkowe cechy każdej pastorałki − radość z przyjścia na świat Chrystusa − dr Masior wzmocnił tym, co bliskie ludziom zakorzenionym w „sądeckiej dziedzinie”: odwołaniami do lokalnych rzek – Kamienicy i Dunajca, historycznych oraz bliskich mu rodzinnie dzielnic Załubińcza i Przetakówki, wspomnieniem miejsc z Heleny i Wólek, przywołaniem serca Nowego Sącza, czyli naszego Rynku – wyjaśnia Kołcz.

Niech więc w tym roku również zabrzmi w Waszym ciepłym domu, bo „w Sączu nie zmarznie Dziecina”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska