Tak naprawdę remont cerkwi w Leszczynach trwa nieprzerwanie od 20 lat, a to, że zabytkowa świątynia i jej wyposażenie są dzisiaj w takim stanie, to tylko zasługa niezwykłej zaradności i gospodarności tutejszego proboszcza.
Można powiedzieć, że ks. Andrzej Grycz proboszcz parafii pw. Opieki Matki Bożej w Bielance i pełniący obowiązki proboszcza parafii w Kunkowej i Leszczynach jest też kustoszem zabytków na małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej. Zna ich historię, a związany z regionem od dwudziestu już lat, zajmował się pozyskaniem środków i realizacją kolejnych etapów remontu.
Ten trwający w Leszczynach jest jakby zwieńczeniem wszystkiego, co w cerkwi wydarzyło się do tej pory. Gruntownego remontu jej fundamentów, wymiany podłóg, renowacji kolejnych elementów wyposażenia, razem z ikonami i rzeźbami.
- Cerkiew prawosławna pod wezwaniem św. Apostoła Łukasza w Leszczynach powstała w 1835 roku. Od jubileuszu 200-lecia tej cerkwi dzieli nas więc zaledwie jedenaście lat - mówi ks. Andrzej Grycz. - Parafia liczy w tej chwili 11 osób, jest to więc niewielka społeczność, ale staramy się odnawiać tę cerkiew, według możliwości. W ubiegłym roku rozpoczęliśmy generalny remont, z zewnątrz. Zaczęliśmy od środkowej części świątyni i wymiany na niej dachu, a w tym roku poszliśmy dalej - pokrywamy dwie trzecie ścian świątyni nowym gontem i przeprowadzamy remont dzwonnicy, również z wymianą na jej kopule blachy - mówi proboszcz.
Inwestycje i remonty nie byłyby możliwe, gdyby nie starania i dofinansowania przyznane na realizację prac ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ale też z Polskiego Ładu. Właśnie dotacje z tych źródeł sprawiły, że jeszcze w tym roku świątynia będzie wyremontowana z zewnątrz w dwóch trzecich całej bryły.
- Piszemy wnioski dalej i jeśli się uda pozyskać środki, chcemy, żeby ta cerkiew już w przyszłym roku była w całości zrobiona i żeby pięknie wyglądała - mówi ks. Grycz.
Wszystkie remonty i prace przy cerkwi są zawsze wykonywane w okresie późno jesiennym. Jej poddasze to bowiem przez całe lato dom dla kolonii nietoperzy - podkowców małych, które dopiero o tej porze zmieniają swoje miejsce bytowania, by zapaść w stan zimowej hibernacji.
Warto wiedzieć, że pierwsza cerkiew w Leszczynach została zbudowana w 1613, a obecny budynek powstał w 1835. W 1909 została ona wyremontowana, a jej dach, najpewniej wcześniej kryty gontem, został pokryty blachą. Wtedy wieś zamieszkiwało blisko 100 rodzin. Dzisiaj jest ich zaledwie kilka, tak samo zresztą, jak i domostw. Po akcji Wisła cerkiew zaadaptowano na kościół rzymskokatolicki. Tak było przez kolejne 21 lat, ale już w 1968, po powrocie części wysiedlonych Łemków, została ona przekazana w użytkowanie Kościołowi Prawosławnemu. Remontowana w 1978 oraz w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, doczekała się kolejnej odnowy. Obiekt wpisano do rejestru zabytków 12 czerwca 1987.