FLESZ - Kolejne niedziele bez handlu. Od stycznia zaostrzenie przepisów
W ramach promocji nagranej płyty przygotowali serię specjalnych koncertów adwentowych „Nabierzcie Ducha!”.
- Jest to zbiór pieśni adwentowych zaczerpniętych z długiej tradycji Kościoła. Przez cały koncert prowadzą nas Wielkie Antyfony „O!”, które w liturgii Kościoła pojawiają się w ostatnim tygodniu Adwentu. Są to antyfony, których treść zaczerpnięta jest z ksiąg Starego Testamentu, wołające o przyjście Zbawiciela – tłumaczy Marcin Fejklowicz, dyrygent i inicjator przedsięwzięcia. - Koncert ten jest wołaniem o przyjście Zbawiciela nie tylko już teraz, podczas Świąt Bożego Narodzenia, ale także mówi o ponownym przyjściu Chrystusa na świat na końcu czasów – dodaje.
W najbliższą sobotę już o godz. 19 muzycy zagrają w gorlickiej bazylice, a w niedzielę podczas mszy świętej o godzinie 9 w parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Gliniku. Po mszy również zapraszają na koncert.
Kolejnym przystankiem na tym muzycznym adwentowym szlaku będzie koncert w parafii w Kobylance w piątek 20 grudnia, po wieczornych roratach. Ostatni koncert odbędzie się w kościele Bożego Ciała w Bieczu w niedzielę 22 grudnia po mszy świętej o godzinie 11:30.
To właśnie podczas koncertów będzie można nabyć płytę z kolędami „Raduj się, ziemio!”
- To z kolei zbiór kolęd i pastorałek, które chór i orkiestra wykonują podczas bożonarodzeniowych liturgii w gorlickiej bazylice. Można znaleźć tam te tradycyjne, dobrze znane kolędy, jak „Cicha noc” czy „Gdy się Chrystus rodzi”, a także pastorałki, zakorzenione w tradycji domowych spotkań i wspólnego kolędowania – dodaje Marcin Fejklowicz.
Utwory zostały nagrane w ponad 40-osobowym składzie w Gorlickim Centrum Kultury. To stały skład Chóru Ku Niebu i orkiestry kameralnej. Od wielu lat pojawiają się w gorlickiej bazylice podczas najważniejszych świąt liturgicznych.
- Nasz zespół tworzą ludzie z regionu, dorośli i dzieci, młodzież szkolna i nauczyciele. Połączyła ich pasja do śpiewania i wspólny cel – pokazanie, jak piękna może być muzyka Kościoła i jak ważne niesie treści – dodaje nasz rozmówca.
Jednocześnie ukazują, że radość płynąca z tworzenia, wykonywania i słuchania muzyki jest jedynym w swoim rodzaju nieodłącznym elementem ludzkiego życia. Całe serce i zaangażowanie wkładają przede wszystkim uświetnianie liturgii muzyką, którą wykonują.
- Jesteśmy niezwykle wdzięczni panu Januszowi Ziębie, dyrektorowi GCK, za gościnność i nieocenioną pomoc w realizacji nagrań, a także wszystkim Ludziom Dobrej Woli, bez których ta płyta nie mogła powstać – dodaje inicjator przedsięwzięcia.
Całkowity dochód ze sprzedaży płyt zostanie przekazany na Dom Dziecka w Gorlicach, który prowadzi trzy placówki opiekuńczo-wychowawcze. Łącznie w ośrodkach przebywa obecnie 34 wychowanków od 7 do 22. roku życia.
