Jordan
Święto Jordan otworzyło Wielkie Powieczerze, które w Rozdzielu rozpoczęło się w piątek 5 stycznia. To nabożeństwo ma pokutny charakter, zawiera w sobie dziękczynienie Panu za przeżyty dzień, zakończone sprawy i prośbę o przebaczenie grzechów, noc bez zakłóceń i spokojny sen. Ważną częścią Powieczerza jest tak zwana łytia, w trakcie której prezbiter pobłogosławił chleb, pszenicę, wino i oliwę.
Służba Boża w Rozdzielu
6 stycznia wierni obchodzą Święto Jordanu – Święto Objawienie Pana, Boga i Zbawiciela Jezusa Chrystusa.
Tego dnia o godzinie 13 uroczystą Służbę Bożą w cerkwi w Rozdzielu, odprawił ks. Grzegorz Pacan. Po niej nastąpił obrzęd Wielkiego Poświęcenia Wody. Do wody poświęconej w ten dzień wierni Kościoła greckokatolickiego żywią stosunek szczególny, spożywają ją z zasady na czczo, z modlitwą i otaczając ją wielkim szacunkiem.
Zmiana kalendarza
Święto Jordanu w Cerkwi greckokatolickiej obchodzone jest 6 stycznia po raz drugi.
Przed dwoma laty zwierzchnicy tej Cerkwi, najpierw w Ukrainie, a dzień później w Polsce, zdecydowali o odejściu w liturgii od kalendarza juliańskiego i przyjęciu kalendarza gregoriańskiego. Zmiany weszły w życie 1 września 2023 r., kiedy w Cerkwi zaczął się nowy rok liturgiczny.
W Polsce największe skupiska grekokatolików są na Warmii i Mazurach, w okolicach Koszalina, Wrocławia i Przemyśla. Takie rozproszenie wiernych wynika z przesiedleń ludności z południa kraju w ramach akcji Wisła w 1947 roku.
Kościół greckokatolicki
Kościół greckokatolicki powstał w 1596 r. na mocy unii brzeskiej. W jej wyniku część hierarchii Kościoła prawosławnego na terenach ówczesnej Rzeczypospolitej podporządkowała się jurysdykcji papieskiej, zachowując przy tym dotychczasowy obrządek. Uznając dogmaty katolickie, Kościół greckokatolicki zachował prawosławne odrębności liturgiczne i prawne, w tym małżeństwo księży przed święceniami, odmienny kalendarz kościelny i języki liturgii.
Dzieje się w regionie
